Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

nicki4

citat din declaratia primarului din Galati Marius Stan:"Suntem cu un pas înaintea vremurilor, înaintea anunţatei regionalizări". Adica de ataia ani trei orase de anvergura Galati, Braila si aducem si Tulcea nu au avut nici un pod de legatura (de la independenta incoace) se trezesc unii sa spuna ca suntem inaintea vremii? pai noi chiar trebuie sa treaca 200 de ani ca sa fim in stare sa facem un pod peste Dunare?
"Government don't want well informed, well educated people capable of critical thinking. That's against their interest. They want obedient workers, people who are just smart enough to run their machines and do the paperwork. And just dumb enough to passively accept it!" George Carlin

viossboss

Da rusinos si exasperant in acelasi timp subiectul podului de la Br.-Gl.Eu sunt un fervent sustinator al acestui proiect, sunt increzator in necesitatea si utilitatea lui (check my signature ).S-au nascut adevarate legende despre acest pod si recuperarea cheltuielilor (PPP), incat mi-ar trebui juma` de pagina sa vi le descriu.
Marturisesc ca am decis sa ma (sacrific) implic si politic ca sa le explic "lor" ce ar insemna acest pod in zona Br.-Gl.,sa ii fac sa asculte  vocea oamenilor din zona pe care o conduc de altfel.
Pana acum fara rezultat.( in afara de "da, da , da  O:-) si bla , bla , bla" )
O "barfa " mai noua ar fi , ca sa vedeti , ca Braila ar fi conditionata de primirea conducerii regiunii de acest pod.O ineptie din punctul meu de vedere.
Le spuneam apropiatilor ca "ala" care face acest pod va fi primar pe viata in zona.  :lol: :lol: :lol:
Dream come through !
Once in a lifetime !

Abc

Hai, ca nu-i asa mare distanta pana Harsova...daca ai rau de bac (apa).
Oricum, va fi un pod cu taxa...
Si de ce nu unul si la Calarasi?
:D

panda05

#468
pe pasajele din Arad de la Podgoria si Micalaca azi se lucra pe la 11 de zor - am vorbit cu un subcontractor care aseaza asfaltul si pe vineri zicea ca ei termina pe pasajul spre Micalalca  - pe iulie se va putea circula pe ambele pasaje cu ele finalizate integral.

incepeau asfaltarea pe pasaj de vizavi de statia Gazrom



IT Manager

bogdymol

^ Uita-te la ultima poze. Nu pot sa inteleg de ce in proiectul de reabilitare a pasajului, cu toate ca au fost schimbate si toate liniile de tramvai, nu a fost schimbata si linia + refacuta trecerea de la coborarea de pe pasaj spre Micalaca. Este vorba de aceasta linie ( http://goo.gl/maps/HffqB ) care a ramas la fel si dupa reabilitare :bash:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

si azi asfaltau de zor la podul de la Micalaca, probabil luna asta ar putea sa-l termine
Sailing away! S/Y Haimana

radutm

Ce mai stiti despre podul peste Mures de la Pecica? E gata? Aici o poza din septembrie 2012, gasita pe net:
cont inchis

sebba

#472
podul Micalaca, Arad, astazi, 12 mai



http://www.youtube.com/v/cigGHBlFCpc

scuzati calitatea, am filmat cu telefonul in timp ce conduceam si a trebuit sa bag si stabilizatorul de la youtube
dar ma fac io mare, imi iau "car camera" :D

PS: ii mai trebuie putin timp Youtube-ului sa proceseze stabilizarea ;)
si din pacate se pare ca n-am prins chgiar cum ar trebui, se circula pe celalat sens, nu stiu cat de bine se vad lucrarile
era totusi asfaltat, cred ca stratul de uzura iar aseara l-am vazut cu toate luminile aprinse, arata chiar bine
o sa incerc sa ma urc pe bloc sa-i trag o poza de sus, intr-o seara, cred ca s-ar vedea ok
Sailing away! S/Y Haimana

marius_ar

@sebba
Nu e tot asfaltat. Deschiderea podului (nu stiu cum i se spune) nu e asfaltata, e ciment. Am pus poze de azi pe celalalt forum.

iuli

Mulțumiri pentru filmare! În sfârșit începe să arate a pasaj normal. Doar o singură dată s-a mai făcut o consolidare la piloni candva pe la sfârșitul anilor '90, de atunci nu s-a mai făcut nimic la el de peste 30 de ani. Singura îmbunătățire a fost acea bandă dinspre 300.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

cezar-mario2012

Poze din mai de la podul Vidin-Calafat:







Lucrarile la calea de rulare s-au terminat, au mai ramas cateva lucrari adiacente, intarirea malurilor si gulerele anticoliziune navala.

sebba

Quote from: marius_ar on May 12, 2013, 08:33:19 PM
@sebba
Nu e tot asfaltat. Deschiderea podului (nu stiu cum i se spune) nu e asfaltata, e ciment. Am pus poze de azi pe celalalt forum.

acum 2 ore asfaltau si acolo, probabil il vor reda circulatiei saptamana asta

si au deschis sensul spre centru (deocamdata o singura banda) de pe podul de la Podgoria/Gradiste
Sailing away! S/Y Haimana

mitsu

Quote from: cezar-mario2012 on May 14, 2013, 11:27:41 AM
Poze din mai de la podul Vidin-Calafat:

Lucrarile la calea de rulare s-au terminat, au mai ramas cateva lucrari adiacente, intarirea malurilor si gulerele anticoliziune navala.

Cred ca puteau sa deschida circulatia pe 9 mai, cum era programat...

cezar-mario2012

Teoretic,  da. Practic,  nu. Este doar o presupunere, cred că nu sunt finalizate toate actele între noi si bulgari si apoi mai au fost si alegerile la ei.

ciprebbe

Iara au furat stalpii de iluminat de pe pod?
Ciudat ca nu apar montati.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe