[B] Pasajul Barbu Vacarescu

Started by Ionut, September 14, 2011, 07:28:26 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

valexandru

:cheers:  :banana: :banana2:
Pai atunci schimba numele topicului , sa nu mai fie "Constructie"!
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

#46
Nu e cazul inca, mai sunt lucruri de facut:

Quote"Ramanem pentru micile finisari, dar acum circulatia poate fi deschisa, acum ii dam drumul. Vreau sa le multumesc oamenilor pentru ca au avut rabdare si au suportat santierul ... A fost si iarna asta grea, nu sunt scuze ... dar asta e, acum e gata. Beneficiile or sa se vada imediat, sunt ", a mai spus Sorin Oprescu.

sursa: Income Magazine

Later edit: e clar, se circula


sursa: ZF

valexandru

Mai exact, ce inseamna "mici finisari"? :hm: Suntem obisnuiti cu diminutivarea problemelor mari si de....
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

#48
La sol se mai lucreaza, probabil mai sunt de facut diverse lucruri care nu tin de partea carosabila. Am ajuns azi de dimineata pe la 11:00 si era groaznic traficul, insa acum ar trebui sa fie in regula, la sol din ce-am vazut pe partea carosabila nu mai erau lucrari de facut (erau si marcajele facute, borduri, asfalt desigur). Mai trebuie sa puna gazon si cred ca vor pune si gardulete, sper sa nu puna garduri de-alea oribile ca la cotet. Si cred ca si pomi trebuie sa puna.

Am uitat sa precizez: am venit pe Barbu Vacarescu spre nord, spre Aerogarii.

MRS

Ce credeti voi ca se intampla aici?
:lol: :lol: :lol: :o :o :o :lol: :lol: :lol:

Cel care raspunde corect are o bere!


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut

Super, datorie de 3,2 mil si penalitati de 13,6 mil. :lol: Genial. Sa platim, asadar.

panda_no 5

Nu stiu daca postez corect aici insa Bd Pipera continua si spre Pipera si in Pipera.
Pe tronsonul dintre Pasajul Pipera ( Porsche Bucuresti Nord ) si sensul giratoriu cu cele 3 benzinarii ( OMV, Mol, Rompetrol) de citeva zile au inceput sa fie taiati copacii.
Daca in prima faza am crezut ca ii taie pe cei mai uscati sau batrani, astazi am constatat ca se taie toti copacii la rand.
E posibil sa se treaca la largirea la 4 benzi asa cum se lauda primarul Pandele?Se lauda ca are un proiect cu finantare europeana.
Stie cineva ceva?
Pe site-ul Primariei Voluntari nu apare nimic in acest sens.

panda_no 5

Gata !
Am gasit explicatia:

Vă comunicăm că Autoritatea Publică Locală urmează să demareze lucrările de construire la obiectivul investiţional, "Realizarea lucrărilor de infrastructură pentru reabilitarea şi modernizarea Bulevardului Pipera oraşul Voluntari".
Având în vedere aspectele sus menţionate, urmează ca în intervalul calendaristic 15-20 octombrie 2014 să înceapă execuţia lucrărilor, în baza contractului de execuţie încheiat cu executantul Asocierea S.C.DELTA ACM 93 S.R.L – S.C. TELEMONTAJ EDILITAR S.R.L. – S.C. ELECTROCONSTRUCŢIA ELCO GIURGIU S.A.
Precizăm că intervalul estimat pentru demararea lucrărilor de construire poate fi modificat în funcţie de condiţiile meteo.
Totodată, cu această ocazie, ne cerem scuze pentru disconfortul ceva fi cauzat de desfăşurarea lucrărilor.

dr4qul4

Super. Presimt ca A3 se va descărca in rondul de la pipera, si nu in FdG.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

panda_no 5

Plansele sunt greu de descifrat
Reabilitarea si modernizarea se pare ca e un proiect depus pentru finantare europeana dar nu apare ca si proiect aprobat ( poate ca le-a fost lene)
Din acte eu inteleg ca ar trebui sa se largeasca tot Bd Pipera pina in pasajul peste calea ferata si Centura Bucuresti.
Daca pina in rondul de la OMV il pot vedea largit la 4 benzi nu stiu cum vor reusi sa mearga cu 4 benzi prin Pipera.
In proiect apar si 8 pasarele pietonale!

panda_no 5

Inca o informatie referitoare la lucrare

Realizarea lucrarilor de infrastructura pentru reabilitarea si modernizarea Bulevardului Pipera

Acest proiect a fost depus pentru finantare din Fondul European de Dezvoltare Regionala/ Programul Operational Regional/Axa prioritara 2 ,,Imbunatatirea infrastructurii de transport regionale si locale/DMI 2.1 ,,Reabilitarea si modernizarea retelei de drumuri judetene, strazi urbane – inclusiv constructia/reabilitarea soselelor de centura".

