[B] Dambovita Center

Started by Harry, February 11, 2019, 01:31:12 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

panzer

Am vrut de mult sa las acest articol sa il citeasca mai multi: https://www.contributors.ro/de-ce-e-bucurestiul-altfel/
QuoteCapitala României e cea mai mică (spaţial) metropolă importantă din regiune: oraşul se termină imediat după blocuri. Limitarea extremă crează probleme importante de management urban
Deci domnul este de acord cu tine. Si eu.

Am incercat sa nu vorbesc urat, dar compania asta din Israel, primul lucru pe care l-a facut au defrisat castanii. Le-a fost frica ca devin specie protejata si trebuie sa construiasca prin ei. Criminali de-a dreptul. Dan Trifu, vicepreşedinte Eco Civica, sustine ca defrisarea a fost ilegala. Adica nu au avut autorizatie de defrisare, care se da doar daca te angajezi sa plantezi alti copaci in zona.

Am cautat detalii, dar n-am gasit prea multe:
- N-am gasit pretul concesionarii pe 49 de ani (terenul nu a fost vandut) . @TibiV - mai sunt 35 de ani si o sa fie parc.  :lol:
- N-am gasit ce obligatii avea Plaza Centers! Probabil nici una.
- Daca dupa 14 ani in care nu au facut decat sa demoleze, nu se poate anula concesiunea?

Daca nu care cumva vine AFi cu o noua spaga si o sa ne faca exact ce stiu ei sa faca: mall-uri, birouri, etc.



GAC

Ma tem ca Proiectul Casei Radio este pretul pe care inca il platim pentru megalomania unui om anume...
Pana sa vina AFI, autoritatile ar fi putut face ceva acolo.
De bine de rau, AFI a facut o treaba buna la Cotroceni. Nu cred ca ar fi fost zona mai frumoasa cu niste fabrici vechi, abandonate.
Problema este ca nu se poate sa vina altul sa-ti faca curat in ograda ... pe gratis. Chiar si asa, AFI a cotizat multe sute de milioane la buget, iar afacerile care se desfasoara acolo, impreuna cu salariatii care lucreaza, contribuie anual multe milioane.
Nu neg ca in Bucuresti s-au construit si multe porcarii, dar acolo chiar este nevoie de o regenerare urbana, caci este o ruina.
O varianta fezabila este un proiect cu POT mic, sa zicem max 25-30%, care sa cuprinda niste turnuri inalte, asa cum era in proiectul initial. De asemenea, mai pot fi facute niste gradini suspendate pe terasa imobilului existent, precum la Mall Promenada, doar ca in format XXL. Bineinteles, restul terenul sa fie amenajat ca parc si intretinut de dezvoltator.
Daca vom incepe sa vedem in profitul dezvoltatorului un lucru nelegitim, avem toate sansele sa ne delectam privirea cu ruine, generatii de acum in colo. Trebuie win-win, dar pana acum, autoritatile au ales cu precadere varianta lose-lose... daca s-ar pune la cale un master-plan de dezvoltare, care sa atraga investitori, in cativa ani Bucurestiul ar avea datorie publica zero + alte beneficii pentru Bucuresteni.