News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Bugetul PMB

Started by Ionut, February 22, 2018, 07:26:10 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

pe mine nu ma intereseaza certurile lor. Pe mine ma intereseaza ce investitii sunt planificate si ce alte masuri sunt prevazute in buget.
La Firea erau vouchere si bani pt companiile municipale rasarite ca ciupercile.
Daca stii ce scrie in buget (cel respins saptamana trecuta), te rog sa postezi. Eu nu gasesc decat varianta veche, de care cei de la USR zic ca a fost modificata fara consultarea lor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Cristi N

Nu e asta de aici:link?

Vad ca la capitolul "Venituri totale" sunt trecute 6.9 miliarde.

dr4qul4

#47
probabil ala e, dar eu nu stiu sa-l descifrez. Incerc, dar nu garantez ca m-am descurcat :)
am vazut acolo subventii de peste 2,2 mld lei, din care peste 1,7 mls pt energie termica (acoperire dif de pret).
900 milioane venituri din aproape 1,3 mld cheltuieli pt proiecte pe  fonduri europene . Si o suma destul de mare a protectia mediului
Sunt 50 de subcapitole denumite "programul de investitii publice".
Nu am gasit nimic care sa contina cuvintele transport sau rutier....

Intr-un excel pe la sfarsit (program de investitii PMB 2021) Primăria Municipiului București (Bugetul propriu al ordonatorului principal de credite) cu valori totale de 18,3 sau 20,29 valoare actualizata (contine ref la credite de angajament si credite bugetare) gasim (in ultimul sheet ca asa e bine):
1.
Proiecte cu finanțare din Fonduri Externe Nerambursabile aferente cadrului financiar 2014-2020  - 1,29 md. Realizate la 31.12.20 0,02. Ramas de realizat 1,27 . cu urmatoarele subcapitole (la 1-5 proiectele vechi, 5-9 proiecte vchi , la 9 urmau multe linii de tramvai si tramvaie, plus achizitia de autobuze, electrice, hibrid, trolebuze, la 10 incep SF-urile.)








































Powered by API/PUM imgur uploader



Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Duta C

Nu te supara....putin imi pasa de tabelul asta.....sa puna mina Nicusor+USR+PNL+PMP in spatele cortinei sa se inteleaga si sa adobte bugetul si sa incepa treaba atit cit se poate de repede anul asta...sa faca semaforizarea,pistele,sa schimbe tevile sa modernizeze Cet-urile,calea de rulare a tramvaielor, sa cumpere tramvaie,troleibuze,autobuze nu fumigene ca firea paminteasca etc etc etc
Sa inceapa treaba timid,netimid dar sa inceapa ca nea ajuns 3 mandate PSD!
Lasa-ma cu tabele tale te rog! :(
IMI PARE NESPUS DE RAU CA AM FOST PE 21 DEC 1989 LA UNIVERSITATE,NESPUS DE RAU!! :( :(

dr4qul4

#49
Nu le-am pus pentru tine.
In cazul in care nu ai observat, pe acest forum se discuta pe proiecte si realizari, nu pe preferinte politice.
Proiectele noi sunt puse in buget pt ca trebuie (dar se pot bloca usor de primar), insa ce prezinta interes sunt SF-urile. Sa vedem si noi ce poate urma.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ionut_16

Lipsește un SF de la șoseaua Alexandriei până la șoseaua Giurgiului, poate la următorul exercițiu bugetar?

dr4qul4

#51
oho. ai pretentii. Acolo trebuie sa se lase cu demolari la greu. Dar ai dreptate, cred ca e singurul lucru care lipseste. In rest a pus totul aici. Cel ai rau cand pui totul in aceeasi oala este ca nu se face nimic.  :lol:
Buget mai nerealist ca asta eu nu am vazut.
PS. Nu stiu cum sa pun fisierul excel... Sunt aproape toate liniile de tramvai, zeci de km de piste de biciclete si o gramada de parcari subterane :))
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

QuoteDin buget au tăiate sume de la achiziția celor 100 de tramvaie și 100 de autobuze electrice, de la proiectul stației de epurare de la Glina, precum și de la Proiectul ,,Extinderea și reabilitarea infrastructurii de apă și apă uzată în zonele Ghidigeni, Olteniței, Cheile Turzii și Henri Coandă". De asemenea, sunt tăiate sume importante și de la reabilitarea sistemului de termoficare.

