Author Topic: Poduri, pasaje si viaducte  (Read 114785 times)

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

sebba

• Legend
  • *
    • View Profile
    • HTM.Ro - Hobby Tools Manufacturing
Re: Poduri
« Reply #600 on: June 17, 2013, 01:07:37 PM »
ntz! mi-a soptit mie, se uita dupa niste somn, de 2-3 ore :)
HTM.Ro - prelucrari CNC, proiectare si scanari 3D
---
spontan.Ro - free image hosting service
---

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #601 on: June 17, 2013, 01:12:17 PM »
Deja ft multe tiruri il folosesc, se va ajunge cu coada de stationare pana pe pod :D
Indicatorul de la final ajuta doar pietonii pe directia aia :D.
Piticul meu ramane trotuarul de pe partea cealalta, inca nu l-am vazut folosit, iar la capat in RO doar daca este pasaj pe sub pod se poate trece dincolo ....
In rest podul e minunat, il asteptam pe urmatorul.
« Last Edit: June 17, 2013, 01:41:38 PM by ciprebbe »
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #602 on: June 17, 2013, 01:38:47 PM »
Schengen. Si repede.
Status autostrazi in timp real | In exploatare 668,452 km autostrada | Detalii & legenda
A1 Nadlac-Pecica: deschidere 12.14 | Pecica-Arad: in executie | Izvin-Sanovita: deschidere T2-T3 16 | Dumbrava-Margina: deschidere T2-T3 16
A1 Margina-Ilia: deschidere T2-T3 16 | Ilia-Deva: deschidere T2-T3 16 | A3 B-Centura B: deschidere 04.15 | Comarnic-Brasov: castigat
A3 Targu Mures-Ungheni: ev. oferte | Ungheni-Ogra: ev. oferte | Ogra-Iernut: ev. oferte | Iernut-Chetani: ev. oferte | Chetani-Campia Turzii: ev. oferte
A3 Viaduct Gilau: licitat | Gilau-Nadaselu: deschidere 04.16 | Suplacu de Barcau-Bors: ev. oferte | A7 Bacau bypass: contestatii
A10 Sebes-Alba Iulia Nord: semnat | Alba Iulia Nord-Aiud: semnat | Aiud-Decea: deschidere T1-T2 16 | Decea-Turda: deschidere T1-T2 16

sebba

• Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #603 on: June 17, 2013, 02:27:43 PM »
Arad, Pod Micalaca, azi

<a href="http://www.youtube.com/v/07knIp1hyac" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/07knIp1hyac</a>

De ce nu ar putea fi dat in folosinta acum? De aproape o luna nu fac decat sa mai stearga praful pe acolo, nu mai au de facut decat mici finisari...
Cred ca autoritatile ar putea da dovada de putin interes si sa deschida circulatia si pe celalalt sens chiar daca termenul de finalizare e august.2013
Sensul de iesire, de la Podgoria spre Deva se stranguleaza la fiecare semafor din cauza asta si nimeni nu are nimic de castigat!
Serios vorbind, putin interes din partea celor ce-i platim ptr asta nu ar strica deloc, ba poate ca ar da bine si la alegeri. Aviz "amatorilor"!

---
---

doryan93

• Knight
  • Hero
  • *
    • View Profile
« Reply #604 on: June 18, 2013, 11:20:16 PM »
¨Febra¨ podului Calafat-Vidin cuprinde tot mai  multe ziare importante, si anume  Financial Times: http://www.finantistii.ro/transporturi-infrastructura/financial-times-podul-calafat-vidin-aduce-speranta-in-sfarsit-pentru-romania-si-bulgaria-79015

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #605 on: June 19, 2013, 01:22:01 PM »
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

sebba

• Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #606 on: June 19, 2013, 01:31:54 PM »
astia-s nebuni cu capu'! :lol:
apropos.... o fi facut cu fonduri oioropene? ;)
---
---

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #607 on: June 19, 2013, 01:48:21 PM »
Pai asa o sa arate si la Calarasi/Silistra. Ia sa vedeti.

