Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Bai, stati asa:

Conform estimarilor, peste 100.000 de vehicule ar urma sa traverseze anual podul Calafat-Vidin.

:lolz:

Anual?! Pai... 100.000/365/24=11,41 masini/ora, adica aproximativ o masina la 5 minute?!? :lol: Pai de ce l-am mai facut? Pentru o masina la 5 minute? Cred ca pe multe drumuri comunale in RO circula mai mult de o masina la 5 minute. :)

Mai baieti, poate 100.000 MZA = media ZILNICA ANUALA!!! Adica 100.000 masini/zi in medie daca luam anul ca perioada de formare a mediei. Nu stiu daca prietenii de la Hotnews au bulit-o sau doar l-au citat pe Fenechiu si/sau alt destept.

100.000 masini/zi = 100.000/24/60 aprox 70 masini pe minut, deci o masina pe secunda. Asa mai merge.

alecu26

Quote from: Mrs on June 12, 2013, 04:37:30 PM
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-14987365-podul-calafat-vidin-inaugurat-vineri-comisarul-european-johannes-hahn-participa-eveniment-ponta-invitat-mugur-isarescu.htm


Nu mai stateau o zi-doua sa vada si viitura.... :p

sincer, nu cred ca va fi asa usor cu viitura cum speram.

Muresul e mare (nu foarte mare, sau neobisnuit de mare) dar e mai mare decat la topirea zapezilor.

La fel, Tisa nu cred ca e chiar mica, plouand in majoritatea bazinelor care o alimenteaza.

Mai sunt si aceste recente coduri....dar cred ca foarte mult depinde de cum se vor sincroniza.
Drumurile noastre POATE;

davyl

Deci au hotarat (oficial)  taxele pentru podul Calafat-Vidin. Ele vor fi intre 6 si 37 de euro.

"Guvernul a aprobat în şedinţa de astăzi o hotărâre privind nivelul şi aplicarea tarifelor de trecere pentru utilizarea podului peste Dunăre Calafat - Vidin,  potrivit unui comunicat postat pe site-ul Executivului.
Guvernul bulgar a aprobat pe 12 iunie aceste taxe, care vor varia de la 6 la 37 euro pentru diferitele vehicule rutiere. Pietonii şi bicicliştii, precum şi ambulanţele şi vehiculele folosite de poliţie şi pompieri vor fi scutite de plata taxelor care vor fi percepute pentru traversarea noului pod de peste Dunăre, la Calafat-Vidin."

http://www.gds.ro/Economie/2013-06-12/Guvernul+a+aprobat+nivelul+tarifelor+de+trecere+pentru+utilizarea+podului+Calafat-Vidin

sebba

#558
Quote from: Ionut on June 12, 2013, 05:07:01 PM
100.000 masini/zi = 100.000/24/60 aprox 70 masini pe minut, deci o masina pe secunda. Asa mai merge.

si de unde sa vina atatea masini? si unde sa se duca?


LE:
According to Wikipdedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Golden_gate...
"As the only road to exit San Francisco to the north, the bridge is part of both U.S. Route 101 and California State Route 1 and on an average day there are 100,000 vehicles crossing the bridge."

asa ca io nu cred ca vom vedea vreodata atatea masini pe Calafat-Vidin
Sailing away! S/Y Haimana

Archi

conform calculului lui Ionut ar trece in medie 1 masina/5min, asta lasand la o parte noaptea cand traficul scade semnificativ, zilele cu vreme rea cand lumea nu se prea pune pe drum,etc.  100 000 de masini/zi este f mult imagineaza-ti doua National Arena pline cu masini(chiar tiruri), nu cu oameni....


Ionut

#561
Mai baieti, stiu ca 100.000 MZA este foarte mult. M25 (London Orbital are parca vreo 200.000), ca idee. Insa 100.000 masini/an, adica o masina la 5 minute este FOARTE, FOARTE putin. E o prostie.

Cititi asta:
http://www.cestrin.ro/WEB2012/pdf/recensamant%202010.pdf

La final, drumuri comunale: MZA 626. Sa luam 600 MZA, in medie, drumuri comunale. Daca am lua media asta zilnica pentru un an si am face 600x365 = 219.000 masini pe an. OK, nu poti inmulti media cu 365. Sa zicem ca luam doar 50% din cifra asta si tot e mai mult decat 100.000 masini/an.

