[B] Modernizarea stadioanelor pentru Euro 2020

Started by Ionut, October 16, 2016, 08:01:53 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

De asta ma temeam....

Confruntari intre microbisti....  :D

Din punctul asta se poate inchide topicul... :lol: :lol: :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

StefanD_

#17
Nu te teme, nu o sa mai dezvolt subiectul, doar am vrut sa spun ca un stadion de 31.000  de locuri in Ghencea este perfect rezonabil. Sunt echipe cu un palmares mult mai slab, dar o duc bine cu un stadion asemanator (Legia Varsovia, Gornik Zabrze, Rapid Viena).

TibiV

Voi stiti, doar sa nu va incaierati la fotbal....

Eu sunt afon total la capitolul "echipe" din diverse ligi.
Ma uit (cam cu teama...) doar la meciurile Nationalei.

Hai Romania !...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

andrei@buc

am impresia ca este  ceva cam tarziu pentru 2020. poate daca se declara "prioritate nationala" si se incredinteaza direct, peste capul celor din comisia europeana, desi m-as mira sa se intample asta. pe de alta parte preturile mi se par foarte mici. la arena nationala pretul per loc a fost mult peste (parca pe la vreo 4200 eur/loc) si e un stadion foarte mare (55k locuri). deci pretul asta de 1.5k eur/loc nu mi se pare realist.

pe de alta parte nu vad absolut deloc o utilizare rationala a banilor prin constructia/reconstructia a 5 terenuri de fotbal in bucuresti (arena nationala, ghencea, stefan cel mare, giulesti, arcul de triumf). care e media numarului de spectatori pe saptamana? nu cred ca aduni 50k pax pw agregat... iar astia intra cu totii intr-un singur stadion si gata


StefanD_

#20
Nu vrea nimeni sa joace in acelasi stadion cu celelalte 2 rivale. :)

andrei@buc

#21
daca vin cu bani "de acasa" pot sa faca si 10 stadioane in bucuresti din partea mea. dar daca vor bani de la contribuabili investitia trebuie sa aiba sens.

in melbourne, unde locuiesc, exista 2 stadioane la 4.5 milioane de locuitori, si pe astea doua stadioane se joaca tot: cricket, fotbal, rugby si, cel mai important, fotbal australian. pe MCG joaca acum 5 echipe de fotbal australian. pe celalalt stadion din melbourne joaca 4 echipe. in medie pe MCG au fost peste 45k persoane per eveniment AFL si 27k persoane la cricket. sezoanele sporturilor nu prea se suprapun, cand se termina cu fotbalul incepe sezonul de cricket si invers

in conditiile astea sa se construiasca 5 stadioane in bucuresti, la o medie agregata de cine stie cat (desi m-as mira sa se adune mai mult de 15k persoane pe saptamana la toate evenimentele sportive din bucuresti daca luam in considerare ca iarna se pune lacat peste tot) este fix tichia de margaritar.

alex8

Mai grav este modelul de la Craiova. Statul a refăcut stadionul iar un privat îl administrează după bunul plac acum.

StefanD_

#23
Nu e adevarat, stadionul este al primariei, iar acel privat plateste primariei.

alex8

În cât timp amortizeaza primăria investiția?

StefanD_

#25
Avand in vedere ca nu au platit mai nimic din costul stadionului, nu in foarte mult timp. :)

dr4qul4

Dar statul in cat timp amortizeaza investitia?
Dar ce mai conteaza cateva zeci de milioane de euro aruncate la gunoi.
Ar fi de ras daca nu ar fi de plans....facem 2 stadioane pentru 2 echipe de fotbal care acum joaca in liga a 4-a. Si mai tragic e ca unul dintre ele era bunicel acum 5 ani. Dar pentru ca nu am fost in stare sa-l intretinem, facem acum unul nou. Tragem si un hotel langa el. Eventual si un mall cu patinoar si niste cladiri de birouri. Pluseaza cineva cu un ansamblu rezidential?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Goldmund

#27
Pe de alta parte, daca nu statul , cine sa finanteze asa ceva? Cunosc oameni care spun ca pe timpul comunismului s-a construit enorm(...), iar toate constructiile finalizate de "clasa muncitoare" s-au amortizat vreodata? - iar acum daca statul construieste doua stadioane, de ce o face...
Si ai dreptate, daca exista ceva, sau daca ceva va fi construit de stat, tot statul ar trebui sa aiba grija ca acea constructie sa nu devina o ruina in doar cativa ani.
De cate stadioane bune are nevoie la un moment dat un oras cu 2 milioane de locuitori? - asta e o intrebare de un milion de puncte

Harry

^^ 2-3 ajung. In USA majoritatea arenelor sportive sunt ridicate de companii private si includ pe langa arena propriu zisa si spatii de birouri, centre comerciale, hoteluri si chiar locuinte.

alex8

Nu am ceva impotriva ca statul să nu construiască stadioane, dar dacă o firmă privată le întreține să fie public contractul, iar parametrii tehnici la care trebuie mentinut stadionul să fie clar identificați.