De la subvenția la STB s-au tăiat 100 milioane de lei și a rămas la 1 miliard de lei, iar de la subvenția la căldură s-au tăiat 150 milioane lei și a rămas 1 miliard de lei
sursa

Subventiile taiate sunt "la misto". Raman sume babane acolo. Mai degraba ar schimba sistemul si ar inlatura pomenile pentru cei care nu au nevoie.
STB-ul tb facut ceva radical acolo. Cred ca daca il fac gratis si dau afara toti controlorii si casieritele, ies pe plus.
ex-Radet... mai bine schimba sistemul de subventii. E absurd sa primesti mocangeala cand tu ai venituri suficiente si ai mai multe case (din care unele inchiriate). Pot sa scada din factura zilele in care caldura/apa calda e oprita mai mult de 6 ore.

Din pacate au taiat la Ghidigeni. Aici este o mare problema. Este una din putinele radiale posibile! Vorbim de o strada lata de peste 50m, care traverseaza zona Prelungirea Ghencea/Bragadiru si se varsa in Prelungire aproape de Strada Raul Doamnei. Cu putin deranj, se poate face legatura cu Strapungerea Brasov-Alexandriei.
Problema e ca sub strada (fost linie CF) e un apeduct (de fapt de asta nu s-a construit). Strada e neasfaltata pe mare parte si oricum are o singura banda. Pentru a fi creat acolo un bulevard adevarat, trebuie intai rezolvata canalizarea. 

Nici Cheile Turzii nu este mai putin important... vorbim de strada care reprezinta granita intre Bucuresti si Popesti. De statia de epurare de la Glina (oare mireasma imprastiata se datoreaza tocmai nefinalizarii investitiilor?) si cele 100 de tramvaie si 100 de autobuze ce sa mai zicem.
Licitatia de tramvaie parca trebuia semnata de anul trecut. Adica anul asta ar fi trebuit platite si incasate. Dar cum au tras de timp, le-au impins pentru la anul.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

CosminH

#53
Astia au innebunit!? Ok, tai subventia de la STB si caldura, chiar foarte bine. Dar cum sa tai de la investitii in transport public nepoluant!? Tramvaie si autobuze electrice. Cum vrei sa descurajezi folosirea transportului cu masina personala cand lasi fosilele alea de tramvaie in uz? Pana si la Belgrad au mai multe tramvaie noi decat in Bucuresti. Suntem de rasul curcilor.

razvan96

E fix invers, tăierea subvențiilor e problema. Dar nu imi fac griji, le vor pune inapoi la rectificare. Banii de tramvaie si autobuze electrice  ar fi fost pusi in buget doar pentru impresie artisitica, anul asta nu apare niciun tramvai si niciun autobuz, pentru ca nu avem contracte semnate.

dr4qul4

si de ce nu avem contracte semnate? Cel putin pentru tramvaie trebuia semnat de cam mult timp.
Oare aici nu trebuie dat avans pentru tramvaie su atuobuze?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

razvan96

Nu, vor fi platiti la bucata :lol:. Nu avem contracte semnate pentru ca Astra a castigat licitatia dar dupa s-au prins ca au ofertat un pret prea mic si acum sunt in faza "mica intelegere".

ionut_16

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/nicusor-dan-explica-de-unde-s-au-taiat-cei-11-miliarde-de-lei-din-bugetul-capitalei-vizeaza-in-special-proiectele-cu-fonduri-europene-1521325

QuoteNu renunţăm la autobuze electrice. Aşteptăm să semnăm în următoarele două săptămâni contractul de furnizare a tramvaielor, care vine pe fonduri europene. La Glina mă aştept să cheltuim anul acesta undeva de ordinul a 400 de milioane cu care să ne apropiem de finalizarea proiectului. Ghidegeni - e puţin probabil că vom cheltui banii anul acesta, dar sunt sigur că o să îi cheltuim anul viitor, deci pe ce înseamnă fonduri europene sunt doar amânări de plată. Pe reduceri de finanţare la sistemul de termoficare, e adevărat, am tăiat 35 de milioane de lei ca să ne echilibrăm, însă vom avea de-a lungul anului mai multe rectificări şi prin aceste rectificări vom avea mai multe ajustări ale bugetului, pentru că, acum că ne-am aşezat financiar şi avem o credibilitate în faţa mediului de afaceri, putem să ducem o parte din cheltuielile pe care le avem în buget în momentul acesta pentru anii viitori", a explicat edilul general.

Konter

Sursa: fb Nicusor Dan
🟢 Am prezentat astăzi, în cadrul unei conferințe de presă, proiectul de buget al Capitalei pentru anul 2024, pus în dezbaterea cetățenilor și a consilierilor generali.

🟢 Din păcate, avem mai puţini bani decât anul trecut pentru că Guvernul, cu girul Parlamentului, a decis să reducă de la 50% la 47% cota care ni se cuvine din impozitele pe salariile bucureştenilor.

Pe scurt, care sunt prioritățile pentru acest an:

TERMOFICARE

🟢 Continuăm investițiile în termoficare. În 2023 am reușit să schimbăm 50 de km de rețea principală, iar anul acesta țintim 70 de km. Avem fondurile europene, fondurile de la Ministerul Dezvoltării, dar și bani de la bugetul local. Pentru zonele unde au fost tot timpul probleme achiziționăm anul acesta 20 de minicentrale. 

INFRASTRUCTURĂ

🟢 Începem reabilitarea celor 50 de km linie de tramvai cu finanțare de la bugetul local, fonduri europene, dar și din împrumuturi.
🟢 Vom extinde rețeaua de tramvai a Capitalei. Este vorba despre Piața Unirii, Inelul Median, extinderea de la Băneasa și cea de pe București-Târgoviște.
🟢 Avem bani în buget, pe care o să îi decontăm pe fonduri europene, pentru cele 100 de tramvaie - dintre care 72 circulă deja prin oraș - pentru cele 100 de troleibuze care au început să fie livrate, plus alte 22 de troleibuze pentru care avem bani prin PNRR.
🟢 Am pus bani și pentru plata ratelor la autobuzele Otokar, mai avem de plătit 15 rate din autobuzele cumpărate de administrația precedentă și neplătite.
🟢 Am deschis linie bugetară pentru achiziția a 250 de noi tramvaie, o achiziție foarte consistentă, de ordinul a 800 de milioane de euro, pentru care vom depune, de asemenea, o aplicație în cadrul Programului Operațional Regional.
🟢 După aprobarea bugetului, vom semna contractul pentru semaforizare inteligentă - avem bani în buget din PNRR și cofinanțare de la bugetul local. Am alocat o sumă consistentă pentru reparații de străzi, trotuare, marcaje rutiere și semafoare. Avem bani pentru noi intersecții semaforizate.
🟢 Așa cum am promis, vom finaliza reparația Podului Grant. 

PARCURI

🟢 Vom înlocui 30 de locuri de joacă în parcurile pe care le administrăm.
🟢 Vom repara sistemul de irigații din mai multe parcuri: Cișmigiu, Herăstrău, Izvor și vom realiza un nou sistem de irigații în Parcul Carol. Vom construi un puț de mare adâncime în Parcul Circului care să rezolve problema alimentării cu apă.
🟢 Am prevăzut bani pentru reparația aleilor din parcurile bucureștene.
🟢 Vom termina reparația Podului din Parcul Tineretului, care nu a mai fost reparat de 50 de ani.
🟢 Vom termina cuva Lacului Mare din Cișmigiu.
De asemenea, vom începe reparațiile malurilor de lac din Herăstrău, avem bani alocați pentru asta.

