DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Trec acum si la "judetene"...
Mai exact la DJ504 din Teleorman.
Mai exact la podul Orbeasca peste raul Teleroman.
L-am pozat fix cu doua luni in urma, dar la vremea repectiva am avut prosta inspiratie sa il pun in topicul de "Poduri", desi nu este decat un amarat de pod pe un DJ...

Acum il voi "readuce la locul lui"...
Pozele sunt de acum o saptamana, adica de duminica 27 august 2017...
Ne apropiem de pod dinspre Alexandria, in dreapta este organizarea de santier.







Evident ca nu am rezistat tentatiei de a face o recunoastere "per pdes"...

Avem si ceva "trafic greu"... ;)

Asa arata acum podul - vedere spre Alexandria...

Va rog sa comparati cu imaginile din 2 iulie (aprox. aceeasi pozitie a fotografului, vedere tot spre Alexandria)
Quote from: TibiV on July 06, 2017, 12:39:42 AM




Oare vor sa desparta sensurile printr-un parapete de beton ?!...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Intrebarea din iulie ramane valabila: de ce au lasat armaturile verticale pe axul podului ?
Vor face un parapete turnat intre sensuri ?...

Cobor in valea Teleormanului, in amonte de pod...

Asa era pe 2 iulie...
Quote from: TibiV on July 06, 2017, 12:40:55 AM



Si asa arata pe 27 august





In urma cu doua luni ma intrebam daca nu vor lati culeea...
Nu au latit-o.


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Jumatea cealalta, aflata acum in lucru

Scara asta va fi foarte utila...

... pentru o imagine "la nivelul" lucrarii

Dar sa revenim cu picioarele pe pamant...



Tuburile de beton pentru curgerea raului...
Quote from: TibiV on July 06, 2017, 12:40:55 AM
O fi Teleormanul la putere, dar incape si prin niste tuburi... ;)

au fost mutate sub "jumatatea" aflata acum in lucru...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)


GDPR

^Au tras repede un strat de asfalt, fara santuri, ziduri de sprijin, parapeti, nimic.  :nono:

rizzuh

Sigur o sa tina pana in primavara... :((

GDPR

Drumul județean care duce spre Barajul Drăgan-Floroiu a intrat în reabilitare

Consiliul Judeţean Cluj informează cetăţenii şi turiștii că pe drumul judeţean DJ 764B (DN 1) Valea Drăganului – Baraj Drăgan-Floroiu se execută în acest moment ample lucrări de întreţinere a carosabilului, constând în plombări cu beton asfaltic şi plombări cu emulsie prin stropiri succesive.

Este vizat astfel un tronson de drum în lungime de 6 kilometri, de la kilometrul 13+000 până la kilometrul 19+000 după ce, anterior, lucrări de acelaşi tip au fost executate pe sectoarele cuprinse între kilometrul 0+000 şi kilometrul 13+000, respectiv de la kilometrul 19+000 până la kilometrul 22+000.

abcnewstransilvania.ro

ultrasbz

Pentru cei care mai folosesc DN1B - DJ - A3 ca alternativa la DN2: s-au reasfaltat si ultimii ~3km pana la intrarea in Mizil de pe DJ100C.

slartibartfast

Am văzut, mă miram de ce pe Waze nu mai erau marcate gropi pe nicăieri :) Pe urmă am văzut și marcajele noi și mi-am dat seama.

Am impresia că au început ceva și între silozul Fulga și DN1D, parcă am trecut pe asfaltul bun ceva mai repede decât de obicei.

prom

Am mers recent pe el, dar spre Mizil, dupa intersectia cu Dn 1D o bataie de joc mi se pare. Drumul e proaspat asfaltat dar foarte valurit. Ai impresia ca au aruncat o lopata peste gropi si dupa direct asfalt. Ma rog, bine ca e reabilitat. Cea mai safe alternativa la E85 pana la Buzau, dupa parerea mea. Cheers

comisarul

#955
Are cineva idee daca drumul DJ 701 intre Corbii Mari si Gratia (DJ 611) este total asfaltat ? Pe Gmaps este o portiune neasfaltata, iar pe Harta Calitatii este albastru .

cristi5

#956
E albastru, e si pe harta lui vancouver

https://i.imgur.com/7hTdbBT.png

Dar nu mi-a venit ideea sa ma uit intai acolo pt ca fiind drum judetean ingust nu m-am gandit ca e inclus...

Daca vreti sa verificati cine si cand a pus un drum pe OSM, puteti face asa (o sa incerc sa pun aceste functii in harta principala)
http://cristi5.ddns.net/maps/edit.htm
(inclusiv search in dreapta sus dupa DJ701 de exemplu)

In cazul asta, dupa click pe drum si apoi pe detalii, se ajunge la segmente de genul
http://www.openstreetmap.org/way/263320352

Si daca apasam jos de tot History vedem
http://www.openstreetmap.org/way/263320352/history

adica dr4qul4 l-a ridicat recent de la verde la albastru, dupa rapoarte de calitate trimise de danyel79 in iulie si august. Asa am ajuns la concluzia ca e pe harta lui Vancouver, pt ca stiu ca dr4qul4 si AlexAllex le-au sincronizat recent.

comisarul


slartibartfast

Quote from: prom on October 10, 2017, 10:14:01 PM
Am mers recent pe el, dar spre Mizil, dupa intersectia cu Dn 1D o bataie de joc mi se pare. Drumul e proaspat asfaltat dar foarte valurit. Ai impresia ca au aruncat o lopata peste gropi si dupa direct asfalt. Ma rog, bine ca e reabilitat. Cea mai safe alternativa la E85 pana la Buzau, dupa parerea mea. Cheers

Și safe, și rapidă. Mă bucură orice reabilitare acolo, până la A7 ăsta o să fie traseu de bază. Am mers în ultimele săptămâni de două ori pe DN2 și mi-am zis că nu o mai fac, chiar dacă de la mine se ajunge mai repede în DN2 decât în A3. Ce aglomerație, ce depășiri la limită...

Îmi amintesc când au făcut reabilitarea între Drăgănești și Fulga anul trecut, în mare grabă, pe la sfârșitul lui noiembrie. Cred că într-o singură noapte, maxim două, au terminat tot: normal că e vălurit. Au lucrat ca Lightning McQueen din Cars la prima încercare. Și de la Drăgănești la Bărăitaru știu ce gropi adânci erau înainte, sigur erau afectate mai multe straturi decât au asfaltat ei. Așa că mă aștept la anul să fie nevoie din nou de peticire acolo.

gruiarew

Pun și eu filmarea pe DJ 682 (Făget (TM) și Țela (AR)). L-au mai cârpit, se poate merge cât de cât decent:

https://youtu.be/YYoprTWJB9A
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis