Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

icristian

Podul a fost finalizat pe ambele sensuri de cateva luni bune.
Apropo de Cnadnr si Primaria Constanta. Au fost conflicte in legatura cu cine ar trebui sa dea banii. Primaria sustinea ca e pod folosit de tir-uri, si ca ar trebui sa plateasca cnadnr. Cnadnr a zis ca face centura la nivel de autostrada (A4) si ca nu trebuie sa plateasca acest pod.
Nu mai stiu exact cine a platit in final dar cred ca primaria deoarece acest pod a fost mult timp pe standby si abia dupa ce s-a finalizat autostrada au terminat si podul.

icristian

Da si eu am mai cautat informatii. Aici

Pe scurt:
A trecut de la primarie la cnadnr apoi inapoi la primarie. Iar in 2012 a trecut din nou la cnadnr si a fost finalizat la sfarsitul lui 2014.

icristian

Da, ai dreptate ma luasem dupa articolul ala.
Eu stiu sigur ca am mers pe acel pod in iunie 2015 si era deschis in totalitate. Dar din ce am mai citit, ambele sensuri au fost deschise in mai. Insa nu am gasit o data exacta.

NGC

Quote from: adrian rosca on January 04, 2016, 04:55:14 PM
Nu-mi amintesc sa fi vazut vreo stire pana acum, dar conform Google Earth lucrarile de refacere a pasajului IPMC (Filimon Sarbu) de la intrarea in Constanta sunt in sfarsit finalizate pe ambele sensuri:
[...]
Reamintesc ca acest pasaj a fost preluat de CNADNR de la Primaria Constanta tocmai pentru a fi reabilitat.
Quote from: icristian on January 04, 2016, 06:14:16 PM
Dar din ce am mai citit, ambele sensuri au fost deschise in mai. Insa nu am gasit o data exacta.

Mai exact e vorba de 8 Mai 2015. Vedeti punctul 2 din raspunsul primit de disney.

NGC

[165298] / 01.01.2016: "Finalizarea lucrarilor, rest de executat aferente obiectivului "PASAJ DENIVELAT PE CENTURA DE OCOLIRE ARAD (DN 7 KM 540+248) PESTE CF ARAD - BUCURESTI""



Termen de executie: 12 luni
FIDIC: Rosu

AUT_XY

Hello !

I want to ask, if there are any new informations, videos or photos of the Reparing of the Giurgiu - Ruse (Romania - Bulgaria) bridge?

TibiV

Unfortunately, no, there are not...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AUT_XY

Last summer i read in the news, that it should be ready in March or April.

TibiV

It should be...
But, unfortunately, no member of this forum lives in that area...

We had only a few pictures, when some members crossed the bridge. Last summer, I recall...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AUT_XY

Oh okay :/

Then we have to wait for the media-news.
Okay :/

Lets see and wait when it will be ready.

NGC

Quote from: NGC20 on December 10, 2015, 07:17:02 AM
A fost lansata azi licitatia pentru "Finalizarea lucrarilor, rest de executat aferente obiectivului PASAJ DENIVELAT PE VARIANTA DE OCOLIRE ARAD PESTE LINIILE CF BRAD - CF CURTICI - DJ 709B".

Valoare estimata: 30,562,204.03 RON fara TVA
Durata de implementare a contractului: 29 luni -> Perioada de executie - 5 luni; Perioada de notificare a defectiunilor - 24 luni.
Tip de finantare: Fonduri bugetare
Deschiderea ofertelor: 25.01.2016

Deschiderea ofertelor s-a amanat pina in 09.02.2016.

cristi5

Vad ca partea cu CF Brad e si in documente oficiale? E adevarat ca pe-acolo (310) se poate ajunge la Brad dar si in locuri mai importante, precum Oradea.

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

horatiu.cosma

Rafael Viñoly explained: "The concept of the Puente Laguna Garzon was to transform a traditional vehicular crossing into an event that reduces the speed of the cars, to provide an opportunity to enjoy panoramic views to an amazing landscape, and at the same time create a pedestrian place in the centre."

Deci aproape i-au dublat pretul doar ca sa incetineasca soferii, pentru a putea admira peisajul  :lol:.

rocklee

au si treceri de pietoni pe el  :o :lol: