News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

davyl

Arata extraordinar! Multumim udar de update! Eu am presimtirea mea (personala, evident!) ca vor termina pana la 1 decembrie 2012. Sper sa nu ma insel!

Ionut

Podul peste Mures al autostrazii A1 Timisoara-Arad (Arad bypass) in apropiere de Cartierul Alfa (Arad):


by nenea_hartia

Poza merita sa fie pusa si aici, dupa mine e unul dintre cele mai frumoase poduri din RO, daca nu cel mai frumos.

davyl

Are o silueta superba podul asta! De abia astept sa trec pe el la vara! :)

iuli

Quote from: davyl on May 03, 2012, 10:36:05 AM
Are o silueta superba podul asta! De abia astept sa trec pe el la vara! :)

Din pacate cand vei fi pe autostrada nu vei vedea mare branza din el. Daca nu esti atent aproape ca nici nu iti vei da seama ca ai trecut Muresul.
Te poti uita la filmarile facute de mine si de bogdymol si vezi.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

davyl

iuli am vazut filmele si nu te contrazic. Insa voi sti ca trec Muresul cand voi vedea panourile fonoabsorbante! :)

iuli

Aaaa... nu era chestie de contrazis... Eu doar am zis ca e pacat ca nu se poate vedea mai frumos atunci cand conduci pe el, sau nu iti dai seama de cum arata. Eu inca sunt curios cum vor fi panourile fonoabsorbante de pe pod, daca vor fi din plexiglass sau daca vor fi doar pe partea spre cartier. Asa cum am mai zis, ar fi pacat sa nu se poata vedea peisajul...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

davyl

Si eu astept sa vad panourile fonoabsorbante. Sper sa fie dintr-un material trasparent (asa cum am vazut pe o autostrada in Germania), insa poate vor fi tot din lemn si atunci, ai dreptate, nu se va vedea mare lucru. Poate doar citind tablita cu "Mures" iti vei da seama ca treci raul Mures.

tonică

ceva noutati de la vidin-calafat:

http://www.danubebridge2.com/g-en-most-12-mai.php

As fi vrut sa urmaresc progresiv lucrul si la podul de pe mures, langa simeria..macar cu un webcam instalat si ar fi rezolvat treaba...:(

udar

#143
multam

pun eu pozele












:cheers:

ciprebbe

chiar se vad  progresele
in ritmul asta poate sa il termine in 2012
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Cristi232

Notabila evolutia!!!
FCC nu doarme deloc?

:D
Cum credeti voi ca ar fi construit podul acesta :     romstrade+paco+euroconstruct 98, asociati ori separat?
Mai ales ce termen de predare ar fi indeplinit?

valexandru

^^ Sa nu uitam ca si FCC nu si-a respectat termele de cateva ori pe acest pod!
Acum, bravo lor ca trag tare sa il termine! :cheers:
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Nu stiu daca e bine sa-i tragem de urechi pe cei de la FCC pentru intarzieri. Din ce-am inteles au fost probleme cu platile din partea bulgara.

ciprebbe

videoclip nou 13.05.2012
http://www.danubebridge2.com/videoeng.php
parca a disparut prima macara de la pod :D
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Arata mult mai bine, parca au luat viteza... insa tot mai au muuult... din ce vad mai au multe segmente de tablier de pus. Trebuie sa traga tare.