DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

C0ndu

Pe DJ601, de la ieşirea din Bolintin-Deal până în Bolintin-Vale s-a scos cam 40 cm adâncime din asfalt şi substrat, s-a înlocuit cu piatră spartă pe ambele sensuri până la ieşirea din Bolitin-Deal, apoi cu balastru până în Bolintin-Vale pe un sens. Arată şi se circulă ca pe un drum de ţară, 5kmh, norii mari de praf sunt başca. Au pus înainte de ploaie asfalt din acela moale pe porţiuni scurte, înainte de Bolintin-Vale şi la ieşirea din Bolintin-Deal, la pompieri. De unde se poate obţine proiectul, S.F.-ul acestui drum de coşmar şi ce acte trebuie întocmite în acest sens? Cui trebuie adresată cererea?

NGC

^^^
Te referi la lucrarile pentru "Reabilitare DJ 601,Lim.Jud.Ilfov-Bolintin Deal-Bolintin Vale-Crevedia Mare-Roata de Jos-Mârsa, Lim. Jud.Teleorman,km 7+000-9+500,km12+500-13+000,km21+000-23+000,km25+100-27+600,km 34+650-36+150,km 45+500-48+000, 11,500 km" castigate de HAN GROUP?
Fa o cerere in baza legii 544/2001 catre cjg@cjgiurgiu.ro. Gasesti model in pagina de comunicare oficiala cu CNAIR/CFR/MT.

salman rushdie

Salut! Are cineva idee daca CJ Giurgiu va moderniza portiunea din DJ 504 cuprinsa intre Putineiu si limita de judet Teleorman? Cei de la CJ Teleorman au ajuns la marginea judetului cu modernizarea. Ar mai fi aprox. 12 km de modernizat in Giurgiu si s-ar scurta mult distanta intre Alexandria si Giurgiu, la 40 km. Actualmente, cel mai scurt drum e prin DN 6 pana la Draganesti Vlasca, DJ 503 pana in Satu nou, DC 111 pana la Rasuceni si apoi 503 A pana la intersetia cu DJ 503, aprox. 70 km!

TibiV

salman,
s-a potrivit intrebarea ta....

Am trecut duminica pe DJ504...
Intre Orbeasca si Alexandria. Oamenii mi-au spu ca s-a ajuns cu modernizarea pana aproape de limita cu jud.Arges, si ca se lucreaza intens pe inca 20 km spre Giurgiu, dar asta este strict "pe surse". Nu am vazut/pozat asa ceva... Este o informatie preluata "de la localnici"...

Eu pot sa va arat "documentat" doar zona din Orbeasca de Jos spre Alexandria.
Poze de duminica, 2 iulie 2017.
Incepem aici aici

Alexandria este la doar 18 km...

... iar Pitestiul la "doar" 102 km...

... 102 km cam pe directia asta:


Revenim pe sensul spre Alexandria...

...podete frumos facute la fiecare intrare in curte...

... pana la podul peste raul Teleorman, care va avea parte de o postare separata.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Suntem inca in Orbeasca...

... dupa iesirea din Orbeasca spre Laceni apar marcajele laterale... Observati catadioptrii "lipsa"

Dar avem indicatiare noi, trebuie sa fii chior sa nu le vezi...

... la fel in Laceni...

... dar observati lipsa catadioprilor....

Dar semnalizarea este impecabila si la intrarea in curba...
]
... si la iesire.

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#905
Iar intre Laceni si Alexandria a devenit "drum de mare viteza":D....

... cu marcaje "pe masura"...





Scimbam sensul curbei...

ULUITOR !!!
Parcari pe un DJ  :o
Bancute si mese din beton. Anti-hot, adica...






Toate pozele (low-rez) sunt aici http://imgur.com/a/ywHNG si aici http://imgur.com/a/MAiUc


PS
Lucrarea fiind in Teleorman, este executata, evident, de TelDrum... ;)
Nu conteaza,
Cat timp lucarea este "curata", sa fie sanatos !...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Mie mi se pare ca au existat catadioptrii, dar au fost relocate pe carute/biciclete
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

#907
Observatie perfect corectă !
Au dispărut cei din interiorul satelor.
Cei din "extravilan" încă sunt la locul lor.
Se vede bine în celelalte poze din album...

