News:

.

Main Menu

Drumurile in lume

Started by Ionut, October 08, 2016, 08:36:50 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bogdymol

Da, am condus din Los Angeles la San Francisco. E superb! Acum e si drumul meu preferat.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

alexbb

Nu ai mers tot pe 1 intre LA-Malibu-Oxnard? Tot drumul este superb. Am inteles ca acelasi traseu dar cu trenul este ceva deosebit.  :)

bogdymol

Am fost pe US-1 intre LA si Malibu, iar de acolo am luat-o in sus spre Thousand Oaks. E fain :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele


voicul


cristi5

#35
Giratoriul din mijlocul A10 m-a dus cu gandul la "obiecte cu politica" in ideea ca prin realizarea lui constructorul  face o declaratie politica: "daca nu ne lasati sa facem nodul A1/A10 cum vrem noi, A10 se va termina in acest giratoriu".

Nu stiu daca e asa dar mi-am amintit de exemplul de manual al constructiilor cu politica: overpass-urile peste autostrazie care duc la Long Island NY (200 de overpass-uri in total!) sunt proiectate special ca sa nu poata trece autobuze pe sub ele. Pentru ca in general cei ce folosesc autobuzele sunt negri.

https://m.youtube.com/watch?v=35C2-8GrdDA

Exista multe alte exemple, de ex drumuri de viteza in SUA care separa zone de albi de zone in care locuiesc negri si hispanici. Credeam ca asa a evoluat situatia dar de fapt multe trasee au fost decise cu scop precis de segregare.

Si cel mai cunoscut articol din sociologia stiintei si tehnologiei (SST) care contine multe alte exemple de "artifacte care fac politica"

https://innovate.ucsb.edu/wp-content/uploads/2010/02/Winner-Do-Artifacts-Have-Politics-1980.pdf

voicul

Si daca tot a fost pus acest video:
Cand ne plangem de calitatea proasta a drumurilor ... ei bine vedem ca si in SUA au o calitate indoielnica, sunt vechi si in multe cazuri trebuie schimbate/consolidate/reparate.

TibiV

Quote from: cristi5 on May 03, 2017, 09:32:32 PM
mi-am amintit de exemplul de manual al constructiilor cu politica: overpass-urile peste autostrazie care duc la Long Island NY (200 de overpass-uri in total!) sunt proiectate special ca sa nu poata trece autobuze pe sub ele. Pentru ca in general cei ce folosesc autobuzele sunt negri.
Si soferul camionului era cam negru... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Fotografia care demonstrează că inginerii chinezi au creat cel mai amețitor sistem de autostradă

Ar putea fi numită cea mai aiuritoare rețea de autostrăzi suspendate din lume. După opt ani de lucrări, Huangjuewan a fost deschisă recent, cu șosele pe cinci nivele și o geometrie de labirint.

Rețeaua de șosele a fost construită la periferia orașului gigantic Chongqing, din sud-vestul Chinei.

Cel mai înalt nivel este suspendat pe piloni la 37 de metri deasupra solului. Nu mai puțin de 15 rampe fac legătura mașinilor de la un nivel la altul, din opt direcții, informează BBC.

Labirintul conectează orașul de aeroport și de o autostradă expres.

http://www.money.ro/fotografia-care-demonstreaza-ca-inginerii-chinezi-au-creat-cel-mai-ametitor-sistem-de-autostrada/

voicul


andrei@buc

de langa casa. 4 benzi pe sens, 80km/h in oras, 100km/h dupa ce iesi din zona urbana. asta era pe la pranz, dar dimineata si seara se spune ca este cea mai mare parcare din emisfera sudica


Goldmund

stiu ca nu am nici o sansa sa fie lasat aici un minifilm cu o ocolire(Portland Oregon) de oras(centrul) construita in anii 50 sec.XX , pod de autostrada pe doua etaje anul 1966), tunel rutier de autostrada construit intre anii 1969-1970(cum? In doi ani??)dintr-un oras american mediu care cam termina cu infrastructura intre anii 1969-1973!(germanii critica si azi proasta infrastructura americana...........Ce sa mai zic.

https://www.youtube.com/watch?v=kMFj5j-eRrY

Priviti cata verdeata are acest oras!
De acelasi autor infratsructura din Texas(uluitor), Seattle(superb), etc..Filmele lui sunt renumite in intreaga lume.

cristi5

#42
Cateva imagini cu drumurile, vehiculele si alta infrastructura in Mumbai

O prima impresie... In centru se vede Ganesh, zeul cu cap de elefant, cel mai popular in oras. E in fiecare masina si deasupra usii fiecarui credincios care-l venereaza.
Deasupra se vede monorailul, din pacate prea putin pentru un oras de o asemenea marime.  Exista si tren urban (supraincarcat, ieri s-au calcat in picioare la o gara) si se construieste metrou.(GPS)


Multe cladiri arata asa... Apoi am inteles ca in timpul musonului cladirile au mult de suferit. (GPS)


Au inceput sa apara motociclisti si pietoni care trag ceva dupa ei, devenind astfel vehicul... (GPS)


