Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


rocklee

si citeva imagini pe intuneric ...cu pasajul de la fosta intrare in satul turdas ... :)






si terasamentul vitorului dn7 relocat ...



:D

enjoy... :)

Vice33

Multumesc ROCKLEE pentru poze, cand ne vedem iti dau 2  :drunk:, meriti pentru tot efortul si nu numai.

Sunt curios pana la urma cum va arata devierea lui DN7 la final si pana unde vor inainta cu tunelul...sper ca 2018 sa fie un an bogat pentru poze multe si pentru avansul lucrarilor, cred ca vom avea ce vedea...usor, usor, ne pregatim de iarna.

TibiV

rocklee rules !....

Multumim, ai facut un efort mare, dar cred ca a meritat. Ne-ai dat pe spate !... ;)

:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

JohannDB

La Turdaș, ceea ce a pozat rocklee se poate vedea (de la un anumit nivel) din autostradă, mai ales de pe sensul Sibiu-Deva... Pilele și  grinzile, deja, ridicate... Văzute și de mine din A1, miercuri dupăamiaza.... Încet-încet spre "finiș"...

Vice33

#2315
^
Încet-încet încă un an și ceva...la Turdaș din ce spunea Rocklee mai e încă jumătate de lucru la tunel...sa fim norocoși dacă apucăm la vară să vedem terminat de săpat tunelul spre capătul dinspre Turdaș...dar, abia aștept și eu primăvara, forțe proaspete, lucrări noi. Acum, încet ne pregătim de iarnă și nu știu dacă la tunel vor lucra si în sezonul rece.

alecu26

Încă pe atât la Tunel? Îmi vine greu sa cred. Deja se lucrează de câțiva ani susținut acolo. Străpungerea în mare, și tronsoanele cut&cover au structura d erezistenta gata. Poate face o tura rocklee și la tunel.
Oricum e de remarcat ca consorțiul a trecut deja în fata celor de la Pizzarotti și fcc, chiar dacă e peste 1 an diferenta intre semnarea ccontractelor.
Drumurile noastre POATE;

Vice33

Nu stiu exact ce se intampla acolo...de un an si ceva se chinuie la cativa sute de m de tunel...nu stiu cand s-au apucat efectiv de cut&cover. M-am uitat peste pozele mai vechi si ar mai cam fi de munca, in special spre Turdas si in paralel la devierea DN7 spre Orastie...inca nu am clar imaginea de final, cum va arata la terminarea lucrarilor...de aceea spun ca abia astept primavara si vara viitoare sa pot sa vad ceva progrese si sper sa ajung si eu in zona.

Probabilitate destul de mare ca vara viitoare sa se dea drumul la pasajul DN7 peste CF...

alecu26

La care dintre ele? Cel cu grinzi metalice sau cel.cu grinzi din beton ? Sau mai simplu...la intrarea sau ieșirea din tunel?
La cel de intrare se poate mult mai repede. Nu se vede din pozele lui rocklee care e stadiul exact. Dar podul e gata demult...sși rampele sunt aproape inexistente.
Drumurile noastre POATE;

Vice33

La podul DN peste CF (cel cu grinzi metalice) sper ca la anul in primavara-vara sa fie gata...nu cred ca mai au timp intr-o luna sa il termine, mai au ceva de lucru la el.

Legat de tuneul CF de la Turmaș...cred ca mai au și acolo de excavat, de cofrat și de turnat. Încă nu știu exact gura tunelului cât de aproape va fi la ieșirea spre Turdaș...până unde vor veni cu săpăturile și cofrarea...la fel, cealalta ieșire, și apoi tronsonul între gura tunelului spre Pricaz si Pricaz...e ceva distanță care va lua ceva până o vor amenaja...

Podul rutier de beton peste CF, din pozele mai vechi ale lui Rocklee am observat că mai au de săpat pe tot aliniamentul CF  de la gura tunelului și până la Pricaz, din poze pare că e prea sus terasamentul actual...

Acum că vine iarna probabil o vor lăsa mai moale cu săpatul cu toate că pot lucra foarte bine înăuntru...să vedem totuși cine mai trece prin zonă să facă niște poze, care este situația la final de sezon 2017.

@IONUȚ: se va face o sinteză cu procentajul lucrărilor din acest an (CF+rutier) la apropierea sfârșitului anului...? Ar fi interesant să vedem cum stăm și ce ne mai așteaptă pentru la anul.

NGC

Sa trecem aici acest SPF, pentru ca nu il mai trec in sinteza.

"Elaborare studiu de prefezabilitate pentru pasaj denivelat superior pe DN21 Km 105+500'"

Valoare estimata: 168.000,00 RON fara TVA
Valoare atribuire: 132.157,23 RON fara TVA

Contractul a fost atribuit in 20.09.2017 catre SEARCH CORPORATION.

alecu26

Niste poze la pasajul de la Arad? ala mai inaintat? Unde sunt aradenii?

Cica se lucreaza in draci, si anul asta se vrea sa se circule pe el.
Drumurile noastre POATE;

grig73

@alecu : se lucra azi la ora 15 la hidroizolatie.Jumatate de pasaj era gata. Dupa discutii am aflat ca saptamana viitoare se va termina hidroizolarea.
De asemeni se vad lucrarile la racorduri si cat e deteriorata rampa vestica.












































































Powered by API/PUM imgur uploader

nenea_hartia

@grig73: mulțumesc pentru poze!

GDPR

^^Pare ca au betonat tot pe la zidurile intoarse de la culee si grinzile de parapet.