Author Topic: Spatiile de servicii pe autostrazile din Romania  (Read 19819 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

• Knight
  • Legend
  • *
Re: Spatiile de servicii pe autostrazile din Romania
« Reply #90 on: October 14, 2017, 04:08:58 PM »
@alexallex - nu, nici vorba. Nu se mai lucreaza deloc la spatiile de parcare de pe Bucuresti - Ploiesti de vreo 2-3 luni. Nu sunt nici macar utilaje, la unele dintre ele nu s-a lucrat deloc.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

panda_no 5

• Executive
« Reply #91 on: October 16, 2017, 10:16:02 PM »

Am fost plecat o saptamana din tara.
Ungaria, Austria, Italia, Slovenia. Daca in primele 3 tari  stiam cum arata spatiile de servicii pe care le-am folosit de nenumarate ori acum m-am convins ca si Slovenia este muuuuult peste noi. Atat ca spatii de servicii dar mai ales ca infrastructura rutiera.
Tuneluri la greu si toate prin care am trecut aratau ca finalizate ieri. Straluceau pur si simplu.
Dupa aia am intrat in Romania ........... Spatii de servicii penibile.
« Last Edit: October 16, 2017, 10:17:02 PM by Ionut »

adiarc

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #92 on: October 17, 2017, 10:03:13 AM »
am fost prima oara in Slovenia la inceputul lui 2006 ( apropo o tara de 2 mil de locuitori,care n-a fost vreun imperiu sau ceva ) si efectiv m-am uitat,mai ales in tuneluri dupa o pata de infiltratii....un bec ars la vreun exit...o catadioptrie lipsa sau vreun parapet indoit sau macar zgariat....nimic...dar atunci erau nou noute...recent inaugurate...am mai fost de trei ori de atunci,ultima oara in vara anului trecut ( la mai bine de 10 ani de la prima vizita )...totul la fel de impecabil

vancouver

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #93 on: October 17, 2017, 04:07:04 PM »
Asa cum am mai spus, in Franta sau Germania, unde mana de lucru este extrem de scumpa, e normal sa mai vedem un bec lipsa sau ceva mizerie. In tarile cu mana de lucru mai ieftina este insa absurd. In Romania este absurd ca nu se face permanent curatenie si intretinere luna. Da, OK, n-am bani de un drum nou, dar frate - mana de lucru este ieftina - atunci pun muncitori cu utilaje primare sa curete mereu rigole, sa mature, sa tunda iarba, sa refaca marcaje, parapeti, etc,...´

Concluzia: la noi alta e problema, nu banii. Crasa incompetenta pe toate planurile in statul roman, slaba pregatire (adica lispa unor cursuri de pregatire si formare a bugetarilor), faptul ca pe scara ierarhica urca cei fara scrupule si nu cei valorosi, etc,... toate cu radacini in perioada comunista si cu dezvoltare in perioada actual. Astea sunt problemele la noi. STOP. Dar STAI - ca noi avem alte preocupari, nu sa facem angajatii de la stat mai competenti si sistem de angajare numai pe baza de concurs serios si sisteme de autocontrol. Nuuuu. Noi acum trebuie sa aflam daca furatul unui lac prin hotarare de guvern este chiar furt sau poate ca nu este? Sau poate ca este, dar nu se pedepseste. Sau este doar o sicana, adica ce firma mea nu merita un lac.  :o Sau daca madam Plumb a spus din prima zi ca-si da demisia, sau daca a zis abia in a treia zi, deci PM minte.... ASTA ESTE IMPORTANT DE AFLAT IN TARA NOASTRA. Cu asta ne preocupam noi acum tati... Mai lasati-o-n-pana mea cu rigolele voastre de râs...  :madwife:
« Last Edit: October 17, 2017, 04:11:31 PM by vancouver »
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitesti. Prioritate zero virgula zero: A0 centura Bucuresti. Importante: A7 Ploiesti - Bacau; A13 Sibiu - Brasov; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiesti - Brasov; A12 Pitesti - Craiova. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene (mix de fonduri).

alecu26

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #94 on: October 17, 2017, 04:52:53 PM »
Slovenia e impecabila ea....in general. E departe rau in fata statelor din fostul bloc comunist...inclusiv Cehia, Ungaria, Polonia.

Tot cam atunci am fost si eu prima oara pe acolo. Atunci mi sa parut cred ca cea mai frumoasa tara ever. Foarte foarte frumoasa . Acea lipsa a gardurilor, flori la ferestre....o combinatie perfecta de dealuri munti...verde.

adiarc

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #95 on: October 17, 2017, 09:14:38 PM »
dap...am fost socat in sensul bun al cuvantului...la dus,spre Italia am mers pe Austria si la intors am venit prin Slovenia...iti dai seama socul,cand treci de pe autostrazile italiene,vechi de zeci de ani,pe unele nou-noute si impecabil intretinute ,coroborat cu peisaje care iti taie rasuflarea...adica cam ce ar trebuii sa vedem pe Sibiu-Pitesti sau celelalte treceri montane

Quest

• Hero
  • *
« Reply #96 on: October 17, 2017, 09:37:18 PM »
Slovenii sint practic "austrieci". Si nici n-ai cum fi altfel, din moment ce Klagenfurt si Graz sint in vecinatate, pe partea cealalta a granitei.
Nu numai ca folclorul nu seamana deloc cu cel al restului de tari din fosta Jugoslavie, fiind tipic nemtesc, dar nici macar cifrele nu le zic pe stil slav/romanesc/englezesc etc, ci pe stil nemtesc.
Ei la 21 nu spun "dvadeset i jedan" (doua zeci si unu) ca restul tarilor slave, ci spun "ena in dvajset" adica "unu si douzeci", exact ca nemtii "ein und zwanzig". Slavi-nemti, ce mai :)
Common sense will get you far !