Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Mai are si treaba omul...... Sorry de intarziere.
Din ce stiu eu podul are trotuar pe ambele parti iar pe partea drapta (dinspre Romania) e si pista de biciclete.
Din poze nu il mai vad dincoace de pod , mai ales pe cel de pe stanga si nici nu stiu sa se poata trece la capatul podului de pe o parte pe alta.
Pt mine asta e ciudatenia.
Legat de gard stim cu totii discutiile din anii trecuti despre culoare...asa ca nu le mai reiau, insa eu as fi curios si de parerea voastra daca ar trebui sa fie trotuar acolo unde acum nu se vede.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mitsu

Probabil ca a ramas cu trotuar doar pe o pare, pe unde va fi si pista de biciclete.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mitsu

Poate reapare, ca si stalpii aia de iluminat :D

ciprebbe

#499
E oficial.
Noul pod peste Dunăre, între Calafat şi Vidin, va fi inaugurat la data de 14 iunie, a anunțat ieri administrația prezidențială a Bulgariei.

Si ca sa revin la "piticul meu"....trotuarul de pe stanga....
QuotePodul Calafat-Vidin este cel mai important proiect de infrastructură realizat între România şi Bulgaria în ultimele decenii. Acesta are o lungime de aproximativ doi kilometri, fiind cel mai lung pod pe Dunăre, şi este dotat cu două benzi rutiere pe fiecare sens, o linie de cale ferată, două trotuare şi o pistă pentru biciclişti. Costurile construcţiei, care până în anul 2011 erau estimate la circa 225 de milioane de euro, vor depăşi cel mai probabil 250 milioane de euro până la finalizarea proiectului.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

Podul Calafat-Vidin, inaugurat pe 14 iunie și conform Yahoo și administrației prezidențiale bulgare.
Prin urmare să sperăm că se va și inaugura la acea dată.

sebba

Si partea romana ce zice? Aceeasi data? :lolz:
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

Glumind, am putea zice că pe Ponta l-au anunțat să vină cu o zi mai târziu. :lol:

Lăsând glumele de o parte, în articolul de pe Yahoo scrie:

Potrivit agerpres.ro, data a fost stabilită de comun acord de preşedintele Bulgariei, Rosen Plevneliev, premierul României, Victor Ponta, şi comisarul european pentru politică regională, Johannes Hahn, care s-au întâlnit miercuri la Bruxelles.

Logic ar fi să se întâmple deschiderea în 14 Iunie, dar nici eu nu cred până nu văd.

ciprebbe

Taxa de traversare a noului pod Calafat-Vidin va fi de 2 euro pe maşină (presă)

QuoteTaxa percepută pentru traversarea noului pod de peste Dunăre, la Calafat-Vidin, va fi cel mai probabil de 2 euro în cazul autoturismelor, iar pietonii şi cicliştii vor trace gratuit, scrie joi cotidianul sofiot Sega, citând informaţii publicate pe site-ul Agenţiei de Infrastructură Rutieră din Bulgaria.


Taxa pentru vehiculele cu masa între 3,5 şi 7,5 tone şi maxim 23 locuri va fi de 12 euro, cele având între 7,5 şi 12 tone vor plăti 18 euro, camioanele de peste 12 tone cu maxim trei axe vor plăti 25 euro, iar cele cu patru şi mai multe axe - 37 euro. Taxele sunt comparabile cu cele percepute pentru traversarea podului Ruse-Giurgiu şi de câteva ori mai mici faţă de cele pentru traversarea Dunării cu feribotul Calafat-Vidin care se ridicau până la 92 euro, în cazul tirurilor.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

panda80

Taxe decente, imi place ca nu s-au aruncat cu taxe foarte mari, ar putea totusi sa introduca si un sistem de abonamente pentru a incuraja si mai mult legaturile dintre Calafat si Vidin.

user201

#506
Poze cu podul Calafat-Vidin găsiți pe SCC aici și aici.