SĂNĂTATE

🟢  Începem un proiect anunțat de foarte mult timp, și pentru care, în sfârșit, avem documentațiile – Banca de țesuturi din interiorul Spitalului Colentina.

🟢 În sfârșit, după ce proiectul a început în 2009 și s-au tăiat mai multe rânduri de panglici, o să terminăm lucrările de la Spitalul Foișor.
🟢 Avem proiecte pe fonduri europene pentru mai multe spitale: refacerea sistemelor electrice, detecție incendii, sistemele de fluide.
🟢 Tot pe fonduri europene vom construi corpuri de clădire cu funcțiune de ambulatoriu la mai multe spitale, un corp nou de terapie intensivă pentru neonatologie la Filantropia și vom face lucrările necesare pentru reducerea riscului de infecții nosocomiale.
🟢 De asemenea, daca Ministerul Sănătății va găsi o soluție pentru relocarea unei părți din maternitatea Bucur, începem acolo consolidarea cu fonduri PNRR.

URBANISM

🟢 O să finalizăm Planul Urbanistic General, pentru care în momentul de față toate studiile sunt făcute și suntem în etapa în care se întocmește Regulamentul și Planșa de reglementări urbanistice.
Am alocat fonduri pentru Baza de Date Urbane. Ne dorim ca în același sistem GIS să avem informații despre rețele, școli, drumuri, proprietate, regulamente de urbanism, trafic.
🟢 Vom finaliza PMUD – Planul de Mobilitate Urbană Durabilă. Vom avea în sfârșit așa numitul Model de transport pe baza căruia putem face evaluări asupra diferitelor investiții care se produc, dacă traficul suportă sau nu suportă.

CONSOLIDĂRI / CLĂDIRI

🟢 Vom finaliza, și avem bani și din bugetul local și dintr-un împrumut deja contractat, clădirea din Bd. Regina Elisabeta, fostul sediu al Primăriei Sectorului 5. Aceasta va deveni o locație administrativă a Primăriei Capitalei în care putem să relocăm multe dintre administrațiile noastre care plătesc chirie în momentul acesta.

🟢 În luna martie vor începe lucrările la Hanul Solacolu, de punere în siguranță, pentru moment. 
🟢 De asemenea, am alocat sume consistente pentru reabilitarea clădirilor cu risc seismic pentru care documentațiile sunt deja gata.
🟢 Vom finaliza anul acesta Lapidariumul de la Palatul Mogoșoaia.
🟢 Vom termina Banca de Alimente, de asemenea un proiect început acum 10 ani și care va fi și sediul Direcției Generale de Asistență Socială.
🟢 Şi, în sfârşit, avem toate documentaţiile şi fonduri pentru Podul Calicilor şi pietonalul de lângă Dâmboviţa, de la Piaţa Unirii la Izvor.

🟢 Am alocat 1 milion de lei pentru teste antidrog, de care Poliţia naţională are nevoie.
🟢 Continuăm de asemenea, programul de sterilizare, atât pentru câini, cât şi pentru pisici.

EDUCAȚIE/SPORT

🟢 Vom începe lucrările la Flamaropol. 
🟢 Vom realiza documentaţia pentru două noi săli de sport, una în zona Arena Naţională şi una în zona Pantelimon, pe o fostă bază sportivă pe care Municipiul Bucureşti o are.
🟢 Vom extinde programul de sport în școală, care a funcționat la un nivel experimental până acum și pentru care am propus 20 de milioane de lei în bugetul pe 2024. Asta înseamnă că țintim 50.000 de elevi din cei aprox. 270.000 cât sunt în București, școală generală și liceu.