[B] Pasajul Barbu Vacarescu

Started by Ionut, September 14, 2011, 07:28:26 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 14 Guests are viewing this topic.

igorashu

Sunt curios ce o să facă atunci când se vor apropia de intersecţia cu Petricani fiindcă nu prea îmi pare că au loc de 4 benzi. Îmi şi imaginez cum vor ieşi maşinile din curţi direct pe banda 1... :(

dr4qul4

La petricani au loc. Oricum acolo ar tb modificat giratoriul pentru a face loc si descarcarii A3 (racovita)
Insa nu stiu ce vor face mai spre mijlocul satului unde cred ca drumul va fi foarte aproape de garduri.
Chiar sunt curios cum va arata.


De mai multe ori am vrut sa atrag atentia asupra lipsei de viziune a autoritatilor.
Daca la cartierele/satele vechi este mai greu, mi se pare inacceptabil sa dai autorizatie de constructie fara sa iei in considerare nevoia unui bulevard larg care sa si preia traficul pe viitor.
Si nu ma refer la o sosea cu 2 benzi ci la unui cu minim 3 benzi pe sens+locuri de parcare+trotuar si care sa-ti permita pe viitor banda speciala pt mijloacele de transport in comun.

Iar problema asta este generalizata: Pipera, Prelungirea Ghencea, Mogosoaia, Rosu, Popesti
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

cateva poze cu Sos Pipera. Una din partea finalizata (bucuresti) si restul cu partea inceputa (ilfov)- nu s-a facut mare lucru





Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4






scuzati calitatea.... oricum nu e nimic de vazut
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

am luat-o spre Petricani si am prins bariera... 20 de minute.. bataie de joc..
Pe stanga s-a facut o groapa imensa. Probabil fundatia unui viitor turn.




Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Goldmund

Mersi pentru poze! Ce nu am vazut daca se lucreaza pe partea din Ilfov(de la giratoriu - Cub - pana la Porsche - pasaj peste CF

dr4qul4

Cred ca erau toti in vacanta de Paste.
Sunt prea multe gropi ca sa nu lucreze deloc. Poate ne ajuta cineva care sta in Pipera si lucreaza in Bucuresti.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

@Golmund, pe sectorul mentionat s-a inceput cu relocarea de utilitati, alea putine care sunt. Electricele.
A, si s-au taiat copacii. Asta a fost prima "miscare"

cezar-mario2012

Groapa de lângă CF aparține de Office-rile de acolo și au vrut să facă un ansamblu de locuințe. Groapa are 8 ani si pomii tăiați de pe marginea drumului au cam tot atâția ani. Nu stiu dacă gropile actuale au legatura cu largirea drumului. Ele exista si pe unele străzi laterale.

BIGRED1984

Sincer nici nu cred ca sunt relocari, din cate am vazut eu doar pun niste tuburi de protectie cabluri electrice gen asta http://www.cabluelectric.ro/tuburi-hdpe/tuburi-din-pehd-dublu-strat-gofrat-de-protectie-cabluri-electrice-tuburi-pehd
Daca se misca ceva cu largirea strazii, se va afla imediat, probabil cativa (multi ?) de pe forum lucreaza in zona (inclusiv eu).

danutzu_1069

Nu se apuca nimeni sa sape dupa cabluri si sa le traga prin tuburi doar asa de amorul artei.
Majoritatea gropilor sunt sapate astfel incat sugereaza mutarea pe un amplasament nou, mai departat fata de actualul ax al drumului

BIGRED1984

S-a inchis !
(Bulevardul Pipera din oraşul Voluntari se închide de astăzi şi până în septembrie pe tronsonul cuprins între Strada Toma Caragiu şi Strada Erou Niţă Pintea.)

http://www.romania-actualitati.ro/bulevardul_pipera_din_orasul_voluntari_se_inchide_pana_in_septembrie-77504

MRS

Multumim dlui primar   :)
Speram sa nu depaseasca termenul.
Omida cotidiana se muta prin Valea Saulei



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

panzer

Super tare vestea despre inchidere. Era oricum ca si inchisa - blocata la orice ora din zi. Ruta ocolitoare adevarata este prin DN1 sau prin Stefanesti.

Ei insa incepusera sa largeasca pana la aceasta portiune si in 2 pasi (probabil), doar pe dreapta (dinspre DNCB) intr-o prima faza.

Despre bariera de la Petricani: chiar nu putem intreba nicaieri pe nimeni?
- de ce mama naibii sta asa de mult pusa: are si 7-8 min de cand se pune pana trece trenul si vine un amarat de marfar cu 101 vagoane de motorina.
- de ce se pune fara sa treaca nici un tren? Face cineva manevre in zona? Se mai distreaza si ei cu automatul ala programabil? E chiar hilar.

Pentru cei 80-100.000 de amarati care lucreza pe Dimitrie Pompeiu / Fabrica de Glucoza macar ca au terminat repede Gara Herastrau. Desi parea doar o gluma de reabilitare, apreciez ca au triplat capacitatea de iesiere catre Barbu Vacarescu.