Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

voicul

Ok atunci varianta asta
Aveam senzatia ca e podul asta cel cu probleme.

Nu stiu de ce te invarte asa GMaps (probabil pentru ca acolo e cam distrus drumul), dar dupa cum zicea si @pasadia - nu o sa pierzi atata timp.

Intentia mea era sa arat ca ar exista o alternativa.

Hercule

Voicule, ma scuzi, n-am vrut sa iasa ca o contra. Ma supara totusi ca de atata timp nu se rezolva problema podului si mai mult ca nu se face nimic la potentiala iesire de pe A3 la Martinesti. De Turda nu mai zic nimic, parca a incremenit in timp dupa ce au modernizat centrul.
Deșteaptă-te române!

pasadia

@voicul: sa ne intelegem - varianta aialalta e cu adevarat proasta. Nu stiu cu ce sa o compar - practic e un drum industrial, neasfaltat de foarte mult timp, plin de hartoape, macadam, treceri la nivel cu CF industriale, tiruri, etc... Dar avantajul e ca e gol de trafic, practic poti sa circuli pe orice trasa doresti, ocolind orice denivelare.
Si da, ai dreptate, teoretic la Turda exista o varianta. Dar ce faci la Onesti, cu podul peste Trotus care nu e departe de a ajunge in aceeasi situatie? Acolo chiar nu ai nici o varianta decenta de ocolire pe directia principala spre Bacau. Da, poate dinspre Brasov poti ocoli prin Targu Ocna, dar cand pleci din Onesti cum vei proceda?

voicul

@Hercule - chiar nu m-am suparat si chiar bine ca mi-ai atras atentia, ca pot pune alternativa corecta +1.

@pasadia - +1 pentru descrierea perfecta a drumului. Stiu ca era strica de prin anii 90 si de atunci doar natura a lucrat la el :(

Allex

Quote from: pasadia on February 20, 2018, 08:38:16 AM
Dar ce faci la Onesti, cu podul peste Trotus care nu e departe de a ajunge in aceeasi situatie? Acolo chiar nu ai nici o varianta decenta de ocolire pe directia principala spre Bacau. Da, poate dinspre Brasov poti ocoli prin Targu Ocna, dar cand pleci din Onesti cum vei proceda?

Prin Adjud (TIR) sau Onesti-Oituz-Tg. Ocna pentru masini mici. Oricum ar fi, cand se vor apuca de lucrari eu zic ca (o perioada de timp cel putin) podul va fi inchis si va trebui sa ocolim de la Onesti spre Bacau.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

JohannDB

La Onești, spre Bacău fără "podul" peste Trotuș ?  Cu ocolirile de rigoare (ce contează că omul e obligat la plimbări/ocoliri, așa de "dragul artei", sunt rute alternative... Onești-DN11A-Adjud / Adjud-DN2- Bacău.... Onești-(DJ 119)-Gura Văii-Dumbrava (DJ 206B)-Rădoaia-Răcăciuni / Răcăciuni-DN2-Bacău.....  Onești/str Sfinții Apostoli / Edurd Sechel / 8 Martie / Buhoci, de aici DC 128 - Tuta - Târgu Trotuș / Târgu Trotuș -DN 12A- Onești (int DN 12A cu DN 11 la podul cu probleme)-Brătila-Helegiu-...-Bacău. Și nu în ultimul rând o altă rută de plimbare pe Onești/DN11) spre Filipești - Bogdănești - Oituz/Oituz (DJ 116)-Bahna-Nicorești..-Tg.Ocna/Tg.Ocna-(DN12A)-Onești/Onești-(DN11)-Bacău; plimbare plăcută, depinde cu ce mergi. :) :) :) :)

Allex

NU VA AVENTURATI PE GURA VAII!!! Va spune unul om patit.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ionutzyankoo

Va urmaresc demult dar nu am postat dar iata ca a propos de cele discutate mai sus avem ceva nou.

Tip legislatie: Legea nr. 98/23.05.2016
Autoritate contractanta: MUNICIPIUL ONESTI
Numar invitatie / anunt: 421949 / 01.02.2018
Denumire contract: Proiectare, Verificare Tehnica, Asistenta tehnica si Executie de lucrari la Obiectivul Reabilitare Pod pe DN11, KM 129+831 peste Raul Trotus la Onesti,Judetul Bacau.
Stare procedura: In Desfasurare

TibiV

Ca tot s-a vorbit in ultimele postari despre podul cu pricina, uite un articol de ieri...

http://unupetrotus.ro/se-dezintegreaza-o-bucata-mare-din-podul-peste-trotus-a-cazut-galerie-foto/

Quote
Podul peste râul Trotuș de la ieșirea din Onești spre Bacău/Tg. Ocna nu mai are viață lungă. O bucată importantă din pietonalul pe care autoritățile îl înconjuraseră cu garduri metalice de protecție, pentru a preveni o tragedie, s-a desprins și a căzut în apă. S-au rupt inclusiv balustrada și conductele de pe margine.



