Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

davyl

Quote from: user201 on October 26, 2012, 05:39:52 PM
Excelente pozele. Pare autostradă în toată regula + liniile ferate.  :gj:
Salut user201! Nu pare, ci este autostrada podul (2 benzi pe sens), plus la mijloc o singura cale ferata. Podul va mai avea pe o parte o pista de bicicleta (in plus de cele 2 sensuri), iar pe cealalta parte o alee pietonala (tot in plus de cele 2 sensuri).

user201

Mersi de clarificări. Nu știam exact cum e structura podului din acest punct de vedere.
În acest context podul va fi mult mai bun decât ce e acum la Giurgiu. Păcat că lipsește infrastructura adicentă, mă refer la drumuri expres sau autostrăzi care să-l lege de orașe mai mari.

Ionut

Exista infrastructura adiacenta... pe hartie. Este vorba de Coridorul Pan-European IV-ramura sudica - Calafat-Craiova-Severin-Caransebes-Lugoj unde va fi conectat cu A1/Coridorul IV ramura nordica. Acest coridor va fi la standard de autostrada.


http://en.wikipedia.org/wiki/Pan-European_corridors

Harta nu e chiar foarte exacta, insa ai inteles ideea. :)

user201

Înțeleg, dar din păcate între hârtie și drum pe care se poate circula e diferență enormă la noi. :(
Plus standarde de autostradă bănuiesc că e autostradă și nu ceva gen centura Ploiești sau Brașov, a Oradiei (2+2 și sensuri giratorii la greu+table de 30 și radare).

Ionut

Autostrada pe bune. :)
De fapt, teoretic vorbind, Coridorul IV-sud este deja in constructie. :) Da, exact. A1 Lugoj-Deva lot 1 intre Belint si Dumbrava are un drum de legatura A1-Centura Lugoj. Acel drum de legatura A1-Centura Lugoj este la nivel de autostrada. A se vedea pozele de la sursa secreta de saptamana trecuta... cu acele deblee imense, adanci si lungi. Acel drum de legatura va fi prelungit, intr-un final, dincolo de Lugoj pana la Caransebes, apoi Severin, Craiova si Calafat.

user201

Mersi.
Am văzut pozele. din păcate continuarea până la Craiova și Calafat știu că nu e în nici un proiect care să aibă deja finanțare. Parcă s-ar vrea ceva de la UE pentru ciclul bugetar 2014-2020.

Ionut

Da, este Coridor European si atunci finantarea va fi asigurata prin fonduri UE. Acum, evident, e nevoie si de implicarea autoritatilor... daca se face Sibiu-Pitesti 100% din fonduri europene vor ramane bani putini pentru alte segmente, Sibiu-Pitesti va inghiti 3 miliarde... daca nu mai bine.

alecu26

#292
Quote from: Ionut on October 29, 2012, 03:18:40 PM
Exista infrastructura adiacenta... pe hartie. Este vorba de Coridorul Pan-European IV-ramura sudica - Calafat-Craiova-Severin-Caransebes-Lugoj unde va fi conectat cu A1/Coridorul IV ramura nordica. Acest coridor va fi la standard de autostrada.
Harta nu e chiar foarte exacta, insa ai inteles ideea. :)

ce bine se vede din aceasta harta nevoia sau golul care ar trebui umplut de o autostrada care sa lege coridoarele IV si/sau IX cu coridorul V.
Drumurile noastre POATE;

user201

Quote from: Ionut on October 29, 2012, 03:41:37 PM
Da, este Coridor European si atunci finantarea va fi asigurata prin fonduri UE. Acum, evident, e nevoie si de implicarea autoritatilor... daca se face Sibiu-Pitesti 100% din fonduri europene vor ramane bani putini pentru alte segmente, Sibiu-Pitesti va inghiti 3 miliarde... daca nu mai bine.

Din câte am înțeles eu, bugetul primit de România de la UE pe 2007-2013 este de circa 18 miliarde EUR, dacă nu mă înșel, pentru transporturi fiind circa 6 miliarde, cu căi ferate cu tot. Pentru 2014-2020 s-au cerut 40-47 miliarde, deci cred că și bugetul pentru transporturi ar trebui să fie cam triplu, adică circa 18 miliarde și de aici s-ar putea face multe.

Ionut

Pai de cerut poti cere oricat, important este sa vedem exact cat vom primi...

cezar-mario2012

#295
Taxa de pod Calafat-Vidin, poate ajunge la 6 euro de autoturism, iar statia de taxare va fi in Romania si bani veniti din taxa vor fi impartiti proportional funtie de contributia in investitie.
http://www.novinite.com/view_news.php?id=144576

cezar-mario2012

#296
Exista intentia din partea Bulgariei pentru constructia un pod la Calarasi-Silistra.
http://www.novinite.com/view_news.php?id=144518

marius_ar

Stadiul lucrarilor la Pasajul rutier Micalaca Arad asa cum se vede prin geamul aburit al unui tramvai :)
http://www.youtube.com/v/n0Tbvc1EtZw
Pe scurt: se lucreaza pe jumatate din pod, trotuar+2 benzi auto+cale rulare tramvai; s-a turnat un strat de beton, s-a izolat cu folie bituminoasa, s-a turnat un nou strat de ciment (asta in zona suspendata), s-a sapat, nivelat,  pus piatra, batatorit. Acum se pun borduri, se lucreaza la rostul de dilatatie.

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

davyl

#299
Multumim mariansb! Pai, sa le si adaugam pe forum: