Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

user201

Sper să nu mă transform în alarmistul de pe forum, dar plasez două linkuri de pe gandul.info ce precizează în esență că:
O gaură impresionantă a fost semnalată duminică pe carosabil, în secţiunea bulgară a podului rutier peste Dunătre ce asigură o legătură între România şi Bulgaria la nivelul localităţilor Ruse şi Giurgiu
Linkurile propriuzise aici și aici .

davyl

#406
Multumim user201 pt. info. Intr-adevar, se pare ca sunt probleme cu podul (gaura aceea in carosabil) si-n plus, din cauza ploilor si a dezastrului de pe Jiu si Olt, acum s-a umflat si Dunarea si pune probleme structurii de rezistenta.

Si asa cum v-ati obisnuit, poze noi ca de obicei in fiecare luni: 08.04.2013 (sursa: http://www.danubebridge2.com/g-en-most-13-mart.php)













ciprebbe

Tot mai bine arata.
Sa il finalizeze odata si sa il deschida  pt ca :

PODUL GIURGIU – RUSE, avariat. Trei maşini stricate din cauza unei spărturi



QuotePodul de la Dunăre care leagă Giurgiul de oraşul bulgăresc Ruse este uşor avariat, din cauza unei bucăţi care s-a desprins din construcţie, pe partea bulgărească a acesteia, scrie novinite.com.

Spărtura are are aproximativ un metru lungime şi 80 de cm lărgime, potrivit presei bulgare.
:bash: usor...cu ditamai spartura.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

davyl

Exact ce ne-a spus user201 mai sus... Are si podul ala o varsta, nu?

ciprebbe

dap, sincer nu am vazut postul de mai sus al lui user201 ca am fost absorbit de detaliile din pozele de la Calafat.
Intradevar are o varsta si podul ala, si din pacate nu se misca nimic la Giurgiu pt imbunatatirea situatiei.
Daca nu faceau Bulgarii Calafat-Vidin era vai si amar. Si asa mi se par ft putine poduri peste Dunare pe atatea sute de km.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

Din câte știu podul Giurgiu-Ruse a fost inaugurat prin 1953 sau 1954, deci are cam 59-60 de ani cu trafic greu zi de zi și fără nu știu ce reparații, doar cârpeli pe ici pe colo. Prin urmare era normal să aibă la un moment-dat probleme. Să sperăm că Vidin-Calafat nu va fi singurul pod pentru următorii 50-60 de ani.

lucianxx9o

Trebuie contruit altul nou nu avem ce face, nu poti tine in viata un pod pana la nesfarsit.

MRS

#412
Quote from: ciprebbe on April 08, 2013, 02:46:34 PM
:bash: usor...cu ditamai spartura.....

:headbash:
E super distractie cu camioanele acum.... eu am cateva blocate la o coada ce a depasit 400 TIR-uri la Turnu Magurele unde este un bac cu o capacitate de 3 camioane (care btw a disparut de ieri) si 2 la Zimnicea care NU fac fata....
:headbash:

Vorbim de trafic dinspre/inspre: Bulgaria, Turcia, Grecia, Italia (sud), Albania, Macedonia, Muntenegru, parte din Serbia...
Sper sa se rezolve cat mai repede problema... mai ales ca mare parte din produsele ce vin din aceste tari reprezinta MARFA PERISABILA!!! (99% DIN TOT CEEA CE INSEAMNA FRUCTE SI LEGUME IN ROMANIA ASTAZI)





A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

davyl

Mrs, imi pare rau de situatia in care esti. Sa speram ca se rezolva cat mai repede. Hai, ca avem promisiunea ca de azi intr-o luna, se deschide Vidin-Calafat!  O:-)

lucianxx9o


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

davyl

#416
Habemus asfalt! :lol:

Avem asfalt pe podul Vidin-Calafat!!!  8) Deschiderea se apropie cu pasi mari!

Observati spre minutul 1:37 si cum arata un telefon de urgenta pe pod!

Multumim inca o data lui rast73 pentru acest video superb video.

http://www.youtube.com/v/DvRF7CkOtLc

udar


laurashgeo

Ii mai trebuie pus stratul de uzura si apoi pot veni "furnicile" :D adica convoaiele de camioane incarcate pentru testarea in sarcina!

Ionut

Hm, marturisesc ca sunt putin dezamagit... parca avea si banda de urgenta... in fine. Good job! :cheers: