Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Ha, sa vezi cum sunt schimbarile de la un an la altul. Am patit-o pe pielea mea.  Un drum expres "trantit" intr-un an de zile (extindere a unui drum normal) si o intersectie la nivel schimbata cu una cu pasaje. Nu am mai recunoscut locul!

Earthchild

Ei au un Erdogan, noi avem un Ponta...

sebba

mic update de la pasajul de pe centura Arad-ului, cel de la iesirea spre Curtici (CET): s-a cam terminat cu umplutura in partea dinspre Nadlac a pasajului, au reusit in sfarsit sa duca pamantul la nivel cu pasajul
iar pe pasaj chiar erau cativa muncitori care "surubareau ceva pe acolo, azi pe la 11:00

n-am reusit sa fac poze, sorry, fiind sambata a fost centura libera si am trecut mult mai rapid decat de obicei :)
Sailing away! S/Y Haimana

MNU

Dar la capatul opus, unde se afla? Tot la nivel? Cat ar mai fi de lucru?

sebba

capatul dinspre deva e de multa vreme la nivel
deja erau masini urcate acolo (un renault espace, nu utilaje, probabil masina muncitorilor)
ma astept sa urmeze partea de asfaltare sau ce ar mai fi intre umplerea cu pamant si asfalt
Sailing away! S/Y Haimana

alecu26

http://www.youtube.com/watch?v=_ZhQ7fsmXNU

astia ne cred tampiti? de ce sunt goale camioanele? Distanta o inteleg...asa e si convoiul de calcul.
Drumurile noastre POATE;

sebba

poate ca e varianta de "light stress" :lol:
o intrebare insa: de ce sunt camioane doar pe un sens? habar nu am cum se face la carte dar daca ar fi dupa mine cred ca ar fi fost normal sa fie incarcare pe ambele sensuri si da, cu benele pline... ca doar d-aia ii zice "stres"... nu?
Sailing away! S/Y Haimana

TibiV

Quote from: alecu26 on November 24, 2014, 06:01:57 PM
http://www.youtube.com/watch?v=_ZhQ7fsmXNU

astia ne cred tampiti? de ce sunt goale camioanele? Distanta o inteleg...asa e si convoiul de calcul.

Mi se pare interesant ceea ce se vede la minutul 02.06, unde se vede viitorul giratoriu si pasajul peste CF. Mi se pare ca vad o rampa pe partea cu giratoriul, iar pe dreapta caii ferate se vede o dunga alba - o fi asa de avansata soseau care va face legatura cu DN39A?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

weaz

Asta mie imi pare filmare dinainte de alegeri deci doar miscare politica si de PR. Daca va uitati sunt multe masini si persoane in capatul podului deci clar ii aratau lui Tariceanu podul cel vechi. Nu umplea constructorul camioanele si consuma combustibil aiurea de dragul politicienilor.
Sunt sigur ca testele de stres le fac ei dupa, in liniste

rocklee

de podul peste mures de la pecica ce se mai sie  ???

alecu26

intradevar...asta cu showul pt politicieni e singura explicatie logica.

Testul pe o singura parte se face pentru torsiunea podului. E un pericol real in cazul acestor poduri, cu rigidate mica in sens transversal. Pana la urma asta e una din cauze pt care s-a si prabusit podul de la Tacoma Narrows...filmarea faimoasa cu podul care s-a leganat pana a intrat in rezonanta.

Podul de la Pecica nu e gata demult si dat in folosinta????
Drumurile noastre POATE;

marius_ar

Quote from: rocklee on November 24, 2014, 07:18:40 PM
de podul peste mures de la pecica ce se mai sie  ???
Ultima oara (si prima) cand am trecut pe acolo era finalizat. Se lucra la drumul dintre Sanpetru German si Pecica (ar trebui sa fie finalizat). Acum ar trebui sa se lucreze la legatura dintre pod si DN7, dar despre asta nu mai stiu nimic. A trecut aproape un an de cand am fost pe acolo si am facut filmarea: http://youtu.be/r2-KpOslFnA

sebba

Si mie mi-a zis cineva din Pecica cum ca drumul ar fi gata. Din pacate nu am confirmare sau drum in zona
Sailing away! S/Y Haimana

udar

Este deschis in vara a trecut un coleg pe el.
Se vaita de legatura proasta pana la el din ambele capete

coco.serban

O intrebare, la centura Aradului de N, pasajul peste calea ferata este gata?