[B] Pasajul Barbu Vacarescu

Started by Ionut, September 14, 2011, 07:28:26 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 14 Guests are viewing this topic.

Ionut


Ionut

QuoteŞi Pasajul Pipera ar putea fi terminat până la finalul lui 2011

Structura de rezistenă a pasajului suprateran Pipera a fost finalizată în totalitate. Acesta ar putea fi dat în folosinţă până la sfârşitul anului. "Acum se lucrează la reamenajarea nivelului solului, a trotuarelor, bordurilor şi la reţeua de iluminat. Pe pasaj se vor monta panouri antifonice transparente pentru a reduce mult nivelul zgomotului ", a spus Oprescu.

sursa: Gandul

Ionut

QuoteCum arată Pasajul Pipera, văzut de la înălţime

Lucrările la Pasajul suprateran Pipera ar trebui finalizate în următoarele luni. La ultima vizită pe şantier, în urmă cu o o săptămână, primarul general, Sorin Oprescu, a spus că pasajul va fi terminat până la sfârşitul anului. Asta după ce în urmă cu câteva luni dădea asigurări că în octombrie şoferii bucureştenii vor putea circula pe pasaj. Lucrarea costă municipalitatea 33,8 milioane euro.








sursa: B365

Ionut

Am ajuns azi si pe la Pipera.

Rampa dinspre Caranfil.









Cam neplacut cum se merge practic PRIN santier... daca ploua cred ca e super tare sa mergi cu pantofi pe-acolo si apoi sa intri intr-o intalnire de business. Si pe praf e tot placut, ce sa zic.  :|

Ionut

Continuam sa mergem pe langa pasajul propriu-zis spre intersectia cu Bd. Barbu Vacarescu.









Nu mi-a venit sa cred ca se merge CHIAR PRIN SANTIER! Daca nu esti atent poti sa cazi in puturile canalizarii! Ziua e OK, dar seara/noaptea?! :weird:

Ionut


Ionut

Continuam spre Sos. Petricani... mai avem un pic pana la capat. Deja in zona asta au inceput sa dea schelele jos.





Si gata... am ajuns la capat.




Ionut

QuotePasajul Pipera va fi gata abia peste şase luni








sursa: Adevarul

Ionut

QuoteNumărătoare inversă pentru inaugurarea Pasajului Pipera

Lucrările se apropie de sfârșit la pasajul Pipera. Se asfaltează, se amenajează intersecții și se realizează scuaruri noi. "Până la sfârșitul anului pasajul Pipera va fi gata. Vă vom pregăti o surpriză", a precizat pentru B365.ro, primarul general, Sorin Oprescu. Edilu-şef spunea în mai că pasajul va fi terminat chiar mai devreme, în luna octombrie.
















sursa: B365

Ionut

QuotePasajul Pipera mai aşteaptă rezultatele testelor pentru a fi inaugurat

Lucrările la pasajul Pipera au fost finalizate şi se mai aşteaptă numai rezultatele probelor pentru inaugurarea investiţiei, a declarat pentru ,,Adevărul" Mădălin Dumitru, şeful Direcţiei Generale Infrastructură şi Servicii Publice din Primăria Capitalei.

,,La pasaj lucrările sunt finalizate, acum se execută ultimele finisaje şi aşteptăm să vină de la laborator rezultatele probelor", a spus Dumitru.

Astfel, în prezent la pasaj sunt în pregătire marcajele rutiere, se pun ultimele balustrade şi va începe montarea semnalelor pentru reglementarea circulaţiei.

sursa: Adevarul

Ionut

QuotePasajul Pipera va fi inaugurat după 10 ianuarie

Pasajul Pipera va fi deschis circulaţiei după 10 ianuarie, dată la care primarul Capitalei, Sorin Oprescu, se va întoarce din concediu, a declarat pentru ,,Adevărul" viceprimarul general Victori Iovici, care a preluat atribuţiile edilului-şef în această perioadă.

,,Pasajul e gata, primarul vine după 10 (ianuarie – n.r.), se mai face o inspecţie ca să vedem cum arată înainte şi până în 15 îi dăm drumul dacă nu mai apare vreo problemă", a spus Iovici.

Muncitorii lucrau azi pe pasaj la ultimele finisaje. Astfel, la pasaj mai trebuie montaţi o parte dintre parapeţii de protecţie şi cei antifonici şi mai trebuie realizate unele reglaje la aceştia. În zilele următoare va începe şi trasarea marcajelor rutiere. De asemenea, mai este de turnat stratul de uzură pe o porţiune la capătul dinspre Pipera.

sursa: Adevarul

Mda, asteptam imparatul...  :o

Ionut

QuoteVIDEO Spectaculos: vezi cum va arăta Pasajul Pipera noaptea când e iluminat


sursa si video: Adevarul

Ionut

QuoteDe ce a fost amânată din nou inaugurarea Pasajului Pipera

Deşi lucrările au fost finalizate, Pasajul Pipera nu va putea fi dat în folosinţă până edilii nu vor primi rezultatele evaluărilor făcute de specialişti. Procedura va mai dura doar câteva zile, promit autorităţile.

"Cred că pe 11 ianuarie se întoarce primarul general din concediu, mai face o inspecţie, mai dă o tură pentru a vedea dacă îi place şi apoi îi dă drumul. Pasajul şi şoseaua lărgită vor prelua traficul de la viitoarea autostradă Bucureşti - Ploieşti", ne-a declarat viceprimarul general Victor Iovici.

"Pasajul Pipera va putea fi dat în folosinţă doar după finalizarea întregii proceduri de evaluare a caracteristicilor sale de rezistenţă şi stabilitate care să confirme datele stabilite prin proiect şi cerute de standardele în vigoare. Până acum, au fost făcute încercările statice şi dinamice pentru confirmarea caracteristicilor de rezistenţă şi funcţionale ale pasajului. În momentul de faţă sunt aşteptate concluziile evaluării rezultatelor încercărilor efectuate până în prezent. Doar în urma evaluării acestor rezultate, se va putea decide punerea în funcţiune a Pasajului Pipera", au declarat reprezentanţii municipalităţii.

sursa: Romania Libera

Ionut


Ionut

Mda, misto.

QuoteVeste proastă pentru șoferii bucureșteni: Pasajul Pipera va fi inaugurat abia peste o lună

Șoferii care circulă prin nordul Capitalei mai au de suportat restricții de trafic încă o lună, cel puțin. Atât mai durează până când Pasajul Pipera va fi deschis circulației. Asta în condițiile în care, lucrările ar fi trebuit finalizate încă de la sfârșitul anului trecut. "M-am consultat cu cei de la Infrastructură și am decis să mai așteptăm o lună, o lună și ceva până să deschidem pasajul. Mai sunt de terminat localele (n.r. bretelele laterale de lângă pasaj). Și nu putem inaugura pasajul până nu vor fi gata", a precizat primarul general, Sorin Oprescu.

sursa: B365