News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Pasajul Barbu Vacarescu

Started by Ionut, September 14, 2011, 07:28:26 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 17 Guests are viewing this topic.

ATX

#90
Ieri, 16 aug 2015, am incercat un drum secundar, de pamant, de la Drumul Bisericii pana la podul Pipera. Am mers (cu o Octavia) prin spatele cimitirului, unde am gasit o poarta deschisa ( de obicei este inchisa si incuita cu lacat). Am trecut peste apa pe un pod precar si am continuat pe un drum de pamant ca un labirint prin vegetatie si am ajuns la strada Campul Pipera de langa cartierul ANL. Din pacate si aceasta strada este in realibitare si se circula f greu, din cauza gropilor.
Daca existau "gospodari" la carma orasului Voluntari, ar fi adus acest drum de aprox 1 km la o stare acceptabila si astfel asigurau o cale secundara de iesit din Pipera. Eventula faceau sens unic.
Din pacate, atunci cad se planifica o lucrare de anvergura largirii soselei Pipera, nimeni nu se gandeste si nu asigura cai de acces corespunzatoare traficului. Drumul descris mai sus poate fi folosit de persoanele care locuiesc in vecinatatea Drumului Bisericii cu o economie buna de timp (daca nu este incuita poarta din spatele cimitirului).

http://i.imgur.com/jKabcnZ.jpg

Incerc sa inserez o imagine cu drumul parcurs de mine, dar nu reusesc, asa ca aveti link.

horatiu.cosma


Multumim de informatii si de poza, si bine ai venit pe forum :).

alexbb

Am ocolit astazi prin pipera, s-au mai miscat ceva, au inceput sa lucreze pe sensul Bucuresti-Tunari, Cu siguranta nu termina tot la 1 septembrie. In cel mai bun caz cred ca vor redeschide soseaua peste balta pipera. Sper sa o faca inainte sa inceapa scoala, deja s-a aglomerat mai bine, se simte ca se cam termina concediile. :o
M-am uitat pe harta si am vazut ca e o strada (Drumul Potcoavei) care uneste Pipera cu Strada Biharia. A mers cineva pe acolo, e practicabil cat de cat drumul? Se poate iesi pe Bd Pipera? Legatura prin strada Campul Pipera nu apare pe street view.

MRS

Bataia de joc continua pe Iancu Nicolae... Dupa ce nu au miscat nimic toata vara, i-a apucat harnicia de sambata - se afalteaza zona reabilitata in primavara, DAR stalpii vechi, aflati pe carosabil, SUNT INCA acolo  :bash: :bash:






A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Bataia de joc este a celor de la Electrica, sau ai cui or fi stalpii aia.
Nu are cum sa-i mute cei care reabiliteaza drumul.

Ionut

De ce discutam pe topicul asta? Nu prea mai are legatura cu investitia asta, haideti sa discutam pe topicul generic de lucrari si proiecte in Bucuresti.

BIGRED1984

Salut,
Poate ar trebui un topic nou, "Largire sosea Pipera-Tunari , partea Ilfov/ Voluntari" ; sau ceva de genul; sigur mai dureaza, ar fi timp si loc de discutii.
Niste poze noi

Mai multe in album imgur.com/a/YdJWq

TibiV

BIGRED1984, frumoase poze, foarte bun unghi... Multumim !
:gj:
Poate reusesc sa termine pana incep ploile...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

^ Se poate folosi topicul de proiecte diverse... e pacat ca acolo nu avem oricum discutii.

AdrianB1

Am trecut azi din intamplare pe Petricani pana la rondul de la Pipera si apoi stanga peste pasaje. Rondul de la Pipera blocat cronic, in special de traficul spre Pipera/centura, apoi pe bucata de la rond la primul pasaj se merge ciudat, sunt lucrari dar nu e clar daca fac 2 benzi pe sens sau nu (pare un pic cam ingust pentru 2x2), la pasajul de peste Barbu Vacarescu breteaua spre B.V. e blocata complet cam de unde incepe, iar pasajul in sine e blocat de pe la jumatate. Eu eram cu motocicleta si am trecut rapid prin zona, dar cred ca e un cosmar pentru toata lumea care circula cu masina.

Sunt un soi de lucrari intre calea ferata si rond, adica arata a santier dar fara sa se vada ca lucreaza cineva si la ce anume. De asemenea se lucreaza de la rond la primul pasaj, dar la ritmul lucrarilor probabil e un muncitor beat, 2 bagatori de seama, 3 manageri si 4 sefi care supervizeaza. Cei 5 proiectanti sigur au facut o lucrare jalnica, strada pare mult prea pe stanga pe sensul dinspre rond si pasaj, astfel incat la pasaj faci dreapta ca apoi sa mergi in curba spre stanga, per total in forma de S sau, dupa o vorba populara, precum pipi boului.

BIGRED1984

#101
Trecand peste relatarea plastica de mai sus :), s-a asfaltat rondul de la OMV, s-a asfaltat si se circula (tot un pic ilegal) pe sensul de la pasajul Pipera spre rond.
Iar acest sens are 2 benzi.
L.E. Vesti bune : Si pe sensul spre pasaj nu s-a dat incadrumul la trafic. Deci cei interesati pot sa-si refaca traseul.
(Bineinteles, nu este totul finisat si receptionat.)

aditd

Am gasit pentru cei interesati de stadiul lucrarilor pe bulevarul Pipera.

Zice: 16.04.2016.
Ar fi trist sa fie asa, ca inseamna ca lucreaza se termina ... la un moment dat.

panzer

Sa dam cezarului ce este al cezarului. Filmarea este realizata de colegul "PinkyHog" de pe metrouusor.

In plus fata de filmare iata si statusul de pe Iancu Nicolae. Nota: vineri se refera la saptamana trecuta.

Iancu Nicolae:
- vineri cand am trecut au terminat de demolat si ultimii stalpi de pe carosabil. I-au taiat ca pe copaci, undeva la 20-30 cm deasupra nivelului pamantului. Lucrau cu multe echipe sa sparga in jos si sa repare bordurile.
- se pregateau sa asfalteze a 4a banda inspre Lidl cam jumatate din distanta neasfaltata. Probabil deja e gata.
- pe dreapta inca lucrau din greu sa introduca sub trotuar cablurile electrice.

Nici un semn de parapet median pe nicaieri.

Telvanni

#104
Parapet median? Doamne fereste! Mai trebuia banda de urgenta si gata autostrada prin mijlocul satului.
Imi este mila de localnici.
Eu locuiesc in Bucuresti si voi folosi aceasta noua sosea, deci ma bucur pentru mine, dar pentru localnici...ce sa zic...n-as vrea sa fiu in pielea lor.
Confortul localnicilor tocmai a ajuns la nevelul celor care locuiesc in satele de pe DN1.