News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

davyl

Hadeti sa fim seriosi!!!

"Julio Ruis, directorul adjunct al firmei care execută construcția anulează aproape orice speranță că podul ar putea fi inaugurat repede. "Avem nevoie de cel puțin un an pentru teste", a spus acesta. "

Un an de teste al podului? Cine a mai auzit de asa ceva?  :gaah:


alecu26

probabil iar merge la santaj FCC. Au mai facut-o odata....tot la acest pod.
Drumurile noastre POATE;

davyl

#317
Poze noi: 2 decembrie 2012













alin_simeriaveche

ma bucur ca inca se lucreaza pe vremea asta

cezar-mario2012

Conform oficialilor de la Sofia in luna mai 2013 va fi dat drumul circulatiei.
http://www.novinite.com/view_news.php?id=145694

lucian252012

Podul Calafat – Vidin, care face legătura între România și Bulgaria, va deveni funcțional în mai 2013, a anunțat ieri ministrul bulgar al Transporturilor, Ivaylo Moskovski, potrivit novinite.com.

Dacă vremea va fi bună, lucrările ar putea fi finalizate până la sfârșitul lunii decembrie 2012, a mai arătat oficialul bulgar. El a amintit că infrastructura rutieră și feroviară care face legătura cu podul a fost construită deja în cele două țări vecine.

Autoritățile se așteaptă ca peste 100.000 de vehicule să traverseze podul în fiecare an.

În prezent, România și Bulgaria sunt conectate de un singur pod, numit "Podul Prieteniei", care face legătura între orașele Giurgiu și Ruse.

Recent, un consorțiu spaniol-chinez și-a exprimat interesul de a construi un al treilea pod în sectorul româno-bulgar al Dunării. Podul ar urma să fie construit între Silistra și Călărași.
http://ro.stiri.yahoo.com/podul-calafat-%E2%80%93-vidin-va-fi-dat-%C3%AEn-folosin%C8%9B%C4%83-%C3%AEn-mai-2013-100022469.html

tonică

un consorţiu chinezo-nord coreean... :lol: Să fim sinceri, numa' baliverne.
Iar 100 000 de masini pe an imi pare o estimare nitelus cam pesimista. Ar insemna cam 270 pe zi, 12 pe ora...hm, nu-i prea putin?

user201

O confirmare a deschiderii podului în Mai pe Yahoo News. Să sperăm că se va și confirma.

panda80

Quote from: tonică on December 04, 2012, 01:04:55 PM
un consorţiu chinezo-nord coreean... :lol: Să fim sinceri, numa' baliverne.
Iar 100 000 de masini pe an imi pare o estimare nitelus cam pesimista. Ar insemna cam 270 pe zi, 12 pe ora...hm, nu-i prea putin?

Extrem de putin, probabil s-au uitat un 0. 2700 vehicule/zi mi se pare mai aproape de realitate, desi pentru primii ani eu estimez ca vor fi undeva la 2000.

sebba

Revenind la lucrarile podului de la Podgoria, din Arad, nu am inteles de ce tin blocata breteaua din stanga statiei Petrom, cea pe unde s-ar merge spre Vlaicu, Nadlac.
Stie cineva?
Sailing away! S/Y Haimana

alin_simeriaveche

davyl ce mai sti de podul peste dunare? mai ales cu vremea asta

ciprebbe

Mai mult ca sigur luni davyl va incarca pozele noi de pe site ul oficial....cam lunea apar poze noi acolo..asa ca vedem maine
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

Legat de pod, se pare că cei de la Capital i-au luat-o înainte de data asta:

Legătura cu bulgarii la care visăm de 87 de ani: Podul Calafat-Vidin pe ultima "sută de metri"

Chit că mai curând cred că au folosit pozele de luna trecută.

davyl

#328
Asa cum v-am obisnuit, poze "fresh" de lunea asta, 10 decembrie 2012:























Dupa cum vedeti si voi, se lucreaza...

Si pt ca ati fost cuminti, si un video:

http://www.danubebridge2.com/videoeng.php

sebba

zici ca-i vara cand te uiti la pozele fara muncitori :D BRRRRR!

tnx man
Sailing away! S/Y Haimana