Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

davyl

Quote from: laurashgeo on April 11, 2013, 11:45:19 AM
Ii mai trebuie pus stratul de uzura si apoi pot veni "furnicile" :D adica convoaiele de camioane incarcate pentru testarea in sarcina!
laurashgeo, nu mai stiu unde am citit, dar "furnicile" au venit deja. Se pare ca testarea in sarcina s-a facut si totul a fost super OK!

nenea_hartia

Mulțumesc.  :cheers:
Pentru cine nu știe, filmarea pleacă dinspre România spre Bulgaria.

davyl

#422
Quote from: Ionut on April 11, 2013, 11:47:22 AM
Hm, marturisesc ca sunt putin dezamagit... parca avea si banda de urgenta... in fine. Good job! :cheers:
Merge si fara banda de urgenta, ionut:D Bine ca il fac si asa. Cred ca nu prea aveau unde sa puna banda aia de urgenta din cauza ca pe dreapta au facut pista aia de bicilete+calea pietonala (sensul din video). Pe stanga nu este decat cale pietonala.

Probabil adaugand si si banda de urgenta erau alte costuri!  O:-)

davyl

Quote from: nenea_hartia on April 11, 2013, 11:59:31 AM
Mulțumesc.  :cheers:
Pentru cine nu știe, filmarea pleacă dinspre România spre Bulgaria.
Exact! Am citit articolul din Wikipedia, nenea _hartia. Superb si bine facut! Mi-a placut ideea tehnologiei "dos de camila" folosita la pod!

Reamintesc ca articolul din Wiki referitor la podul Calafat-Vidin, este facut de colegul nostru nenea_hartia si a fost propus la categoria "articol de calitate" de catre Wikipedia. Felicitari inca o data!

cezar-mario2012

Unde sunt luminile pe pod ca nu l-am vazut?

lucianxx9o

Quote from: cezar-mario2012 on April 11, 2013, 02:00:29 PM
Unde sunt luminile pe pod ca nu l-am vazut?
Are lumini!!
Vezi ca sunt poze postate pe paginile anterioare :)

cezar-mario2012

Pe parte filmata nu sunt stâlpi de lumina.

davyl

#427
cezar-mari2012 ai mare dreptate!  :D Ochi de vultur si spirit de observatie!

In film, nu vad nici eu stalpii de lumina, nici pe stanga, nici pe dreapta, doar pe partea bulgara, cand se ajunge spre terminarea podului. Ceea ce ma face sa ma gandesc ca filmul este anterior punerii stalpilor de lumina. In fotografiile anterioare puse de mine, stalpii de lumina apar, iar fotografiile care au stalpii de lumina sunt facute incepand cu 10 martie. In februarie nu existau stalpi de lumina, ceea ce ma face sa cred ca filmul este facut intre februarie si martie.

Voi ce parere aveti? Ma insel?

ciprebbe

#428
poze noi
http://www.danubebridge2.com/g-en-most-13-apr.php
Asfalt, linie de tren unita cu Romania, stalipsori, vopsea....."avem di tate"
chiar si un video
http://www.danubebridge2.com/videoeng.php
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

davyl

#429
Multumesc ciprebbe pentru update. Dar ar fi pacat sa nu le punem si aici:  :D






















davyl

#430
Quote from: davyl on March 25, 2013, 02:37:18 PM
Poze noi ca de obicei in fiecare luni: 24.03.2013 (sursa: http://www.danubebridge2.com/g-en-most-13-mart.php)


Ma citez pe mine: ce mi se pare foarte bizar, este ca pe 24 martie va puneam o poza generala a podului care avea pe partea stanga (privind spre Romania dinspre Bulgaria) pusi stalpii de lumina. In poza anterioara din 14 aprilie, eu nu mai vad stalpii astia. Lipsesc total!  :oops:. I-au dat jos sau au facut poze inainte si abia acum posteaza. Eu nu prea mai inteleg cum vine treaba...

@cezarmario2012 a mai observat anterior aceste anomalii.

@ionut, @ciprebbe si ceilalti, care este opinia voastra?

Mai jos din nou foto din 14 aprilie 2013 spre comparatie:


cezar-mario2012

Este clar ca au scos stâlpi,  dar de ce? :-[

Sargon1806

#432
Eh, stalpii erau doar pentru poza. Acum ca s-au dat mari cu ei, i-au dus la alt santier ca sa faca si altii poza ;)
Nu cumva sa fi facut vreo gafa tipica noua, adica sa faca o lucrare, sa-si dea seama ca mai trebuia facut ceva inainte (nu-mi dau seama ce, poate lucrari la covorul asfaltic... si-or fi dat seama ca nu mai intra masina de asfaltat, habar n-am) si apoi sa dea ctrl-z la lucrarea anterioara... Daca nu as fi vazut faze de genul asta cu ochii mei...

Ionut

Da, ciudata faza cu stalpii. :) Posibil sa fie un CTRL+Z. :lol: Oricum, stati linistiti, podul va fi iluminat, este imposibil sa nu aiba iluminare... in primul rand pentru siguranta. Pana si overpass-urile pe drumurile comunale pe autostrazi sunt iluminate... deci nu incape indoiala ca podul va avea stalpi. Ba chiar as zice ca aproape sigur vor fi iluminate si hobanele si celelalte structuri cheie.

ciprebbe

#434
@davyl ti-am lasat tie placerea de a posta pozele, am pos doar link ca nu te-am vazut activ ieri :D
legat de stalpi exista dupa mine 2 variante (chiar 3 , una amuzanta)
1. cum  se zice pe aici i-au demontat....naiba stie ce a uitat Doreii lor sa faca...
2. pozele nu sunt in ordine cronologica( si am mai vazut asta ) si atunci lucrarea e mai avansata decat in poze( aici ne era bun un coleg de prin Calafat, insa nu cred ca avem. Ar fi bine daca userii noi ar folosi chestia asta sa stim fiecare de unde e, daca doresc desigur )
3. (aia distractiva)  photoshop  :lol: :lol:

In filmarea lui rast73 din 03.04.2013 stalpii erau la locul lor. Pt mine filmarea asta e mai aproape de realitate.
Mai mult ca sigur nu sunt in ordine puse pozele, ca dovada avem poza din 14 in care nu avem stalpi pe nici o parte(prima poza)  dupa care mai jos avem asfalt si stalpii sunt montati.
LE:
Si filmuletul cu sudura e mai vechi, se vede ca se sudeaza undeva la al 2 lea pilon (dinspre Romania, parca ala e PIII), apoi spre orizont se vede linia spre romania montata(inclusiv catenara de la noi se vede).
Eu zic ca azi avem stalpii la locul lor si asfalt cel putin 1 strat peste tot.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe