[B] Modernizarea stadioanelor pentru Euro 2020

Started by Ionut, October 16, 2016, 08:01:53 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Facem si noi thread pentru aceasta investitie majora. Rugamintea este sa comentam ontopic, fara M*** Steaua/Dinamo/Rapid si altele asemenea. Si sa discutam doar despre stadioanele modernizate pentru Euro 2020, nu despre alte stadioane din tara sau mai stiu eu ce. Deci ontopic. Multumesc!

Ionut

Reconstruirea celor patru stadioane pentru antrenamente la Euro-2020
va costa peste 105 milioane de euro


Directorul Naţional al Companiei de Investiţii, Manuela Pătrăşcoiu, a declarat, sâmbătă, la lansarea logo-ului Capitalei pentru Euro-2020, că toate cele patru stadioane care vor servi drept baze de antrenament vor fi gata la timp, dezvăluind că fiecare loc va costa 1.500 de euro, fiind vorba de un total de 70.000 de locuri, astfel că suma pentru reconstruire va fi de peste 105 milioane de euro.



"Construirea de stadioane nu este o risipă de bani, este un semn de civilizaţie. Vom reconstrui patru stadioane, care vor fi accesibile tuturor şi care vor totaliza peste 70.000 de locuri. Opt mii vor fi la Arcul de Triumf, 18.000 la Stadionul Giuleşti, 20.000 la Stadionul Dinamo şi 30.000 la stadionul Steaua. Finanţarea va fi asigurată de Ministerul Dezvolării Regionale, iar costul estimat este de aproximativ 1.500 euro pentru fiecare loc din tribună. Guvernul României a declarat organizrea EURO 2020 de interes naţional şi vom asigura desfăşurarea competiţiilor de masă prin construirea sau modernizarea a 400 de terenuri", a declarat Manuela Pătrăşcoiu.

News.ro

133 313

#2
Investitia asta ar trebui tratata asa.: cine va juca pe ele dupa Euro 2020.  :) Ca fotbalul pe calapod Copos, Becali, Negoita, Dragomir etc. m-a alungat de mult chiar si din fata televizorului, pe stadion n-am mai dat de o vesnicie.

dr4qul4

Eu nu inteleg de ce mai baga bani in Giulesti sau in Ghencea si nu-l pun pe cel de la Ploiesti ca al 4-lea?!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Goldmund

#4
Daca tot provenim (si) din romani, la ei era expresia: "Panem et circenses", tradus azi, paine si fotbal. De stadioane moderne are nevoie tara asta, mai ales capitala.
Iar clubul "Rapid" poate va renaste si dupa epoca lui Copos...
Zona aceea, din una mai saraca a Bucurestiului, odata cu Pasajul Basarab devine pe zi ce trece o zona mai moderna, cautata de investitori si nu numai, iar stadionul Giulesti in starea actuala, este o reminiscenta a unui timp deja depasit.

alex8

Pana acum trebuia să auzim de cel puțin o licitație pentru modernizarea unui stadion. În condițiile în care sunt contestații peste contestații nu văd cum putem să respectăm planul.
Pentru a organiza meciuri în alte orașe decât București trebuie sa avem un aeroport la standarde internaționale (la Cluj sunt probleme cu ceața), un stadion de asemena la standarde internaționale, iar nu în ultimul rand hoteluri de 4 și 5 stele.

dr4qul4

Si totusi meciurile se vor juca pe Arena Nationala. Celelalte stadioane sunt doar pentru antrenament. Cel de la Ploiesti cred ca poate fi folosit de pe acum. Probabil e varianta de rezerva. Si Viitorul are o baza de pregatire care indeplineste cerintele UEFA. Mai e si stadionul Astrei Giurgiu.
Imi e foarte greu sa cred ca Giulestiul poate fi reconstruit atat de repede. Va fi foarte greu de daramat fiind lipit de teatrul giulesti.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Sorinus

Am auzit la tv acum ceva vreme ca s-a jucat ultimul meci pe Giulesti-ul vechi. Exista macar proiect cu ce vor face in loc? Nu am vazut sa fi inceput demolarea.

elphax

hai sa incerc sa adun detaliie

Stadion Ghencea/Steaua
Initial avea cca 28.000 locuri. Urmeaza sa fie demolat si refacut cu cca 31.000 locuri. Pret 45 mil eur
Locatia a fost predata de CSA Steaua catre CNI care urmeaza sa efectueze lucrarile , unda verde pentru demolare.
Nu cred ca s-a facut inca licitatie pentru constructia noua/

