Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

udar

chiar a iesit bine acest pasaj nota 10 pentru ei  :cheers:

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Cristi232

 :cheers: bogdymol
(pt tot ce ai facut pe forumul acesta, am urmarit de la inceput)

Sper ca nu deranjeaza pe nimeni multitudinea de emoticoane, n-am ce face, asta-i realitatea de pe teren.
(*este vorba numai despre constructorii romani de autostrazi)

bogdymol

Ca sa mai continui cu un off-topic mic: de Vectra ce se mai aude? Au facut treaba cat de cat ok pe centura Sibiu, dar de atunci n-am mai auzit de ei...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

delacroix

Quote from: davyl on February 07, 2012, 10:15:28 AM
Eu am impresia ca vor fi siliti sa puna piciorul pe acceleratie si sa termine lucrarile pana la finalul lui 2012. Nu de alta, dar au fost pasuiti destul si lucrarea trebuie terminata, altfel cred ca vor fi probleme cu fondurile...

Parerea mea, ca poate ma insel...
Stii cumva cine si cum finanteaza executia podului?

nenea_hartia

#95
Quote from: delacroix on April 13, 2012, 08:08:15 PM
Quote from: davyl on February 07, 2012, 10:15:28 AM
Eu am impresia ca vor fi siliti sa puna piciorul pe acceleratie si sa termine lucrarile pana la finalul lui 2012. Nu de alta, dar au fost pasuiti destul si lucrarea trebuie terminata, altfel cred ca vor fi probleme cu fondurile...

Parerea mea, ca poate ma insel...
Stii cumva cine si cum finanteaza executia podului?

Chiar dacă nu l-am mai actualizat de mult, ai încredere, 95% din articol e scris de mine:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Podul_Calafat-Vidin

Quote from: bogdymol on April 13, 2012, 07:12:59 PM
Ca sa mai continui cu un off-topic mic: de Vectra ce se mai aude? Au facut treaba cat de cat ok pe centura Sibiu, dar de atunci n-am mai auzit de ei...
Vectra e o firmă care rar scoate capul din judeţul Braşov. Acolo au mereu de lucru, dacă înţelegi ce vreau să zic 8). Acum au un lot din centura Braşov...

delacroix

Quote from: nenea_hartia on April 13, 2012, 10:39:51 PM
Chiar dacă nu l-am mai actualizat de mult, ai încredere, 95% din articol e scris de mine:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Podul_Calafat-Vidin
Multumesc de link. E aproape o nuvela! Daca-l reactualizezi sa corectezi si micile inexactitati (ex. Pe 11 aprilie 2008, pe insula grecească Santorini...).

nenea_hartia

#97
Quote from: delacroix on April 14, 2012, 08:37:42 AM
Quote from: nenea_hartia on April 13, 2012, 10:39:51 PM
Chiar dacă nu l-am mai actualizat de mult, ai încredere, 95% din articol e scris de mine:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Podul_Calafat-Vidin
Multumesc de link. E aproape o nuvela! Daca-l reactualizezi sa corectezi si micile inexactitati (ex. Pe 11 aprilie 2008, pe insula grecească Santorini...).
Da, ce prostie... Mulţumesc, am corectat.  :D

LE: Uite că am găsit pe hard-disk două poze pe care le-am făcut acum 3 ani:



nenea_hartia

Pasarelă pietonală la Conop, judeţul Arad; deşi limita de greutate e de 1,5 tone, multă lume trece direct cu maşina:








Pod peste râul Vărbilău la Ostrovu, judeţul Prahova:


udar


valexandru

Din poza asta se vede ca mai au ceva (mai mult) de lucru:


@udar :cheers: pt vigilenta!
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

udar

asa s-a intamplat si sigur mai au mult de munca la acest pod .........................

davyl

#102
Quote
LE: Uite că am găsit pe hard-disk două poze pe care le-am făcut acum 3 ani:



nenea_hartia arta foarte bine pasarela aceea pietonala. Nu se poate monta insa ceva in miloc (la intrare) ca sa nu mai intre masinile? Insa ma gandesc ca ce se va pune azi se va fura la noapte...

Cat despre pod, se vede clar nenea_hartia, ca noi romanii nu am finantat cu nimic podul. Doar intrastructura de la pod pe teritoriul tarii.

davyl

Quote from: valexandru on April 18, 2012, 11:09:59 PM
Din poza asta se vede ca mai au ceva (mai mult) de lucru:


@udar :cheers: pt vigilenta!
@udar: multumim de update!

Stie cineva, doar analizand ultimele evolutii daca au sanse sa termine pana la sfarsitul anului? Ultimul comunicat de presa citit de mine spunea ca podul va fi finalizat in noiembrie 2012, insa vazand cum se misca, am serioase indoieli...

valexandru

@davyl
Sincer, si eu sunt sceptic legat de finalizarea podului anul acesta...
Dar e al nu stiu catelea termen pe care si-l asuma. Din pozele puse de nenea_hartia se vede ca termenul initial de finalizare a lucrarilor era  30.04.2010 , iar acum suntem in 19.04.2012!
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"