Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tonică

Pfff...m-am uitat si eu pe harta aceea...urmatorul pod in aval la peste 45 km, in amonte la 44 km. La noi raurile astea, cat de mici sunt ele sunt adevarate granite. Podu-i parca ochiu dracului.. :o

panda05

#256
relativ la podul peste Mures dintre Pecica si Sanpetru in judetul Arad se pare ca CJA misca ceva in a-l lega de restul retelei de drumuri :
http://www.aradon.ro/leaga-podul-de-dn-7/1183517
IT Manager

tonică


mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

ciprebbe

#259
poate doar trotuarele si eventual pista de biciclisti :D
Hai sa fim seriosi....la cat au evoluat lucrarile in ultima luna nu il vad gata peste 1 luna.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

tonică

in ultima fotografie se vede binisor cam la ce nivel sunt cu suprafetele de trafic. Atat cf-ul in dreapta cat si rutier.

davyl

Pe celalalt forum (sky*), userul "most" a pus o serie de poze proaspete facute de el la Calafat recent. Sper sa nu se supere ca le-am pus eu aici, insa imaginile au o valoare foarte mare, referitor la discutia noastra de mai sus:

Quote from: most;96371324Partea romana si-o fi facut treaba (si inca  foarte bine) cu structura adiacenta si cu soseaua Severin - Calafat pentru tranzit dar mai are destul de lucru la soseaua Craiova - Calafat care este mai importanta pe axa Est - Vest. Nu mai vorbesc de calea ferata. Intr-adevar, se lucra destul de bine pe soseaua Craiova - Calafat:



Podul din fata este pentru sensul Calafat, Bechet. In stanga se vede slab sensul spre Craiova iar in spate si mai slab, vama. Dupa trecerea pe sub podul din fata cei care merg la vama vireaza spre stanga.



Podul cu directie spre Craiova peste autostrada care merge la vama. Se vede vama in spate.



Jos este sensul care merge spre pod impreuna cu calea ferata iar sus este sensul care vine de la pod, traverseaza calea ferata si merge la vama.



Podul de intrare in Calafat, peste autostrada si calea ferata care vin de la podul peste Dunare. Aici podul peste Dunare este in stanga.



Din aceeasi pozitie, podul care trece peste calea ferata (sensul dinspre Bulgaria) si merge in vama.



Podul spre Craiova care trece peste drumul spre vama



Dupa cum vedem, din cauza vamii s-au complicat detul de mult sensurile. Nu am remarcat cum fac cei care vin de pe podul peste Dunare si vor sa intre direct in Calafat. Probabil ca din vama vin direct la primul pod dinspre Craiova.


tonică

şi nu în ultimul rând aceasta:



Mulţumim most... ;) Pare gătat podul, doar bun de 'împodobit'...

davyl

Exact tonica: multumesc! Plus superba schema (vezi mai jos) facuta de userul EugenRo (tot pe Sky*). Multumiri ambilor si most si EugenRo pt minunatele informatii...

Quote from: EugenRo;96376135

Pentru a corela imaginile lui @most cu harta postata de mine mai sus:
FOTO 2->POD 1
FOTO 3->POD 2
FOTO 4->POD 3
FOTO 5->POD 4
FOTO 6->POD 3
FOTO 7->POD 2

davyl

Quote from: tonică on October 15, 2012, 12:39:00 PM
şi nu în ultimul rând aceasta:



Mulţumim most... ;) Pare gătat podul, doar bun de 'împodobit'...
Merita un "quote" mesajul tau, tonica, doar pentru a readuce poza cu podul final inca o data...

Se observa progresele facute: toate hobanele podului sunt gata si au "verde" pentru lucrarile viitoare de finalizare. Cred ca in momentul asta se poate trece pe pod din Romania in Bulgaria fara probleme (cel putin constructorul)  :D.

ciprebbe

Si vazut de jos  :D
http://www.youtube.com/v/0yuLNvFNXHo

Deja se trece la picior de catre muncitori
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

davyl

Super video! Multumim ciprebbe!
Mai au de ridicat un element pentru a inchide complet podul...

davyl

#267
Si, bineinteles, ca sa inchei seria postarilor de azi de la podul Vidin-Calafat, sa vedem si poze noi din 14 octombrie 2012 (luate de pe site-ul oficial):



















user201

Frumos podul.
Păcat că infrastructura adiacentă la noi și bulgari nu e ok.  Mă refer la cel puțin 2*2 Vidin - Sofia și cel puțin 2*2 Calafat - Pitești ca să nu trebuiască să te târăști până la el și de la el încolo dacă vrei să mergi în condiții legale.

sebba

de ce mai fac vama acolo? ptr cazul in care RO va fi in schengen si BG nu?
eu sincer nu prea le inteleg logica astora... ori ue, or schengen ori vama ori... doar mie imi pare cam "empirica" situatia??
Sailing away! S/Y Haimana