In articol mai gasiti poze, dar pagina lor "nu ma lasa" sa copiez restul pozelor...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

slartibartfast

#2454
@JohannDB

Arată frumos pe hartă ruta aceea prin podul mai solid de la Gura Văii, apoi pe Parava, ieșind în DN2 la Răcăciuni, dar drumul e asfaltat doar pe bucățele. Pe acolo, poate doar cu tractorul.

NGC

Quote from: NGC on February 01, 2018, 09:00:48 PM
Quote from: NGC on September 14, 2017, 12:31:45 AM
Ofertele pentru "Execu?ie lucrari pentru obiectivul ,,Pasaj denivelat pe centura de ocolire Arad (DN7 km 540+248) peste CF Arad - Bucuresti" (finalizare lucrari rest de executat)":

   33,273,726.38 RON fara TVA    Valoare estimata
1. ? RON fara TVA    Asocierea HOLTEX GRUP INVEST SRL - CAPITAL INVEST SRL
2. ? RON fara TVA    IMPLENIA BAUGESELLSCHAFT MBH
3. ? RON fara TVA    Asocierea SYLC CON TRANS SRL - OPR ASFALT SRL - OBRAS PUBLICAS Y REGADIOS SA
4. ? RON fara TVA    Asocierea FREYROM SA - PROCONS GROUP SRL

Nu gasesc acum unde, dar parca am mai scris undeva ca in 24.11.2017 a inceput etapa de evaluare financiara.

Intre timp, in aceasta etapa au descalificat asocierea condusa de SYLC CON TRANS si acestia au contestat descalificarea.

Contestatia a fost respinsa de CNSC. Mai poate urma CAB.

Allex

EXCLUSIV/28 de poduri din Moldova în pericol să se prăbușească vor fi expertizate. Cel mai vechi are 88 de ani - Libertatea

Quote28 de poduri din șapte județe din Moldova sunt în pericol să se prăbușească. Cel mai vechi dintre acestea are 88 de ani. Deși a fost ridicat pe vremea Regelui Carol al II-lea, podul, care este traversat de un drum național important, nu a fost niciodată reparat sau modernizat.

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a acordat un contract de 364.000 de lei pentru expertiza tehnică a celor 28 de poduri din cadrul Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Iași. Verificările vizează poduri peste care trec drumuri naționale din șapte județe: Bacău, Neamț, Suceava, Vrancea, Galați, Botoșani și Iași.

Cele mai importante drumuri care traversează podurile vechi sunt DN11, care leagă Brașovul de Bacău, DN15, care leagă orașele Turda și Bacău și DN28, care leagă Romanul de Iași și ajunge la granița cu Republica Moldova, la Albița. Cele mai multe poduri care trebuie verificate sunt pe DN15 și se află pe raza localităților Poiana, Bicaz și Pângărați, din județul Neamț. Acestea au fost construite între 1953 și 1970 și nu au fost niciodată modernizate sau reabilitate.



Bine ca nu apar podurile de pe DN2F de la limita judetelor BC/VS si celebrul pod de la Crasna (ala parca nu ar exista deloc pentru CNAIR).
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

tom_sawyer

Revizuire/Actualizare studiu de fezabilitate pentru ,,Pod peste Tisa in zona Teplita din Sighetul Marmatiei"

COMPANIA NAȚIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., în calitate de Solicitant, a elaborat și depus Aplicația de Finanțare pentru proiectul "REVIZUIRE/ACTUALIZARE  STUDIU DE FEZABILITATE PENTRU  ,,POD PESTE TISA IN ZONA TEPLITA DIN SIGHETUL MARMATIEI", în vederea obținerii de finanțare nerambursabilă alocată prin Programului Operational Infrastructura Mare 2014-2020

Valoarea totală a  proiectului este de 1.468.589,71 lei (inclusiv TVA) si va fi finantat prin Programul Operational Infrastructura Mare 2014-2020 astfel: 75% contribuția Uniunii Europene din Fondul European de Dezvoltare Regională-913.768,94 lei, 25% contribuția proprie-304.589,65 lei, restul de 250.231,12 lei reprezentând TVA.

CNAIR

voicul

La Arad continua pauza sau au revenit pe santier?

TibiV

Userul shoppy de pe MU (care intra des aici, dar nu posteaza...) a facut recent un nou set la la podul peste Buzau de la Vadul Pasii. https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=34&t=173&start=504#p267917


Mi se pare ca treaba se complica...

... pentru ca apar multe capete de piloti forati fix in dreptul pilelor existente...

... mai degraba cred ca se va dubla vechiul pod...

... se vede bine si aici, unde avem o pila intr-un stadiu "mai incipient"...




Asa arata inainte de inceperea lucrarilor: https://goo.gl/maps/ud3NMAH8gyn
Mama proștilor este mereu gravidă... :)