Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

boer_escu

Cateva noutati de pe santierele din Sibiu:

La viaductul de pe Calea Surii Mici s-a asternut stratul de uzura, probabil intr-o luna se va inaugura:


Iar la podul (aproape patrat :) )de la Piata Cibin, avansul este considerabil:






dr4qul4

La mogosoaia se lucra si acum. Si se lucra sustinut. Momentan tot la foraje sunt.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Telvanni

Quote from: cutter on August 27, 2015, 09:31:22 PM
Sper să nu facă efectiv 2 benzi de circulație, ci pistă de biciclete/trotuar. Sunt foarte mulți bucureșteni care merg în weekend la Palatul și Parcul Mogoșoaia (care e la 500m mai departe) cu bicicleta, iar un trotuar ar fi minunat pentru localnici (podul CF fiind în localitate). În prezent, aceștia traverseaza calea ferată (cu riscurile aferente).
Ma faci sa rad!
Din pacate la noi nu se gandeste asa, nu tu trotuare, nu tu piste de biciclete, doar masinile sa aiba pe unde merge.
Pacat!

adiarc

viaductul Kogalniceanu - Sibiu

















momentan atat
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

#1324
La giratoriul suspendat de la Ploiești se pare că tot "inelul" este sus pe pile, conform pozelor postate de userul 133 313 pe metrouusor....




Toate pozele aici: http://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=104&t=1109&start=1358#p187060
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Hai sa bag eu niste poze (de azi) mai clare cu giratoriu suspendat de pe centura Ploiesti:
(pozele sunt de pe centura Ploiesti, pe sensul de la DN1 spre Blejoi
Se descarca parapeti NJ:










singura portiune din inel care e recent turnata:


se armeaza / cofreaza stalpii pentru scarile in spirala:




rampa de urcare dinspre Blejoi este a stadiu de ... schela suport:

TibiV

Multumim, danutzu_1069 !
Super teaba, big like de la mine! :)
Deci am vazut bine si "ïnelul suspendat" chair este integral "urcat" pe stalpi...
Ma bucura ca au avansat asa frumos.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Da, avanseaza chiar bine, si am remarcat destula forta de munca.
Bine, poate scrie undeva, dar de ce o asemenea investitie la intersectia cu un DJ?
Nu era mai simplu cu un tunel pe directia centurii?
Sau cu un pasaj suprateran? si un giratoriu sub  el..

adiarc

Multumim de poze...arată f.bine.....oare cine e constructor ?am uitat.......
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

stangabriel

#1329
Fiind lucrare cu fonduri de la judet, centura tine de Cnadnr nu trebuia atinsa cu nici un pai. Firma e  SCT Bucureşti, principalul antreprenor, cu multi subcontractori. Proiectul  a fost depus în cadrul Programului Operaţional Regional 2007 – 2013 şi a primit finanţare europeană, valoarea lucrărilor fiind de peste 17,7 milioane de euro. 16,7 milioane de euro sunt asiguraţi din bani europeni nerambursabili şi prin program guvernamental, Consiliul Judeţean Prahova urmând să suporte diferenţa.

Deci e riscul sa se piarda finantarea.

danutzu_1069

Ok, daca e pe banii alora, de la vest, sa se faca.

stangabriel

Apropo de vest. Pasajele Aradului ce mai fac? Se usuca la soare?

danutzu_1069

Pai am pus eu niste poze mai acum ceva saptamanii, se usuca, si mai ales se degradeaza la soare.
Dar nu-i bai, camionagii le "aprovizioneaza" frigiderele cu "carne".

TibiV

Quote from: danutzu_1069 on September 22, 2015, 08:42:11 PM
Ok, daca e pe banii alora, de la vest, sa se faca.
Si mai ales sa termine pana la sfarsitul anului si sa nu piarda banii, ca nu cred ca pot "faza" un giratoriu suspendat...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

Quote from: stangabriel on September 22, 2015, 08:48:15 PM
Apropo de vest. Pasajele Aradului ce mai fac? Se usuca la soare?


Nu se fac....am trecut luni pe acolo...
Am criticat de nenumărate ori CNADNR.....care a dovedit cu vârf si îndesat ca trebuie desființată si creată alta structura pe baze strict profesionale .........dar pe de alta parte nu poți sa stai ( ca autoritate locală reprezentata de primărie ) , cu mâinile in sân , practic , arătând doar cu degetul ca nu ți se dau in administrare pasajele.....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura