Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

alecu26

apropo de acest pod....poate ne face Bogdy niste poze...ca ar trebui sa fie cam gata demult.

Dar...intrebarea e alta, de ce s-a facut o asa uratenie si asa de simplu ca si cerinte constructive, pe cand la Arad By pass s-a cerut o singura deschidere de 140 metri (cred).

Efectiv m-am cam saturat de aceleasi poduri in romania cu grinzi din beton cu deschideri de 30-35 de metri si aceasi forma a pilelor. Toate sunt un copy paste nenorocit.
Drumurile noastre POATE;

sebba

prea mult "copy" si prea putin "paste"... ca se pare ca lucrarile noastre raman undeva in "clipboard" :lolz:
Sailing away! S/Y Haimana

bogdymol

Daca nu ploua, incerc sa ma duc maine pana acolo. Daca ploua, nu promit nimic, pentru ca am mai fost si alta data si pe drumul de acces, chiar langa pod, e o argila atat de fina incat mi-e frica sa ma gandesc cum se comporta daca e udata (daca cautati in arhiva forum-ului sigur gasiti poze facute de mine).

Cat despre podurile copy-paste: le urasc! In schimb imi place la nebunie ce fac polonezii (ei n-au 2 poduri la fel).

PS: podul de pe Arad bypass are deschiderea principala de 150 m.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

bogdy, da-mi o "sarma" cand pleci, poate mergem impreuna ;)
Sailing away! S/Y Haimana

bogdymol

^ Ma duc cu alte treburi la Pecica maine si o sa cam stau pe acolo cateva ore. Daca nu ploua si daca am timp voi trece si pe la pod.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Archi

atata timp cat il fac eu cred ca mai putin conteaza aspectul. NUmai sa il faca!!

viossboss

Podul de la Cosmesti a intrat in reabiltare cu restrictii de tonaj si viteza :


Prin unele locuri se vede apa prin tablierul podului :


Nu cautati muncitorii cu privirea , erau in "pauza de....masa"  :


Dream come through !
Once in a lifetime !

alecu26

Quote from: Archi on May 29, 2013, 10:31:45 PM
atata timp cat il fac eu cred ca mai putin conteaza aspectul. NUmai sa il faca!!

da...dar costa mult....si se pierde traditia si cunostintele de proiectare.

Noi am fi fost in stare si Viaductul Aciliu sa-l facem din deschideri de 40 de metri.
Drumurile noastre POATE;

bogdymol

Maine primiti poze cu podul de la Pecica.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Surpriza de la sursa secreta, mini-update pod Pecica-Sanpetru German (peste Mures).

Daca tot sa discuta despre acest pod vine sursa cu niste poze facute pe partea stanga a Muresului. Nimeni nu a postat poze dinspre Sanpetru German - drumul din sat pana la pod e groaznic. Sursa crede ca e o investitie inutila, podul nefiind folosit zilnic decat de cateva masini. Podul era mult mai util la Nadlac.





Pe partea asta de drum pana in localitatea Sanpetru nu este facuta nicio lucrare.


Aici drumul trebuie sa faca o curba de 90 grade si trebuie taiati multi copaci.


Ultimele doua.




Sper ca apreciati efortul sursei, incredibil ce e acolo, nu stiu cu ce masina a mers... sper ca n-a ramas prin namol. Sunt curios ce poze va aduce bogdymol. :)

bogdymol

Poate m-am vazut cu sursa secreta cand am fost la pod. Trebuia sa ne facem cu mana... eu pe un mal, sursa pe celalalt :lol:

Pozele mele sunt de ieri, de pe partea cu Pecica.







Avand in vedere ca nu era nimeni pe malul dinspre Pecica, m-a cam tentat sa urc sus pe pod pe aceasta schela, dar am renuntat pana la urma...



Erau doar vreo 3-4 muncitori pe celalalt mal:





Bonus:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

daca podul ar fi terminat si ar fi si drumurile de acces practicabile eu cred ca va fi ceva trafic
poate va dura putin pana-l va invata lumea dar asta nu cred ca ar dura mult
eu nu prea activez in partea aia dar in ultimul an m-ar fi scut de ocol de vreo 2 ori
nu m-am gandit nici macar sa verific daca e functional bacul si pot trece cu el, am ocoilit pur si simplu
era vorba de ajuns de la Nadlac la Sannicolau Mare
Sailing away! S/Y Haimana

bogdymol

Podul isi va dovedi utilitatea atunci cand, pe langa finalizarea lui, se va finaliza si:

- drumul de legatura cu DN7 la vest de Pecica (un drum de ~3.5 km, ca un fel de mini-centura pentru Pecica) (momentan accesul la pod e destul de greoi)
- reabilitarea DJ709E Sanpetru German - pod Mures
- reabilitarea DJ682 Arad - (limita judet Timis)

Quote from: sebba on May 31, 2013, 09:58:34 AM
era vorba de ajuns de la Nadlac la Sannicolau Mare

Eu as fi mers pe ruta Nadlac - Mako - Cenad - Sanicolau Mare :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

da, as fi facut-o asa, dar nu eram cu masina mea si n-am vrut sa risc sa ma intrebe de sanatate la vama
Sailing away! S/Y Haimana

panda05

#524
Cum arata anul trecut santierul podului acesta dinspre Sanpetru! ; anul asta malurile sunt unite :) nu va fi gata pe 16 august cum era termenul oficial dar si 1 decembrie e buna ca tot era data marilor inaugurari !

Quote from: panda05 on August 20, 2012, 06:59:16 AM
podul de care zicea bogdymol dar de pe celalalt mal vazut:







Quote from: Ionut on May 31, 2013, 08:28:29 AM
Surpriza de la sursa secreta, mini-update pod Pecica-Sanpetru German (peste Mures).

Daca tot sa discuta despre acest pod vine sursa cu niste poze facute pe partea stanga a Muresului. Nimeni nu a postat poze dinspre Sanpetru German - drumul din sat pana la pod e groaznic. Sursa crede ca e o investitie inutila, podul nefiind folosit zilnic decat de cateva masini. Podul era mult mai util la Nadlac.



IT Manager