Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sebba

ntz! mi-a soptit mie, se uita dupa niste somn, de 2-3 ore :)
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

#601
Deja ft multe tiruri il folosesc, se va ajunge cu coada de stationare pana pe pod :D
Indicatorul de la final ajuta doar pietonii pe directia aia :D.
Piticul meu ramane trotuarul de pe partea cealalta, inca nu l-am vazut folosit, iar la capat in RO doar daca este pasaj pe sub pod se poate trece dincolo ....
In rest podul e minunat, il asteptam pe urmatorul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut


sebba

Arad, Pod Micalaca, azi

http://www.youtube.com/v/07knIp1hyac

De ce nu ar putea fi dat in folosinta acum? De aproape o luna nu fac decat sa mai stearga praful pe acolo, nu mai au de facut decat mici finisari...
Cred ca autoritatile ar putea da dovada de putin interes si sa deschida circulatia si pe celalalt sens chiar daca termenul de finalizare e august.2013
Sensul de iesire, de la Podgoria spre Deva se stranguleaza la fiecare semafor din cauza asta si nimeni nu are nimic de castigat!
Serios vorbind, putin interes din partea celor ce-i platim ptr asta nu ar strica deloc, ba poate ca ar da bine si la alegeri. Aviz "amatorilor"!

Sailing away! S/Y Haimana

doryan93


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

sebba

astia-s nebuni cu capu'! :lol:
apropos.... o fi facut cu fonduri oioropene? ;)
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Pai asa o sa arate si la Calarasi/Silistra. Ia sa vedeti.

Acum pe bune, ca mi-am adus aminte, are cineva detalii despre vreun SF sau preSF al podului? Sau doar asa vorbe goale?

sebba

Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

11 km va avea. Ca noi avem cel mai mare carnat din lume. Oricum 10 km e nimic pe langa un 17 km cat este Vasco da Gama Bridge din Lisabona. L-am vazut in primavara, e impresionant.

Serios: are cineva planuri cu noul pod de la Calarasi? Macar ceva desenat peste Dunare... acolo este chiar cotul Dunarii spre Delta... nu-mi dau seama cum vor sa faca. Vor sa faca nod dublu sa treaca si pe la bulgari si in Dobrogea in Constanta?! Sau cum?!

sebba

man, d-astea n-am, am insa un film cu podul din Arad, Micalaca, ala care ma streseaza pe mine ca nu-l termina odata
filmarea e de ieri, se pare ca ii faceau ultimele retusuri, au terminat si parapetii aia galbeni de pe margine si se pare ca asterneau si niste asfalt ep la imbinari

http://www.youtube.com/watch?v=wtN5582f-AI
Sailing away! S/Y Haimana

DanCld

#611
Eu nu cred ca se va construi prea curand un pod la Calarasi - Silistra ci mai degraba se va dubla cumva podul de la Giurgiu. Eu vad 2 seturi de probleme la acest pod:

1. problema politica: sudul Dobrogei este de facto una dintre cele mai izolate zone ale Romaniei iar interesul strategic ar putea sa dicteze o constructie integral pe teritoriul romanesc. Din pacate relieful nu ne ajuta (balti, mlastini, luciu intins de apa) iar un acord de mediu ar fi in prezent aproape imposibil de obtinut.

2. problema tehnica: lunca inundabila a Dunarii de pe malul romanesc. Drumul catre bac este construit pe dig, pe malul Dunarii; un pod construit in vestul Silistrei ar presupune cantitati absolut uriase de umplutura pe malul romanesc iar orice varianta de conectare la reteaua nationala de drumuri inseamna macar 10km de (teoretic) autostrada noua. Rambleu sau viaduct? Cate sute de milioane de euro ar intra numai acolo?

alecu26

la girugiu ruse trebuie luate masuri mai drastice de reparare...sa nu ajunga ca la Agigea...cand deja e prea tarziu si toti tremura sa nu pice podul daca vine 2 camioane mai pline.
Drumurile noastre POATE;

DanCld

La Giurgiu cel putin trebuie un "upgrade" major al zonei de frontiera si nu ma refer numai la asfalt sau la infrastructura podului. E vorba de reglementarea mai stricta a zonelor de parcare si de "optimizarea" traseului relativ la drumul national; ma intreb ce imagine lasam in Europa, cu tiruri parcate peste tot, tot felul de dughene si un mic-mare labirint  ???

user201

O filmare interesantă cu podul Calafat-Vidin se poate vedea pe SCC-ul bulgăresc aici. Partea interesantă provine din faptul că e filmată și centura Vidinului în detaliu.