Aici soferul a gresit o iesire de pe "autostrada" urbana si dadea cu spatele. Din spate veneau camioane in viteza... (GPS)


Un pic de skyline de pe autostrada urbana. Unele blocuri sunt bine intretinute, au portar si aer conditionat, dar cele mai multe sunt praf.  (GPS)


Observati in plan apropiat (stanga mai ales) cateva acoperisuri temporare, din caroiaj de lemn de bambus cu o prelata de plastic (de obicei albatra, sau neagra) deasupra. (cred ca la muson tine de ploaie vreo 10 min). Sunt f multe constructii ilegale si "shanty tows". Unul f mare se vede din aeroport... (GPS)


(GPS)


Bicicleta tipica.Majoritatea erau negre. Foarte grea, mai tarziu am inteles ca e facuta special pentru carat greutati. Sunt putine biciclete, majoritatea in centru.  (GPS)


Un camion Tata, marele industrias de origine parsi (persani, de religie zoroastriana, cel mai cunoscut e Freddie Mercury care provenea din Zanzibar). (GPS)


Camioane in portul pescarilor (GPS)


(GPS)


O motocicleta destul de des intalnita in oras, marca pare specifica Indiei (GPS)


Art deco pe malul oceanului, ca la Miami (GPS)


Poza pare din 1950... (GPS)


Acest autobuz intoarce pur si simplu in fata noastra. Ganesh ne-a ferit... (GPS)


(GPS)


Piata hotilor. Strada trebuia traversata fara trecere. Legea in India e "te bagi!". Daca nu te bagi (ca pieton, pe 2 sau pe 4 roti) nu te lasa nimeni sa treci.  (GPS)


Gara Victoria (acum se cheama altfel), singurul loc unde am vazut pasaj subteran pt pietoni. Lipseste undeva o statuie? Imi pare rau ca nu am pozat trenuri si interior de gara mai aproape. Era f aglomerat.  (GPS)


Detaliu cu locul statuii reginei Victoria, data jos la independenta. (GPS)


Asa cum poate ati auzit, vacile umbla nestingherite pe strada, unele au si vitei. (GPS)


Primul drum cu ricsa (auto-ricsa, sau tuk-tuk). 3 locuri in spate. Am vazut si femei cu copii de cateva luni in brate in asa ceva... Pe autostrada... (GPS)


Taximetru (GPS)


Multe ricse. Sunt interzise in centru, ar fi super haos. (GPS)


Curba la dreapta, una din cele mai mari aventuri din India... Aici e bine ca era semafor. (GPS)


Din ricsa puteam pune mana pe autobuz... Barele de la geam au rolul de a preveni caderea pe geam pt ca geamul e deschis aproape tot timpul (e foarte cald si umed) (GPS)


Sens giratoriu... cica :) (GPS)


(GPS)


(GPS)


Multe ricse au o bara de metal sudata in dreapta, sa poti cobori numai prin stanga, pentru siguranta :) :) (GPS)


Aici avem unul care se baga. Ii taie fata celui din stanga pur si simplu. (GPS)


Aici avem multe masini care vor sa faca dreapta de pe sensul opus. Intra cu forta intre masinile de pe sensul meu. Apoi ne blocam unii pe altii si stam toti si asteptam. (GPS)


Pe asta n-a mai lasat-o soferul Uber, dar ca sa intelegeti cat sunt de aproape... (GPS)


La coada in statia de autobuz. Fiind atatia oameni, posibilitatea sa nu incapi in urmatorul autobuz e f mare... (GPS)


Se claxoneaza tot timpul. In principiu claxonul nu inseamna "da-te dreacu, ce te bagi" ci "vezi ca sunt si eu pe drum"... (GPS)


Drumul suspendat spre aeroport (GPS)


Terminalul international (GPS)


Interior aeroport (GPS)


(GPS)


(GPS)


Tuk-tuk forever... (GPS)


Carpeta din tubul spre avion (GPS)


Un ultim reminder ca ne (mai) aflam in india (GPS)


Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

Fascinant !
Deci nu e doar in filme... ;)

:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

China testează prima sa autostradă solară

Semafoarele, semnele de circulaţie şi camerele de supraveghere sunt alimentate cu energie fotovoltaică solară, pe o porţiune de autostradă recent inaugurată în China. China a inaugurat pe 28 decembrie, în apropierea oraşului Jinan (capitala provinciei Shandong, în est), o secţiune de un kilometru de autostradă specială. Echipamentele sale - luminile şi semnele rutiere, camerele de supraveghere, automatele de taxare - sunt alimentate cu energie electrică produsă de panouri solare care acoperă 5 875 km², potrivit autorităţilor locale, citate de site-ul xinhuanet.com.

În viitor, autorităţile chineze intenţionează, de asemenea, să dezvolte un sistem care să permită maşinilor electrice să se reîncarce prin simpla deplasare pe şosea, potrivit informaţiilor furnizate de agenţia chineză de stat CCTV +.

https://www.youtube.com/watch?v=v3Rh3yKF4m4

Adevarul