Poate nu va fi 100.000 MZA, insa in niciun caz nu vor fi 100.000 masini/an. E o ineptie frate. Cum sa treaca doar 100.000 vehicule anual pe-acolo?

Un alt exemplu. DN1A intre Ploiesti si Brasov, VARIANTA de acolire a DN1 intre Ploiesti si Brasov, are MZA 33.500! Deci zilnic 33.500 vehicule. Cum naiba pe Vidin-Calafat sa avem 100.000 intr-un AN, adica traficul pe DN1A in 3 zile medii?!?!?!

De acord cu voi ca 100.000 MZA este mult, e doar o cifra aruncata aiurea, fara studii, stiti cum se arunca ai nostri (sau ai lor) la cifre. Cert este ca nu poate fi 100.000/an. Deci eu sunt convins in continuare ca "oficialii" s-au gandit la MZA 100.000 (ca e mult, OK, de acord, asta e ALTA poveste) si unul a zis 100.000/an, gresit, evident, oricum ai gandi si restul au copiat gen Ponta. In fine, poate nu inteleg eu ceva.

teocharis

Quote from: doryan93 on June 13, 2013, 01:29:30 AM
O stire despre inagurarea podului Calafat-Vidin: http://adevarul.ro/economie/stiri-economice/mugur-isarescu-guvernator-1_51b89121c7b855ff56859d01/index.html

ce karu' meu(sorry!) cauta i-sa-ras-culat la inaugurarea podului, nu cumva "este antrenat" si asta pentru alegerile de la anul?

sebba

Cred ca e invers: el e 'antrenorul' alegerilor de la anu
Si acu vine sa vada cum s-au descurcat baietii in optimi ;)
Sailing away! S/Y Haimana

teocharis

ce se mai aude cu viitura pe Dunare sunt sanse reale sa-i mature pe politruci maine de pe pod?

MRS

#565
Quote from: teocharis on June 13, 2013, 07:27:41 AM
ce karu' meu(sorry!) cauta i-sa-ras-culat la inaugurarea podului, nu cumva "este antrenat" si asta pentru alegerile de la anul?

Cumva, de bun simt, atata timp cat in 2000 Isarescu a semnat, din postura de PM, contractul cu omologul bulgar...


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

iuli

Al treilea pod spre Bulgaria. Țara vecină a anunțat că acesta va fi construit între Silistra și Călărași

link
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

Deci azi e ziua inaugurarii.
Dupa atatea asteptari s-a ajuns si aici.
Speram spre dupamiaza sa avem si imagini de acolo (pacat ca nu avem un coleg din zona printre noi care sa fie prezent).

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

davyl

#568
Sincer, mi-as fi dorit sa fiu acolo si sa va fac un mic reportaj. E ca un copil care se naste pentru mine podul asta. Atat sunt de bucuros!  :lol:

Iata un prim articol:

"Un proiect de 100 de ani a devenit realitate. Vineri, va fi inaugurat cel mai lung pod pe Dunăre, care va lega Calafat de Vidin.
Primele scrisori în care primarii Vidinului şi Calafatului discută necesitatea construrii unui pod între cele două oraşe datează din anul 1909. După exact 104 ani, podul va fi inaugurat în prezenţa premierilor României şi Bulgariei, Victor Ponta şi Plamen Oreşaski, a preşedintelui Bulgariei, Rosen Plevneliev, şi a comisarului european pentru politică regională, Johannes Hahn."

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/moment-istoric-cel-mai-lung-pod-pe-dunare-va-lega-romania-de-bulgaria-183217.html

Insa, nu sunt decat 2500 de km care ma impiedica sa fiu acolo!  :(

Sa speram ca va aduce numai lucruri bune aparitia acestui nou pod in peisajul Romaniei si ca nu va fi ultimul pod construit intre Bulgaria si Romania!  :no:

ciprebbe

@Ionut
s-a schimbat estimarea :D


QuoteTraficul estimat

Potrivit estimărilor Ministerului bulgar al Transporturilor, în primul an după inaugurarea podului acesta va fi traversat de 415.000 de vehicule. Din acestea: 186.000 de autoturisme, 20.000 de autocare, 209.000 de camioane, precum şi 4.745 trenuri, 730 dintre care de călători. Până în anul 2030 numărul trenurilor de marfă ar trebui să ajungă la 8.504 pe an. Se aşteaptă că podul să atragă trafic din Grecia şi Turcia.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe