Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

davyl

Si pentru ca am vazut ca nu exista topicul, il creez eu. Daca e pe undeva il rog pe ionut sa il mute si sa stearga ce este in plus.

Se pare ca se vor mai construi noi poduri intre Romania si Bulgaria (in plus fata de Giurgiu-Ruse si Vidin-Calafat, ultimul in constuctie in acest moment).

România şi Bulgaria vor "comunica" prin trei poduri noi peste Dunăre
Sursa: Antena3 : http://www.antena3.ro/romania/romania-si-bulgaria-vor-comunica-prin-trei-poduri-noi-peste-dunare-140052.html

Ionut

Merci davyl pt topic, e foarte bine ca l-ai deschis!

Se discuta de mult timp la nivel de intentie de inca 3 poduri RO-BG, insa sunt sceptic in ceea ce priveste inceperea efectiva a lucrarilor. Ah, ca o chestie legata, se discuta tot acum 2-3 zile ca am vrea sa facem inca vreo 2 hidrocentrale pe Dunare cu bulgarii. Odata cu ele putem face si drum care sa fie folosit de masini, asa cum e la PdF.

Ionut

QuoteBulgarii au terminat lucrările pe podul Giurgiu-Ruse, noi începem anul viitor

Ultimele restricţii de circulaţie impuse pe podul Prieteniei, în urma lucrărilor de reabilitare desfăşurate de partea bulgară, au fost ridicate.

Motivul principal pentru care autorităţile bulgare au luat decizia de a investi aproape un milion de euro în repararea podului de peste Dunăre a fost de natură economică. Vecinii de la sud de Dunăre mizează tot mai mult pe atragerea turismului străin, în special a românilor care sunt momiţi cu tot felul de oferte în staţiunile deja cunoscute de pe litoralul bulgăresc.

În prezent, parta română desfăşoară lucrări de reparaţii la infrastructura metalică a podului urmând ca abia anul viitor să aibă loc şi reparaţii care vizează carosabilul de pe partea română.

"Nu mai există nicio restricţie pentru autovehicule. Se lucrează acum la infracstructura metalică, se chituieşte şi se vopseşte urmând ca din primăvară să intrăm şi noi în reparaţii pe partea carosabilă", a declarat pentru "Adevărul", Nelu Simion, şeful Agenţiei de Control şi Încasare Giurgiu din subordinea CNADNR.

sursa: Adevarul

Ionut

QuoteRomania ar putea reduce taxele de trecere a podului dintre Giurgiu si Ruse

Guvernul Romaniei se pregateste sa reduca taxele pentru trecerea podului peste Dunare si sa repare partea romaneasca a acestuia in 2012, a declarat marti Simeon Djankov, vice-prim ministru si ministru de Finante al Bulgariei, la intoarcerea din vizita efectuata in Romania, transmite BTA citata de Agerpres.

Djankov a afirmat ca Ministerul de Finante si cel al Transporturilor din Romania se pregateste sa trimita Parlamentului o motiune prin care taxa pentru trecerea podului peste Dunare sa fie redusa pentru autoturisme. Djankov l-a asigurat pe omologul sau roman ca bugetul Bulgariei a inregistrat o crestere de 250% a veniturilor obtinute in urma taxelor pentru trecerea podului peste Dunare, in urma reducerii lor semnificative.

sursa: Hotnews

davyl

Quote from: Ionut on October 19, 2011, 03:52:12 PM
QuoteRomania ar putea reduce taxele de trecere a podului dintre Giurgiu si Ruse

Apropo de taxe pe poduri, ionut...Se stie daca viitorul pod Calafat-Vidin va avea o taxa?...Am cautat informatia, dar nu am gasit nimic pana acum...

Ionut

Davyl, nu am auzit niciodata de o taxa pe Calafat-Vidin. Cred ca totusi va fi pentru ca nu vad cum ar putea plati municipalitatile Calafat/Vidin intretinerea din bugetele locale... normal ar fi sa se perceapa o taxa care sa acopere costurile de mentenanta.

davyl

Quote from: Ionut on November 16, 2011, 05:58:34 PM
Davyl, nu am auzit niciodata de o taxa pe Calafat-Vidin. Cred ca totusi va fi pentru ca nu vad cum ar putea plati municipalitatile Calafat/Vidin intretinerea din bugetele locale... normal ar fi sa se perceapa o taxa care sa acopere costurile de mentenanta.
Exact, ionut! Sigur vor pune o taxa care sa poata acoperi mentenanta.

Ca am un prieten care a trecut in vara asta recent cu bacul la Vidin-Calafat (venea omul din Grecia) si l-au uscat aia cu bacul la bani...Daca nu ma insel mi-a spus de ceva de peste 60 de euro traversarea...Mi s-a parut fabulos!

Ionut

60 de euro?! Vai de mine, e ENORM! Poate 60 de lei... :)

nenea_hartia

Quote from: davyl on November 16, 2011, 05:34:12 PMApropo de taxe pe poduri, ionut...Se stie daca viitorul pod Calafat-Vidin va avea o taxa?...Am cautat informatia, dar nu am gasit nimic pana acum...
Podul va fi taxat. Va fi o singură staţie de taxare, pe malul românesc (zona încercuită), iar taxa va fi stabilită în comun de cele două guverne.


davyl

Quote from: nenea_hartia on November 18, 2011, 03:39:42 PM
Quote from: davyl on November 16, 2011, 05:34:12 PMApropo de taxe pe poduri, ionut...Se stie daca viitorul pod Calafat-Vidin va avea o taxa?...Am cautat informatia, dar nu am gasit nimic pana acum...
Podul va fi taxat. Va fi o singură staţie de taxare, pe malul românesc (zona încercuită), iar taxa va fi stabilită în comun de cele două guverne.
Multumesc de info nenea_hartia... Ma gandeam eu ca nu o sa scapam fara taxa, dar sper sa fie mult mai mica decat cer acum la traversarea cu bacul prin zona...

Ca a trecut prin Bechet-Oreahovo un prieten vara asta si a platit peste 60 de euro pt traversare (dus intors, bineinteles). Imi imaginez ca la bacul Vidin-Calafat, preturile nu pot fi departe de Bechet-Oreahovo.

E buna faza cu taxa numai pe malul romanesc. Sa stie lumea in ce tara injura!  :lol:

davyl

Update pod Calafat-Vidin decembrie 2011

http://www.danubebridge2.com/g-en-most-11-dec.php

Se pare ca au mai avansat ceva, insa nu vad nimic spectaculos deocamdata...

viossboss

Ma asteptam sa gasesc o informatie de orice fel despre viitorul podului de la Braila-Galati in acest topic, insa cu parerere de rau, nimic.
Speram sa gasesc ceva nou in afara de poza prafuita de 2X1m din spatele liftului primariei si de glumele nesarate de 1 Aprilie din ziare. Cu parere de rau nimic despre legatura cu Delta si Marea dinspre Baragan . :((
Dream come through !
Once in a lifetime !

udar

exista sanse ca la sfarsitul lui 2012 sa se termine acest pod de la Calafat ?



:cheers:

Ionut

Daca vor continua in acelasi ritm din 2011 nu cred ca vor termina in 2012...

davyl

Quote from: Ionut on February 05, 2012, 08:36:23 AM
Daca vor continua in acelasi ritm din 2011 nu cred ca vor termina in 2012...
Eu am impresia ca vor fi siliti sa puna piciorul pe acceleratie si sa termine lucrarile pana la finalul lui 2012. Nu de alta, dar au fost pasuiti destul si lucrarea trebuie terminata, altfel cred ca vor fi probleme cu fondurile...

Parerea mea, ca poate ma insel...