News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

NGC

"Proiectare și execuție în vederea realizării obiectivului: Pod nou de la Cosmești, peste Siret, pe DN24, km 7+620"

Quote from: razvan96 on November 27, 2020, 12:51:06 PM
O singura oferta, de la Operes-Cosedil.

Quote from: NGC on February 02, 2021, 11:52:11 PM
Urmeaza anuntul pentru "Pasaj denivelat superior pe DN21 km 105+500" (Drajna) unde am avut 2 ofertanti (unul eliminat repede la etapa DUAE) si apoi probabil anuntul pentru "Pod nou de la Cosmești, peste Siret, pe DN24, km 7+620" unde am avut din nou un singur ofertant. Grea viata au comisiile astea de evaluare! :lol:

Au raspuns la provocare si au dat mai demult comunicatul asteptat cu sufletul la gura. :lol:

Quote from: tom_sawyer on March 18, 2021, 03:07:05 PM
CNAIR a desemnat câștigătorul pentru proiectarea și construcția unui Pod nou la Cosmesti, peste Siret

Quote
Miercuri, 17 Martie 2021, a fost desemnat câștigătorul procedurii de atribuire a contractului având ca obiect "Pod nou de la Cosmesti, peste Siret, pe DN24, km 7+620".

[...]

Semnarea contractului de achiziție publică va fi posibilă în cel mai scurt timp, după îndeplinirea formalităților legale privind elaborarea și avizarea contractului.

În cadrul proiectului sunt prevăzute și lucrări de reparații ale podului existent în vederea desfășurării traficului în condiții de siguranță în timpul execuției podului nou. După darea în circulație a podului nou partea carosabilă a podului existent va fi dezafectată, acesta urmând să rămână funcțional doar pentru Calea Ferată.

De asemenea, acest proiect prevede amenajarea unui pasaj peste calea ferată Mărășești – Tecuci și construcția a 5,6 km de drum nou cu o viteză de proiectare de 80 km/h.

CNAIR

Acum CNAIR vrea sa anuleze licitatia, pe motiv ca cei de la OPERES au refuzat semnarea contractului, contract care se pare ca are prevederi noi fata de cele din documentatia de atribuire. O sa revin.

rocklee

imagini de la pasajul peste calea ferata 200 de langa nodul ILIA...
A MAI APARUT O PILA ...ALTA ESTE IN CONSTRUCTIA ....iar a treia este la nivelul ...pilotilor forati ...sau intentia cel putin ... (GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

tom_sawyer

#3272
Quote from: razvan96 on June 12, 2019, 09:00:46 AM
Quote from: NGC on April 10, 2019, 10:55:21 AM
Sa trecem si licitatia asta aici.

CNAIR a lansat ieri licitatia SCN1041331, "PROIECTARE SI EXECUTIE PENTRU OBIECTIVUL ,,CONSOLIDARE POD PE DN2B KM 149+841, PESTE PRUT, LA GALATI – GIURGIULESTI"".

Valoare estimata: 5.837.389,00 RON fara TVA

Termen depunere oferte: 23.05.2019
Sunt 2 oferte:
1.Drum Construct
2.Luconsa BM

Licitație atribuită LUCONSA BM pe 4 sept. 2019.

De-abia zilele trecute s-a emis AC:
Autorizatie  26/03.06.2021: "Consolidare Pod pe DN 2B, km 149+841 peste Prut la Galați- Giurgiulești"
MT

Lungime pod: 125,20 m
Lucrări autorizate pe o lungime de 49,90 m, aparținând părții române.

hvm

^
Adica podul o sa fie reparat pentru jumatate din distanta? Fac in acelasi timp si moldovenii? Sau ramane asa? intreb fiindca nu stiu cum e procedura in cazul acestor poduri de frontiera. Sau depinde de la caz la caz in functie de cine e administrator?
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

alin2pas

Și podul de la Giurgiu - Ruse a mai fost reparat parțial. Întreținerea se face separat pentru partea română și cea bulgară.

Marius

Quote from: prd.marius on April 28, 2021, 11:02:11 AM
Aveti careva informatii despre podul de la turda?
Se intampla ceva acolo? Sau doar se sta in coloane interminabile degeaba?

Din ce vad aici podul e inchis din Martie 2021 pana in Martie 2022.
Waze, Google si Sygic ruteaza prin zona industriala din Turda.

Nu stiu cum e starea drumului pe acolo. Maine am un drum de Cluj si pot sa revin cu informatii noi.

dumbravaandrei

de circula pe strada Armatei (de la OMV tot inainte). Drumul e cat de cat ok, inca se mai lucreaza pe laterale. Aglomeratie ca la balamuc, inca nu am facut sub 15 min portiunea aia de drum pana in giratoriul de la Auchan....
"Drumul vechi" e blocat, nu ai cum sa patrunzi acolo decat fortat.

Marius

Cand spui drumul vechi te referi la cel peste pod?

dumbravaandrei

E mai clar acum? Harta e orientata spre nord.


Marius

Salut Andrei, merci fain! Pentru mine e foarte clar, cunosc foarte bine drumul (sunt clujean). Da, n-am mai fost de prin iunie-iulie anul trecut.

tom_sawyer

Quote from: NGC on May 31, 2021, 05:34:10 PM
Acum CNAIR vrea sa anuleze licitatia, pe motiv ca cei de la OPERES au refuzat semnarea contractului, contract care se pare ca are prevederi noi fata de cele din documentatia de atribuire. O sa revin.

Potrivit datelor din Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP), licitația pentru proiectarea și construcția unui pod nou peste Siret, la Cosmești, în județul Galați, a fost anulată de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), la finele lunii trecute. Compania susține că "ofertantul câștigător, asocierea Operes - Cosedil Spa, a refuzat semnarea contractului" pentru această investiție finanțată din fonduri europene. Firma Operes, cu sediul în Italia, a depus o contestație la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC), acuzând "vicii multiple ale acordului contractual trimis spre semnare". Și cere suspendarea deciziei de anulare a procedurii.

Anunțul anulării procedurii a fost făcut pe 28 mai, iar pe 31 mai firma Operes SRL, în nume propriu și în numele asocierii din care face parte, a formulat o contestație la CNSC. În document, Operes arată că nu a refuzat în mod nejustificat semnarea contractului, având în vedere intenția și dorința fermă de a semna, manifestată și în scris, și acuză "vicii multiple ale acordului contractual trimis spre semnare". Operes solicită "anularea actelor vătămătoare emise de CNAIR", dar și suspendarea procedurii de atribuire, justificând că "nu poate fi obligată să semneze un acord contractual nelegal". De asemenea, a cerut și suspendarea executării deciziei CNAIR de anulare a procedurii de atribuire.

viata-libera.ro

dorum

greu de tot merge pasaju de la Ilia... zici ca-i viaductu' lu' peste :(

JohannDB

                ""greu de tot merge pasaju de la Ilia..."" Totuși, nu așa de greu ca cel de la Arad, DN7-VO Arad/M200..... Aici chiar, e foarte, e nespus, e imens de greu....!!

rocklee

Pasajele de la ILIA ...ca sunt doua ...au fost oprite partel de catre asaldi...pentruca firmele ce le faceau au ...facut prostii... :Dt⅓ >:(