Acum pe bune, ca mi-am adus aminte, are cineva detalii despre vreun SF sau preSF al podului? Sau doar asa vorbe goale?
Status autostrazi in timp real | In exploatare 668,452 km autostrada | Detalii & legenda
A1 Nadlac-Pecica: deschidere 12.14 | Pecica-Arad: in executie | Izvin-Sanovita: deschidere T2-T3 16 | Dumbrava-Margina: deschidere T2-T3 16
A1 Margina-Ilia: deschidere T2-T3 16 | Ilia-Deva: deschidere T2-T3 16 | A3 B-Centura B: deschidere 04.15 | Comarnic-Brasov: castigat
A3 Targu Mures-Ungheni: ev. oferte | Ungheni-Ogra: ev. oferte | Ogra-Iernut: ev. oferte | Iernut-Chetani: ev. oferte | Chetani-Campia Turzii: ev. oferte
A3 Viaduct Gilau: licitat | Gilau-Nadaselu: deschidere 04.16 | Suplacu de Barcau-Bors: ev. oferte | A7 Bacau bypass: contestatii
A10 Sebes-Alba Iulia Nord: semnat | Alba Iulia Nord-Aiud: semnat | Aiud-Decea: deschidere T1-T2 16 | Decea-Turda: deschidere T1-T2 16

sebba

• Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #608 on: June 19, 2013, 01:51:10 PM »
^^ adica tot 10km va avea? :)
---
---

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #609 on: June 19, 2013, 02:00:19 PM »
11 km va avea. Ca noi avem cel mai mare carnat din lume. Oricum 10 km e nimic pe langa un 17 km cat este Vasco da Gama Bridge din Lisabona. L-am vazut in primavara, e impresionant.

Serios: are cineva planuri cu noul pod de la Calarasi? Macar ceva desenat peste Dunare... acolo este chiar cotul Dunarii spre Delta... nu-mi dau seama cum vor sa faca. Vor sa faca nod dublu sa treaca si pe la bulgari si in Dobrogea in Constanta?! Sau cum?!

sebba

• Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #610 on: June 19, 2013, 02:16:29 PM »
man, d-astea n-am, am insa un film cu podul din Arad, Micalaca, ala care ma streseaza pe mine ca nu-l termina odata
filmarea e de ieri, se pare ca ii faceau ultimele retusuri, au terminat si parapetii aia galbeni de pe margine si se pare ca asterneau si niste asfalt ep la imbinari

http://www.youtube.com/watch?v=wtN5582f-AI
---
---

DanCld

• Junior
  • **
    • View Profile
« Reply #611 on: June 19, 2013, 02:35:30 PM »
Eu nu cred ca se va construi prea curand un pod la Calarasi - Silistra ci mai degraba se va dubla cumva podul de la Giurgiu. Eu vad 2 seturi de probleme la acest pod:

1. problema politica: sudul Dobrogei este de facto una dintre cele mai izolate zone ale Romaniei iar interesul strategic ar putea sa dicteze o constructie integral pe teritoriul romanesc. Din pacate relieful nu ne ajuta (balti, mlastini, luciu intins de apa) iar un acord de mediu ar fi in prezent aproape imposibil de obtinut.

2. problema tehnica: lunca inundabila a Dunarii de pe malul romanesc. Drumul catre bac este construit pe dig, pe malul Dunarii; un pod construit in vestul Silistrei ar presupune cantitati absolut uriase de umplutura pe malul romanesc iar orice varianta de conectare la reteaua nationala de drumuri inseamna macar 10km de (teoretic) autostrada noua. Rambleu sau viaduct? Cate sute de milioane de euro ar intra numai acolo?
« Last Edit: June 19, 2013, 02:37:33 PM by DanCld »

alecu26

• Duke
  • Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #612 on: June 19, 2013, 02:41:15 PM »
la girugiu ruse trebuie luate masuri mai drastice de reparare...sa nu ajunga ca la Agigea...cand deja e prea tarziu si toti tremura sa nu pice podul daca vine 2 camioane mai pline.

DanCld

• Junior
  • **
    • View Profile
« Reply #613 on: June 19, 2013, 02:50:16 PM »
La Giurgiu cel putin trebuie un "upgrade" major al zonei de frontiera si nu ma refer numai la asfalt sau la infrastructura podului. E vorba de reglementarea mai stricta a zonelor de parcare si de "optimizarea" traseului relativ la drumul national; ma intreb ce imagine lasam in Europa, cu tiruri parcate peste tot, tot felul de dughene si un mic-mare labirint  ???

user201

• Knight
  • Hero
  • *
    • View Profile
« Reply #614 on: June 19, 2013, 09:26:58 PM »
O filmare interesantă cu podul Calafat-Vidin se poate vedea pe SCC-ul bulgăresc aici. Partea interesantă provine din faptul că e filmată și centura Vidinului în detaliu.