Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alecu26

https://www.youtube.com/watch?v=8tnQB4Z-hGs

Niste poduri la care au lucrat si ingineri Astaldi plecati când au terminat OS4. Cate odata sunt bune concesiunile...când ai in spate bancile cu penalitati de milioane de euro pe zi de intarziere. Ceva de genul centurii suspendate a Bucurestiului, la 3-4-5 benzi pe sens, construit in 3 ani. Cam asta se intampla la centura Sankt Petersburgului.
Drumurile noastre POATE;

Ionut


NGC

#1637
Quote from: NGC20 on November 16, 2015, 08:07:15 PM
Quote from: NGC20 on October 29, 2015, 08:33:18 AM
Pe de alta parte, CNADNR vrea sa faca ""Pod suspendat peste Dunăre în zona Brăila", propus a se realiza pe teritoriul judeţelor Tulcea (localităţile Smârdan si Jijila) şi Brăila (mun.Brăila şi comuna Vădeni)", pentru care a si solicitat acordul de mediu.

[...]

Pentru rezolutie mai mare, vedeti aici.

S-a depus raportul privind impactul asupra mediului, in vederea obtinerii acordului de mediu.
Detalii despre proiect gasiti in mesajul citat mai sus.

NGC

#1638
Quote from: NGC20 on April 10, 2016, 01:26:34 PM
Quote from: NGC20 on March 08, 2016, 10:53:56 PM
Quote from: NGC20 on February 18, 2016, 07:28:52 PM
Quote from: NGC20 on January 04, 2016, 11:25:46 PM
"Finalizarea lucrarilor, rest de executat aferente obiectivului "PASAJ DENIVELAT PE CENTURA DE OCOLIRE ARAD (DN 7 KM 540+248) PESTE CF ARAD - BUCURESTI""

Avem si aici o prima amanare, pana in 10.03.2016.

S-a amanat pana in 11.04.2016.

Procedura este acum suspendata, dar se va amana din nou.

Ultima clarificare a fost in 23.03.2016, iar penultima in 03.03.2016. Precis ne vor spune ca din cauza clarificarilor au trebuit sa amane iarasi, desi e clar ca probabil nu asta e motivul.

E vorba sa se anuleze licitatia din cauza erorilor din documentatia tehnica. Daca mai tinem cont si de cat timp au stat nelicitate pasajele, ce sa mai zicem? :o

Pe de alta parte, MT a emis zilele trecute autorizatia de construire.

20.04.2016: "Lucrări rămase de executat aferente Autorizaţiei de construire nr. 062/28.09.2011 pentru ,,Pasaj denivelat pe centura de ocolire Arad (DN 7, KM 540+248) , peste CF Arad – Bucuresti, judeţul Arad""

clau

Greseli in documentatia tehnica?!?! Dupa atatia ani? Cnadnr chiar ca e un dezastru...

TibiV

Cred că ar trebui înființat un DNAI...

Direcţia Naţională Anti-Incompetenţă...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

clau

#1641
http://mobil.tion.ro/#!mobilenews/detail/1637292
Pasaj Popa Sapca...
Intreb si eu... E destul sa se rezolve la CNSC?
Firma castigatoare e cat de cat ok... Are o gramada de asfaltari prin Arad.

NGC

#1642
Quote from: NGC20 on April 15, 2016, 10:20:10 AM
Quote from: NGC20 on April 12, 2016, 08:04:47 PM
Ultima clarificare a fost in 23.02.2016. Precis ne vor spune si aici ca din cauza clarificarilor au trebuit sa amane iarasi, desi e clar ca probabil si aici nu asta e motivul.

Quote from: adrian rosca on April 14, 2016, 11:36:32 PM
PASAJ DENIVELAT PE VARIANTA DE OCOLIRE ARAD PESTE LINIILE CF BRAD - CF CURTICI - DJ 709B

Quote
Avand in vedere solicitarile de clarificari transmise de catre potentialii ofertanti [...] autoritatea contractanta prelungeste data limita de depunere a ofertelor, precum si data limita de deschidere a ofertelor.

Sunt curios sa vad acele clarificari invocate, pentru ca deocamdata nu este nimic nou din 23.02.2016.

Ca sa fim corecti, trebuie sa precizam ca de data asta au avut ceva mai mult de lucru, pentru ca in noua clarificare sunt raspunsuri la 27 de intrebari.
Multe dintre raspunsuri erau probabil deja elaborate, dar s-ar putea ca problema sa fi fost asteptarea dupa unele documente mai vechi de la CFR, scanate abia dupa 14.04.2016.

aditd

M-am uitat pe http://forum.peundemerg.ro/proiecteinfrastructura.html#map=17/44.445/26.038/0 la Podul Ciurel.
Daca maine ar fi gata ... care ar fi utilitatea lui? Cine ar merge si unde s-ar duce daca s-ar circula pe el?

captiva

^^
Daca maine ar fi gata podul de la Ciurel, s-ar putea desfiinta semafoarele dintr-o intersectie foarte aglomerata si s-ar da continuitate Splaiului Independentei pe portiunea Grozavesti-Ciurel (putandu-se introduce sensuri unice spre Ciurel pe malul stang si spre Grozavesti pe cel drept, cum este si in restul orasului).

aditd

#1645
Inseamana ca podul are coborari pe ambele sensuri pe soseaua Virtutiei? (m-am uitat pe http://www.peundemerg.ro/proiecteinfrastructura.html#map=17/44.446/26.038/0 si aici nu e asa ceva trasat)

cristi5

#1646
Harta evidentiaza tot ce apare ca proposed sau construction pe OSM (plus autostrazile deja construite). Daca e ceva de corectat, oricine cu cont OSM poate corecta. Eu  as face-o daca as avea plansa de proiect.

Apropo, e mai bine de folosit www.peundemerg.ro/proiecteinfrastructura.html pt ca adresa cu "forum" nu e interpretata corect de app-ul Tapatalk si incearca sa deschida link-ul ca postare de forum, apoi se blocheaza...

Daca ai timp, poti sa-ti editezi mesajele si sa scrii www in loc de forum, sunt destui care citesc cu Tapatalk.

LE: vad ca era cu forum chiar in semnatura mea, scuze!

Sent from my iPhone using Tapatalk

rocklee

ce se mai stie de giratoriul suspendat de pe centura ploiest ...in ce stadiu este ...imagini ceva ...nu sa vazut nimic de mult !!!!!.... >:(

aditd

Quote from: rocklee on April 26, 2016, 12:02:10 AM
ce se mai stie de giratoriul suspendat de pe centura ploiest ...in ce stadiu este ...imagini ceva ...nu sa vazut nimic de mult !!!!!.... >:(

E deschis de vreo 2 sapt. Au venit o gramada de primari Moldoveni la eveniment.
Acum mai ramane asa:
1. turnat asfalt
2. finisaje
3. primele masini care sa treaca pe le ( mister asta cand ).
Incheind din Romania: nu mai e mult!  (tine cont ca deja s-a inaugurat! :) )

TibiV

Nu este deschis şi NU este inaugurat...
Este dansat/horat, dar nu deschis... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)