News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[B] Pasajul Barbu Vacarescu

Started by Ionut, September 14, 2011, 07:28:26 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 13 Guests are viewing this topic.

paulmare

http://www.primaria-voluntari.ro/info/presa.php/781/

chiar nu se poate lucra la podul dintre cele doua balti sub trafic ? 

https://www.google.ro/maps/place/44%C2%B029'53.5%22N+26%C2%B007'59.7%22E/@44.498186,26.133245,18z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0x0?hl=en

Incredibil ce au reusit sa faca - am facut 4 ore de la intersectia fabrica de glucoza -petricani

Si termenele astea ale primariei voluntari, au mai inchis soseaua pipera de la sensul giratoriu la CF cand au construit pasajul, tot asa initial au fost 3 luni :) pana la urma cred ca adurat vreo doi ani
Stavilarul de la balta pipera peste care trece emil racovita - cred ca si acolo a fost 1 an inchis :)


alexbb

QuoteIncredibil ce au reusit sa faca - am facut 4 ore de la intersectia fabrica de glucoza -petricani

Subscriu. Pur si simplu se sta, cam ca la bariera. Partea cea mai frustranta este ca din cate am inteles, acum lucreaza doar pentru apa/canal, nu largesc si drumul.

paulmare

doar stavilarul dintre cele doua balti, Rosia si Pipera - si probabil partea carosabila de deasupra o sa fie la 4 benzi din septembrie
oricum horror ce au reusit sa faca, cu toate ca la fiecare intersectie au cate o masina cu 2 agenti
Nu stiu cine de aici avea vise umede cu descarcarea A3 in emil racovita-popasului :)

de largit la 4 benzi, unde au relocat utilitatile (in principal cablurile enel, si parca pun si niste conducte goale ceea ce e un lucru bun ca data viitoare daca ai nevoie de un cablu sau o conducta poti sa o pozezi fara sa mai spargi strada) - si asfalteaza, dinspre centura spre pipera se vede cel mai bine

Aici la stavilar cred ca ceva firma "agreata" de apele romane a creat haosul asta 
Strada Sportului e fosta strada fara nume de-a lungul vaii saulei pe partea cealalta a stadionului nou din pipera
--------------
Buna ziua,

Lucrarile de introducere a utilitatilor publice si de extindere a bulevardului Pipera de la 2 la 4 benzi au necesitat introducerea de restrictii de circulatie. Acestea sunt datorate in special lucrarilor ce se vor realiza in zona Barajului Rosia I pentru realizarea descarcatorului de ape mari. In perioada 09.06-01.09.2015 traficul rutier va fi închis pe segmentul de drum cuprins între str. Toma Caragiu şi str. Erou Niţă Pintea. Circulaţia va fi deviată pe traseul str. Toma Caragiu – str. Emil Racoviţă – str. Sportului – str. Niţă Pintea.
Ne cerem scuze pentru inconvenientele provocate de restrictiile de trafic si va rugam sa folositi rute alternative cum ar fi Bulevardul Eroilor - Şos. Andronache.

Direcția Protocol, Administrare și Servicii Interne
Primăria Orașului Voluntari
Tel: 031.403.61.10/int. 126
Fax: 031.403.61.81.
E-mail: primaria-voluntari@primaria-voluntari.ro

alexbb

Intr-adevar, largesc la 4 benzi... iar termenul pentru tot bulevardul este Dec 2015, sper sa-l respecte



alexbb

De curiozitate am am trecut prin pipera zilele trecute. Se lucreaza pe toata lungimea intre DNCB si stavilar, s-a eliberat mare parte din drum pentru a face loc asfaltului. Data viitoare incerc sa iau si un fotograf.
In schimb pe strada Petricani, intre CF si Bd Pipera au infiintat niste insule plus un semafor pentru facut la stanga la sediile de birouri din zona. Deocamdata mi se pare ca mai mult incurca. Poate mai utila era o solutie la intersectia Racovita - Petricani, desi n-am idee ce s-ar putea face acolo...