Obiectivul general al proiectului il reprezinta imbunatatirea infrastructurii rutiere existente in Orasul Voluntari.

Obiectivele specifice ale proiectului care vor fi atinse sunt:
1.Cresterea de la categoria a III-a la categoria a II-a a Bulevardului Pipera, respectiv extinderea carosabilului de la una la doua benzi/sens.
2.Amenajarea intersectiilor principale pentru asigurarea sigurantei si fluentei traficului rutier
3.Amenajarea racordarii Bulevardului Pipera cu Pasajul superior Pipera si cu Pasajul superior Tunari.

Prin indeplinirea acestor obiective, datorita noii infrastructuri rutiere, traficul va fi fluidizat, viteza de circulatie va creste iar durata de tranzit a orasului se va reduce, lucru ce va aduce o economie de timp si care va avea efect direct si asupra facilitarii mobilitatii populatiei si marfurilor.

Valoarea totala a proiectului depus este de 89.554, 408 mii lei, din care finantarea din fonduri europene este de 98%, restul de 2% fiind contributia Primariei Orasului Voluntari si a partenerului sau Consiliul Judetean Ilfov.

Durata proiectului este de 35 de luni, de la semnarea contractului de finantare cu Autoritatea de Management pentru Programul Operaţional Regional.



Goldmund

panda_no 5,
cred ca acum se lucreaza la largirea Bulevardul Pipera(soseaua din cartier Pipera,oras Voluntari) si ar fi minunat daca ne tii in continuare la curent...
In orice caz, cartierul din jurul Pasajului Barbu Vacarescu si-a schimbat infatisarea in bine, o schimbare mare!
Doar doua exemple:
www.google.de/maps/@44.480657,26.103812,3a,75y,35.87h,91.22t/data=!3m4!1e1!3m2!1sSXIcKCOltZrfuXjfTFTCAg!2e0

www.google.de/maps/@44.479391,26.099029,3a,75y,19.08h,70.32t/data=!3m4!1e1!3m2!1s2P7aYOiogJ6-AqbI6y64bg!2e0
(flori, arbursti si gazon langa o benzinarie!, blocuri ingrijit renovate..., cu ani in urma, in zona, de neconceput!

dr4qul4

 :lol:
Cartierul Aviatiei a aratat intodeauna mai bine ca multe altele.
Blocuri doar de 4 etaje, cu gradini mari cu flori si cu foarte multi pomi. Chiar iti recomand sa te plimbi putin printre blocuri. Vei fi placut surprins.
Doar zona metroului arata mai rau, acolo fiind foarte multe chioscuri demolate de Base.
Poate nu era gazon pus, dar blocurile au fost ridicate in locuri unde erau spatii verzi.
Macar au facut treaba buna si cladirile noi chiar arata bine.

Insa nu acelasi lucru as spune de partea de vest, de langa Herastrau, unde au taiat pepiniera si au facut vile si blocuri de toate formele si marimile pe care le-au inghesuit incat poti trece dintr-un balcon in celalalt.

In ceea ce priveste largirea soselei Pipera, nu mai tine de Bucuresti, ci e treaba primariei Voluntari, asa ca nu cred ca vor face ceva prea curand.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

MRS

S-a inceput largirea Sos Pipera de la centura spre Barbu Vacarescu:




Au trecut de Sc americana spre inters cu Iancu Nicolae

Din nefericire, specific Voluntariului, NU EXISTA niciun panou informare INCA.

Sper sa termine anul asta si cei 3-400 m de pe Iancu Nicolae, zici ca e razboi pe acolo... cu stalpii lasati pe banda 1, unii dintre ei aplecati spre sosea...



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...