Author Topic: [DJ] Ce-am mai vazut din mers in Craiova  (Read 5463 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CristiM

• Officer
Re: [DJ] Ce-am mai vazut din mers in Craiova
« Reply #15 on: July 28, 2017, 04:17:35 PM »
Chiar e pe bune?? Asa va arata un acoperis de stadion de 52mil. euro?

https://www.facebook.com/CraiovaCetateaBanilorLasVegasulRomaniei/posts/1575037672547393
"Românului îi e greu până se apucă de treabă că de lăsat îndată se lasă"   Ion Creanga

perfidus

• Hero
  • *
« Reply #16 on: July 31, 2017, 10:04:53 AM »
Se va remedia, cel mai probabil prin demontarea unei ferme si ajustarea ei. Si in alte locuri a trebuit sa mai ajusteze la fata locului niste elemente de contravantuire, se vede intr-una din pozele de aici facute acum aproape doua luni. In a doua poza se vede diferenta de nivel la varful fermelor ce a trebuit corectata prin diverse artificii.

Greseli de genul asta sunt aproape inevitabile intr-o lucrare mare. Ce ma intriga pe mine este ca sunt tinute de multe ori ascunse (chiar si de ochii inginerului care supravegheaza lucrarea) sau prezentate intr-o lumina optimista (”se rezolva cat ai zice peste”) pana cineva le scoate la lumina si apoi se rezolva dar sub presiune si abia cand incepe sa puta.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Urmeaza Drumul Expres CrPit (DX12). Data limită evaluare oferte 18-19.01.2018, asta daca se rezolvă contestatiile !
Pe cand deblocarea contractului de revizuire SF pe restul ocolitoarei de sud a Craiovei (DN6-DN55-DN56)?

perfidus

• Hero
  • *
« Reply #17 on: August 10, 2017, 10:22:37 AM »
Din raspunsul dat de Inspectoratul de Stat in Constructii gazetarilor de la GdS, reiese ca in locul cu pricina este prevazut in proiect un rost de dilatatie dar proiectul structurii metalice a fost implementat defectuos. S-au solicitat remedieri ale structurii prin dispozitie de santier prin care sa se stabileasca si daca siguranta in exploatare a fost pusa in pericol.
Important este ca structura de beton nu are legatura cu situatia, deci nu s-a miscat fundatia (nicu nu cred ca avea cum, avand in vedere ca sunt piloti forati la 30m adancime si cu diamentru de 1.08-1.2m.

Sursa
http://www.gds.ro/Local/2017-08-10/oficial-stadionul-din-craiova,-probleme-cu-structura-metalica/
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Urmeaza Drumul Expres CrPit (DX12). Data limită evaluare oferte 18-19.01.2018, asta daca se rezolvă contestatiile !
Pe cand deblocarea contractului de revizuire SF pe restul ocolitoarei de sud a Craiovei (DN6-DN55-DN56)?