MRS

^^
Semaforul este pentru noua piata Pipera, in constructie, in parteneriat cu discounterul nemtesc galben-albastru...


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

paulmare

alexbb pentru astia sunt semaforul
http://www.zf.ro/business-construct/starbucks-lidl-si-jysk-vor-deschide-in-pipera-cele-mai-mari-magazine-de-pe-piata-locala-13938071
in plus sunt pepco si inca vreo cativa insirati pe un afis pe care nu i-am vazut
e ciudat marcajul, dupa insula sunt sagetile care ar arata ca e o singura banda pe petricani

La petricani cu racovita de cand au autorizat acolo Mol-ul anul trecut - ce sa ii mai faci ?

Mie mi se par aberante acuma gatuirile de la barierele petricani si andronache - andronache are doua benzi/sens , strada care o continua in voluntari are doua benzi/sens mai putin 20 de metri chiar la bariera
Petricani la fel, are 2 benzi pe sens, soseaua bucuresti nord din pipera se pare ca nu

danutzu_1069

Da, asa este, in Voluntari, Bd Eroilor, care este in continuarea Sos Andronache, dupa bariera, are o portiune care e pe doua benzi si asta pentru ca muschiu` lui Pandele nu vrea sa finalizeze portiunea asta.
Viseaza sa faca pasaj peste CF... cindva in viitor.
Bariera are gabarit aproape pentru doua benzi pe sens, si nu inteleg de ce CF nu a facut reabilitarea la gabarit de 2 benzi pe sens.

BIGRED1984

Niste poze de saptamana trecuta, au mai inaintat un pic intre timp.












alexbb

Se lucreaza intens. Pe anumite portiuni au inceput sa toarne asfalt, s-ar putea sa se tina de plan. Cateva poze de ieri, portiunea dintre podul peste CB si baraj:



















dr4qul4

Joi, cineva care sta in Pipera, mi-a spus ca "se face drum expres". Asa i-a spus un muncitor.
I-am explicat ca pt a fi DX ar fi tb sa nu se poata intra pe el direct din curtile oamenilor.
Totusi pt el era de ajuns ca se va largi la 2 benzi pe sens si ca va avea separator median (bordura doar). Asta il si incurca putin pt ca va tb sa se duca pana la centura ca sa vina nspre bucuresti.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

paulmare

au trecut de strada Mircea cel Batran cu asfaltul
Intelesesem ca vor fi sensurile separate, acuma cred ca ceva gen otopeni cu parapeti jersey mai pot eventual face
Foarte "meschin" spatiul pentru trotuar pe partea dreapta, sa te incurajeze in continuare sa te duci oriunde doar cu masina

Telvanni

Largirea la 4 benzi este benefica pentru cei in tranzit si criminala pentru localnici. Vor avea si mai mult trafic pentru ca devine mai atractiva pentru soferi.
Bagand traficul prin ograda ta nu o faci mai frumoasa, ci dimpotriva.

Pentru mine personal e buna aceasta largire pentru ca-mi va scurta timpul de iesire din oras cand folosesc A3 (pana in 2020 cand va fi gata ciotul A3)

paulmare

http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-20323558-detaliile-care-pot-face-diferenta-intre-viata-moarte-sute-locuitori-din-pipera-cer-primarului-din-voluntari-florentin-pandele-nu-puna-parapeti-soseaua-pipera-nu-creasca-viteza-maxima-70-ora-prin-carti.htm

In afara de asta, ieri era ridicare topo pe Popasului in Voluntari - masurau bordurile, radierele de la camine etc  - stie cineva pentru ce ? si asta are de 8 ani cred ca proiect de largire la 4 benzi pana la sensul giratoriu de sub autostrada

dr4qul4

exact sub pasaj, unde incepe Calea Floreasca, a aparut o groapa de toata frumusetea!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024