Stadion Arcul de Triumf
Urmeaza sa fie marit de la 3500 la 8000-8500 de locuri. Va afea forma de U
Studiul de fezabilitate este in lucru. Pret estimat 12 milioane eur

Stadion Dinamo
Aici au tot fost probleme cu Ministerul de Interne si cu actionarii clubului si stadionul nu a fost predat CNI. Din cate am inteles echipa nu va mai juca acolo de la anul.
Stadionul nu va fi refacut, in schimb se va face altul in locul velodromului. Capacitate 20.000 - 25.000, fara pista de atletism, acoperit complet
Pret 35-38 milioane eur

Stadion Rapid
Inca nu exista toate avizele si ce documente mai trebuie pentru a demara studiul de pre-fezabilitate. Stadionul a fosd deja "predat" catre CNI
Se prevede modernizare totala, in afara de peluza Nord se va reface cam tot din temelie
CNI estimeaza ca lucrarile vor incepe in iunie 2018. Capacitatea va fi cam aceeasi, 18.000-20.000, tribune complet acoperite, pret cca 22 milioane eur

Preturile par ciudate, dar in general la stadioane, cu cat e capacitatea mai mare, pretul pe loc scade.

Ionut

Intreb, nu ma pricep la fotbal. Voi chiar credeti ca vor fi gata până în iunie 2020? La licitația pentru noua polivalenta Strabag se bate cu Astaldi de ani de zile...

dr4qul4

Avem 0 sanse sa fie gata toate pana la Euro 2020. Unul ar putea fi. Mai degraba Ghencea decat Dinamo, desi Ghencea nu are nici o utilitate. O echipa de liga inferioara nu are nevoie sa joace pe un stadion de 31.000 locuri.
FCSB va juca pe Arena Nationala. Stadionul Dinamo este singurul care are sanse se fie umplut dupa modernizare de o echipa de club, de aici venind si utilitatea.
Giulestiul in schimb are mai multe sanse sa fie transformat intr-o zona de birouri. Acolo, pana in 2020 nici macar nu vor reusi sa-l demoleze. Au nevoie de niste avize de la Ministerul Culturii.

Dar, nu avem nevoie de aceste stadioane. Asta e doar propaganda. Avem nevoie de 3 stadioane (pe langa arena nationala) pentru antrenament. Acestea sunt: Ovidiu, Ploiesti si Giurgiu. Toate 3 extrem de bine conectate la Bucuresti si care respecta regulile UEFA pentru meciuri din Europa League.
Pe langa cele 3, mai avem si Stadionul din Craiova. Este putin mai departe, dar exista aeroport.
Sunt ceva conditii legate de existenta locurilor de cazare in acele orase. Giurgiu nu o indeplineste, dar nu cred ca e vreo problema daca te cazezi la Bucuresti si mergi cu autocarul la Giurgiu.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alex8

Stadioane moderne mai sunt la Craiova și Cluj dar sunt prea departe de capitală.
UEFA are standarde foarte clare cu privire la tipul stadioanelor, distanța dintre stadion si hotel, ce servicii trebuie oferite de hotel.


dr4qul4

UEFA are standarde clare, tocmai de aceea nu am pus Craiova, pentru ca nu e legat prin autostrada de Bucuresti. Dar chiar si acesta ar putea fi folosit, existand aeroport si o distanta nu foarte mare (pentru suporteri).

Giurgiu- nu are infrstructura hoteliera dar Bucurestiul e la 2 pasi. Nu e o problema pentru nimeni.  Iar daca Bulgaria va ajunge sa joace in Romania, Giurgiu va fi baza lor de antrenament. Toate echipele (din afara) care au jucat la Giurgiu au stat in Bucuresti. De obicei la RIN.

Ovidiu - infrstructura de cazare de lux la 2 pasi si legatura directa pe autostrada cu Bucurestiul.

Ploiestiul - are si hoteluri, e si apropiat de Bucuresti si legat si prin autostrada, si CF. Si aeroportul e undeva intre.

Probabil FRF-ul va asigura autocare/trenuri gratis pentru naveta suporterilor intre Bucuresti si Giurgiu/Ploiesti/Constanta. Cu plecari din 15 in 15 min.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


StefanD_

#14
FCSB va disparea curand, iar Steaua o sa promoveze imediat in Liga 1. Un stadion de 31.000 de locuri e ok pentru Steaua.