Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cezar-mario2012

 Conform ministrului interimar al transporturilor din Bulgaria, s-a stabilit pentru 2017 începerea lucrărilor la cele doua poduri Călărași-Silistra si Turnu Măgurele-Nicopole,  conform unui comunicat din novinite.com:

"Bulgaria's caretaker Transport Minister Nikolina Angelkova, photo by BGNESThe construction of the two new bridges Silistra – Calarasi and Nikopol – Turnu Magurele will start by 2017, according to Bulgaria's caretaker Transport Minister Nikolina Angelkova.Angelkova explained Friday that the deadlines had been included in the bilateral memorandum on building two new bridges over the Danube.She made clear that in the case of a decision to only build a road bridge, it would be implemented in 2019.Angelkova, as cited by the BGNES news agency, declared that the first sitting of the Bulgaria-Romania working group would be held next week.She said that the authorities were working on the application form for the funding for the design under the Bulgaria-Romania cross-border co-operation program 2014-2020.Angelkova informed that the activities were to be wrapped up in two years for the two bridges, adding that opportunities for public-private partnership were being examined."


Ionut

Acel cross-border co-operation program inseamna fonduri europene?!

cezar-mario2012

Da sunt fonduri europene nerambursabile,  Bulgaria a accesat aceste fonduri pentru mai multe proiecte,  cum ar fi: calea ferata Sofia-Skopie, modernizarea infrastructurii rutiere Sofia-Kalotina, Vidinn-Montana si reabilitarea infrastructurii navale Dunărene.

mariansb

Am ajuns azi pe la amiaza la pasajele de pe centura Arad.
La cel spre Vladimirescu ,intersectia cu DJ709, nicio miscare,nu s-a facut nimic de la suspendare, sunt doar pilonii si niste grinzi pe jos care au inceput sa se degradeze.
La cel din zona CET-drumul catre Curtici, asa cum a scris si Seba, se lucreaza, dar anemic.Sunt utilaje mobilizate acolo, azi insa nu lucrau.
Din ce am vazut grinzile sunt montate si pare ca e pus si stratul de rezistenta.E mai avansata rampa de acces dinspre Deva.
Nu cred ca se va deschide anul acesta, probabil cam in perioada cand o sa fie terminat si A1 Arad-Nadlac.
Am facut si poze , dar  nu am laptopul sa le incarc. Le voi pune maine.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

sebba

da Marian, rampa dinspre Deva e asa (sau aproximativ, fara mari diferente) inca de acum 2 ani sau cand s-a oprit lucrul. la fel si grinzile si cam tot ce se vede.
singurul detaliu notabil (sau hai sa zic "observabil"), de cand s-a reinceput teoretic lucrul, este inaltimea de 1-1.5m a rampei din capatul opus, cel dinspre Nadlac

eu tot trec pe acolo, minim de 2 ori pe saptmana, si mereu vad aceeasi activitate desfasurata in acelasi ritm, de melc
Sailing away! S/Y Haimana

sebba

de cand s-a "reluat" lucrul, astazi am vazut un numar record de 5 utilaje mai mari decat un turism, la pasajul de pe centura Arad (CET)



si surpriza e ca au inceput sa puna parapetele sau cum se numeste balustrada aia... :)
din ce m-am prins, chestiile galbene sunt un fel de ghidaje ce ajuta la pozitionarea jucariilor



'or termina pana la vara?
Sailing away! S/Y Haimana

alecu26

ala cred ca e cofrajul pentru a executa consola trotuarului (de fapt a parapetului de siguranta).
Drumurile noastre POATE;

sebba

nu cred, ptr ca inainte de a vedea/poza astea am vazut un fel de console montate deja
din pacate nu am apucat sa fac poze, erau aprox in dreptul caii ferate si acolo am lasat tilifonu din mana
dar mai trec, poate chiar maine, si mai fac ceva pozne
Sailing away! S/Y Haimana

udar

Este cofrajul pentru betonare mai sunt cateva portiuni nefinalizate.....asta am vazut eu acum cateva zile

TibiV

Quote from: alecu26 on November 04, 2014, 06:58:36 PM
ala cred ca e cofrajul pentru a executa consola trotuarului (de fapt a parapetului de siguranta).

Mai mult ca sigur. Nu se vede prea bine din cauza distantei si pozitiei, dar cred ca este exact cum a fost acum 2 luni la Pasajul Mihai Bravu - Vacaresti din Bucuresti.

Iata poze foarte detaliate ale colegilor de la metrouusor, cred ca lamuresc proiblema. Ceea ce e de bine, pt ca inseamna ca lucrarile avanseaza cu adevarat !

http://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=209&t=3369#p163417
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Daca ar merge la Arad asa de repede ca la Bucuresti (cum pozele au fost facute pe 6 septembrie si azi se circula pe pasaj) atuinci in ianuarie ar fi gata si pasajul de la Arad !....   :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


florin74


Ionut


adiarc

turcii sunt incredibilii...de fiecare data cand merg in Turcia ( o data la cativa ani ) , raman perplex de schimbarile in infrastructura....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura