Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Klaudiu!!!


bogdymol

#196
Acum ~ 1 an presa locala din Arad s-a scris in presa locala ca s-au inceput lucrarile la podul peste Mures de pe DJ 709E care va lega localitatile Pecica si Sanpetru German. De atunci am auzit doar de probleme legate de acest pod, dar aproape nimic despre ritmul de executie sau poze de pe santier. Astazi am trecut pe acolo si am facut si cateva poze (pozele sunt de pe malul nordic - Pecica):


Panou Pod Pecica by bogdymol, on Flickr


Pod Pecica by bogdymol, on Flickr


Pod Pecica by bogdymol, on Flickr


Pod Pecica by bogdymol, on Flickr


Pod Pecica - grinzi by bogdymol, on Flickr


Culeea dinspre Pecica by bogdymol, on Flickr


Pod Pecica by bogdymol, on Flickr


Se muncea timid by bogdymol, on Flickr


Culeea si ultima pila spre Sanpetru German by bogdymol, on Flickr


Pod Pecica by bogdymol, on Flickr


Pod Pecica by bogdymol, on Flickr


Momentan asa se trece Muresul by bogdymol, on Flickr

Data finalizarii este August 2013. Eu zic ca fara probleme se poate respecta.

Si inca o chestie: teren in halul asta de prăfos n-am intalnit in viata mea. Zici ca era făină pe jos...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

udar

#197
super acest pod in aceasta zona, acum ceva timp in urma am auzit si eu ca se vrea realizarea lui dar nu am mai auzit nimic pana cum cu pozele lui bogdymol
am dat o cautare si am gasit si o filmare de anul trecut

http://www.youtube.com/v/2gPnxKde_Vc


http://www.youtube.com/v/h5kYs31HGQU


nenea_hartia

#198
^ Mulţumesc pentru poze şi filme. Aveţi cumva idee cine lucrează acolo?
Legat de investiţie, e nevoie de poduri peste Mureş ca de aer, dar vorba lui XGary, trebuia neapărat să treacă prin Parcul Natural? Plus că e sit Natura2000!! Conducerea Parcului ar trebui spânzurată pentru că a dat aviz. Bag totuşi mâna în foc că acolo au fost presiuni mari din partea lui Traian Igaş, inclusiv prin omul lui, Petru Antal, primarul din Pecica. Sunt curios dacă mafioţii ăştilalţi nu îi vor tăia finanţarea.  :lol:

Oricum, dacă e adevărat ce scrie aici, mă îndoiesc că se respectă acordul de mediu.

=======================

Mai ţineţi minte filmul ,,Podurile din Madison County"? Ei bine, un astfel de splendid pod acoperit se găseşte şi în localitatea Coşbuc, judeţul Bistriţa-Năsăud, aici. Podul nu este doar pietonal ci şi rutier. Ştia Meryl Streep ce ştia când i-a spus în film lui Clint Eastwood că se simte ca o gospodină din România :lol:!






bogdymol

Quote from: nenea_hartia on August 18, 2012, 07:59:04 PMAveţi cumva idee cine lucrează acolo?

SC Tehnodomus SA Arad :)



Quote from: nenea_hartia on August 18, 2012, 07:59:04 PMSunt curios dacă mafioţii ăştilalţi nu îi vor tăia finanţarea.  :lol:

Finantarea nu va fi taiata pentru ca investita este a Consiliului Judetean Arad, care e tot portocaliu si dupa alegerile trecute.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

tonică

Dintr-o imagine postata pe facebook dar pe care n-o pot prelua am vazut cum la podul de la calafat-vidin PB11 este gata iar la PB12, ultimul inspre partea romaneasca s-a ajuns deja la hobane fiind undeva pe la jumatate...

panda05

#201
podul de care zicea bogdymol dar de pe celalalt mal vazut:



















IT Manager

bogdymol

^^ Mersi de poze. Ti-ai facut drum pe acolo daca ai vazut pozele mele? :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

udar


astazi am avut de lucru in Oradea si din mers am zarit aceasta lucrare la pod si nu m-am putut abtine si m-am intors de am facut poze ,este vorba de podul MACIO licatia este aici http://maps.google.com/maps?saddr=Oradea,+Bihor,+Romania&hl=en&ll=47.051185,21.961123&spn=0.00375,0.006856&sll=27.215556,-85.341797&sspn=39.48399,56.162109&oq=oradea&t=h&doflg=ptk&mra=ls&z=17

si acum cateva poze













am inteles ca acesta ar fi al 3 pod care se face in decurs de 3 ani peste Cris in Oradea

:cheers:

bogdymol

Mi-ar placea daca si la noi s-ar face ca in alte tari, adica pe panoul cu informatiile despre lucrare sa fie si o poza cu investitia dupa finalizare. Podul din Oradea cred ca va arata interesant.

Ma gandeam la ceva de genul acesta:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

panda05

#205
Quote from: bogdymol on August 20, 2012, 07:26:03 PM
^^ Mersi de poze. Ti-ai facut drum pe acolo daca ai vazut pozele mele? :)

nu ti-am vazut pozele .  e doar o coincidenta ca am facut poze la acelasi obiectiv - noroc ca de pe maluri diferite  :lol:













IT Manager


panda05

IT Manager

tonică

din pacate din ultimele imagini de pe siteul lor nu se vede si progresul pilonilor pb 11 ori pb 12...
A mai aparut o imagine pe facebook si de dat asta dau cu link, nu cred sa se supere utilizatorul pentru asta si sper sa poata fi vizibila:
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151097348539920&set=a.10150706458439920.416988.774614919&type=1&theater

Se poateobserva, chit ca nu la o rezolutie satisfacatoare, stadiul lucrarilor la ultimii doi piloni...

tonică