Se pare că tocmai i-au făcut testul de rezistență. Super pozele.

P.S. Electrificarea căii ferate pe pod pare că e făcută doar pentru viitor.

user201

Acum chiar trebuie să fie oficială deschiderea podului. Linkul de unde am preluat textul de mai jos este aici, pe siteul Ministerului Transporturilor.

Ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu, secretarul de stat Cristian Ghibu şi specialişti ai tuturor structurilor responsabile, se află la această oră la Calafat pentru a verifica stadiul lucrărilor la Podul mixt (rutier-feroviar) Calafat-Vidin.

"Podul Calafat-Vidin va fi operat de o societate mixtă româno-bulgară care va fi înfiinţată până pe 14 iunie, când va avea loc inaugurarea acestui obiectiv. Lucrările sunt aproape finalizate, mai există câteva detalii tehnice care vor fi gata în perioada imediat următoare, şi aici mă refer la lucrările care se execută la catenară (firul de alimentare cu energie electrică pentru circulaţia feroviară), fiind o diferenţa de nivel de doar 10 cm între catenara dintre România şi Bulgaria, pe care o vom pierde pe o distanţă de o sută de metri. De asemenea, am fost asigurat că până pe 9 iunie a.c. vor fi montate şi cabinele pentru personalul Poliţiei de Frontieră, atât pentru partea română, cât şi pentru partea bulgară. Deşi iniţial, în speranţa aderării României şi Bulgariei în spaţiul Schengen, nu mai erau necesare aceste cabine, constructorul a dat asigurări că vor fi funcţionale înainte de data inaugurării, mai exact pe 9 iunie", a declarat Relu Fenechiu, ministru Transporturilor.

În ceea ce priveşte taxa percepută pentru traversarea podului, domnia-sa a declarat că taxa va fi de 6 euro.

Ministrul român al Transporturilor a mai spus, de asemenea, că i-au fost semnalate unele probleme legate de calitatea infrastructurii feroviare, dar mai ales rutiere, motiv pentru care doreşte ca, împreună cu reprezentanţii CNADNR şi ai firmei constructoare, să ia toate măsurile astfel încât acestea să fie remediate până la inaugurare.

Vizita ministrului Transporturilor are drept scop finalizarea lucrărilor aferente obiectivului de investiţii, în perspectiva deschiderii oficiale.

Vizita evidenţiază continuarea relaţiilor bilaterale dintre partea română şi părtea bulgară privind operarea Podului mixt Calafat-Vidin.

penad2007

Quote from: panda80 on May 24, 2013, 01:04:56 PM
Taxe decente, imi place ca nu s-au aruncat cu taxe foarte mari, ar putea totusi sa introduca si un sistem de abonamente pentru a incuraja si mai mult legaturile dintre Calafat si Vidin.
Nu mai sunt 2 ci 6 euro pe masina. Bulgarii deja incep sa scoata bani din investitia facuta.

radutm

Quote

FOTO! Ultimul pod plutitor din Timis, concurat de un pod modern in Arad! Compele de pe Mures, o ramasita pitoreasca din Evul Mediu. Afla-le povestea!
TIMIS. Nimeni nu stie de ce nici in perioada austro-ungara, nici in Romania comunista si nici dupa 1989, nu s-a construit nici un pod peste Mures pe distanta de 50 de km pe care raul o parcurge de la Arad si pana la granita. Asta cu toate ca, de-o parte si de alta a raului sunt doua zone dinamice, cu orase de campie bogate si un comert dezvoltat.
...........................................
Sursa si mai multe poze cu podul de la Pecica: http://www.opiniatimisoarei.ro/foto-ultimul-pod-plutitor-din-timis-concurat-de-un-pod-modern-in-arad-compele-de-pe-mures-o-ramasita-pitoreasca-din-evul-mediu-afla-le-povestea/29/05/2013
cont inchis