Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Trebuie oricum atentie, chiar si cu autoturismul.
In august cand am facut trecut pe acolo (din Campina spre Bucuresti), pe pasaj chiar m-am gandit ca nu trebuie sa gonesti prea tare.
Si cand am ajuns in DN1, fix in fata curbei despre care vorbesti, era un accident, poltiei, SMURD, tot tacamul...
Nu stiu cum s-a produs accidentul, dar clar nu voi uita ca acolo... ochii mari si usor cu acceleratia !  :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

marinul

Quote from: Dan74 on December 14, 2015, 01:41:01 PM
Sambata seara (aproximativ ora 17:00) am mers pe centura Oradea, din pacate poze la acea ora nu am putut face cu telefonul din dotare.
Am constatat urmatoarele:
- la pasajul peste CF Oradea-Cluj Napoca se lucreaza, am vazut teava PE pe camp si 3-4 utilaje parcate;
- la pasajul peste DN76 (spre Deva) se montau balustrade si parapeti, mai au de montat ceva parapeti, indicatoare si marcaje de trasat, cred ca intr-o saptamana se va circula pe pasaj;
- la pasajul de la intersectia cu strada Ciheiului in afara de grinzile puse sus de ceva vreme, am vazut montate armaturi pentru marginile rampei pe partea dinspre oras, pe partea opusa nimic;
- la pasajul de la intersectia cu strada Nojoridului situatia este mult mai buna, rampele de acces sunt la nivelul grinzilor si sper sa nu ma  fi inselat, dar cred ca s-a facut si suprabetonarea grinzilor;
- la pasajul peste DN79 (spre Arad) se lucra la suprabetonarea ultimelor grinzi, montate acum o saptamana.
In concluzie anul acesta sigur doar pasajul peste DN76 va fi inaugurat, la pasajul  peste CF nu mi-am putut da seama cat mai este de lucru, dar e greu de crezut ca se va inaugura anul acesta.

Ca o completare la ce a zis Dan, vin cu niste poze. Eu sunt de parere ca ambele pasaje se vor inaugura anul acesta

Incepem cu pasajul de la DN76







sens invers :)








Tavi

Quote from: TibiV on December 18, 2015, 08:41:31 PM
Trebuie oricum atentie, chiar si cu autoturismul.
In august cand am facut trecut pe acolo (din Campina spre Bucuresti), pe pasaj chiar m-am gandit ca nu trebuie sa gonesti prea tare.
Si cand am ajuns in DN1, fix in fata curbei despre care vorbesti, era un accident, poltiei, SMURD, tot tacamul...
Nu stiu cum s-a produs accidentul, dar clar nu voi uita ca acolo... ochii mari si usor cu acceleratia !  :)
Atentie mare! Pe pasaj limita maxima de viteza este 30Km/h! Fiti prudenti!

marinul

Pasajul Nojoridului vazut din sensul giratoriu care va fi desfintat odata cu finalizarea acestuia





Pasajul Ciheiului


TibiV

marinul, +1
:cheers:
Să dea domnul să nu vină ninsoare sau viscol până pe 30 decembrie, şi de Revelion se circulă.... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

marinul

Pasajul de la intersectia cu DN79







vedere de ansalmblu


Horațiu 87

#1476
o filmare cu drona de la giratoriul suspendat de pe centura Ploiesti  :banana: :banana:
multumim Userului SkySpirit de pe SSC  :cheers: :cheers: :cheers:

http://www.youtube.com/v/cwdCMjOHMq8

Stefan01

In penultima poza postata de colegul marinul, se observa cum, la primul stalp de iluminat au turnat asfaltul foarte aproape de prezoanele de prindere. Ar fi culmea ca o parte sa le fi acoperit.

stangabriel

http://www.youtube.com/v/TKXXIb1dJG0

Pasaj rutier Gara de Vest Ploiesti. Decembrie 2015. Filmare aeriana

SkySpirit

dr4qul4

o pereche de pile intre linii? Oare ce proiectant a facut asa ceva? Trebuia doar sa mai puna 2 pile...

Mi se pare aiurea. Parca vad ca il fac si pe asta "prea scund".
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nenea_hartia

@stangabriel & SkySpirit: mulțumesc pentru filme!

horatiu.cosma

Nu cred ca e problema asa mare randul de pile intre linii. Oricum, acolo e linia a 5-a, care banuiesc ca nu prea e folosita. In schimb, nu lipseste cu desavarsire un rand de pile pe cealalta parte a CF, langa linia 1?

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Quote from: horatiu.cosma on December 21, 2015, 06:17:43 PM
nu lipseste cu desavarsire un rand de pile pe cealalta parte a CF, langa linia 1?

Categoric da.
Am si masurat pe ecran cand au ajuns in centrul ecranului, pe rand, culeea, randul 1 de pile, randul 2 "lipsa", randul 3 dintre linii...
Clar trebuie inca un rand de pile, de care nici nu s-au apucat, chiar langa casuta/cantonul de la bariera.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

stangabriel

Nu stiu ce panta va avea rampa spre oras, dreapta din filmare, dar fostul Boier al orasului spunea ceva de incalzire prin asfalt, sa nu fie polei....  Redau si eu sa ne amuzam inainte de Sarbatori.  Oricum lucrare inceputa cu zero sanse de finalizare la timp.
Binenteles banii europeni se pierd, mai usor furi din banii orasului. Lucrarea este in proiect de muuuuulti ani.

Câştigătorul licitaţiei de atribuire a contractului de lucrări este Asocierea SC Strabag SA şi SC Aquila Construct SRL.