LE
Dovezi:


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

C0ndu

Quote from: NGC20 on July 04, 2017, 01:29:32 PM
^^^
Te referi la lucrarile pentru "Reabilitare DJ 601,Lim.Jud.Ilfov-Bolintin Deal-Bolintin Vale-Crevedia Mare-Roata de Jos-Mârsa, Lim. Jud.Teleorman,km 7+000-9+500,km12+500-13+000,km21+000-23+000,km25+100-27+600,km 34+650-36+150,km 45+500-48+000, 11,500 km" castigate de HAN GROUP?
Fa o cerere in baza legii 544/2001 catre cjg@cjgiurgiu.ro. Gasesti model in pagina de comunicare oficiala cu CNAIR/CFR/MT.
Am trimis cererea in aceeasi zi. Mi-au răspuns astăzi, cu celeritate ...
https://www.romaniadigitala.ro/download/raspuns.pdf
M-au trimis practic pe câmpiile verzi. Spun că studiul de fezabilitate nu este document public, că lucrările sunt în grafic şi că firma respectivă nu are contract cu CJG... Ce pot să fac în continuare? S-au strâns o listă cu peste o sută de semnături pentru calitatea proastă a lucrării, noroi, şleauri, praf, etc. Unde ne putem adresa în continuare? La ISC? La Garda de Mediu?

NGC

Lucrarile despre care am vorbit eu au fost contractate in 2007. De aia am si intrebat daca la ele te referi si de aia poate si zic ca nu au contract cu ei.
Intreaba-i din nou denumirea exacta a obiectivului, cine este constructorul si data atribuirii contractului, si unde sunt afisate public pe traseu detaliile investitiei, adica acele panouri.
Trebuie sa vedem cum au licitat referitor la SF si apoi mai vedem cum e cu "nu este document public".

C0ndu

Am găsit pe site-ul Consiliului Judeţean Giurgiu, la Hotărâri 2017, unde m-au trimis în textul răspunsului lor să caut, următoarea
"HOTĂRÂRE
privind aprobarea actualizării Devizului general după incheierea contractelor de achiziție publică, cu cota de T.V.A. de 19 % pentru lucrările rest de executat, actualizării  principalilor  indicatori tehnico – economici, precum și aprobarea cheltuielilor de cofinanțare de la bugetul local pentru obiectivul de investiții "Reabilitare DJ 601, Bolintin Deal – Bolintin Vale – Malu Spart, km 9+500 – 12+500, km 13+000 – 21+000, 11,00 km"" din 09.02.2017 cu anexa:
http://cjgiurgiu.ro/portal/giurgiu/cj/portal.nsf/0/CB0C023678D88D7EC22580AB004A7261/$FILE/anexe%20H.20.PDF
Cum procedez în continuare?

NGC

^^^ Procedezi deocamdata cum am scris mai sus si apoi mai vedem.

Apropo, am aruncat repede o privire pe acea anexa si ceva e interesant acolo.
In anexa 2 apare la valoarea totala 14.886,983 mii lei, iar in anexa 3 apare 14.752.965.
Diferenta de 134.018 lei ce este? Bani de inghetata? :o

adiarc

Quote from: adiarc on May 27, 2017, 02:40:59 PM
in sfarsit au demarat lucrarile pentru demolarea/construirea a 2 noi poduri la standarde moderne,in zona -drumul de acces dinspre DN la intrarea in Aiud dinspre Alba,drumul de acces spre comuna Radesti.In zona avem un podet mai mic,peste un parau secundar si un pod peste raul Mures,ambele din lemn.

lucrarile continuua in ritm bun si avem un progres vizibil la peste o luna de zile de la demararea lucrarilor....structura podului mai mic este deja finalizata si deja se circula pe noul pod ( treaba numai buna pt.compactarea terasamentului ).

La podul cel mare peste Mures,s-au forat pilele pe malul Muresului,partea spre Radesti si Muresul a fost ingustat pe mijloc pentru a se putea fora si pilele mediane,iar fierul pt pile si celelalte lucrari este pe pozitii.. :cheers:













momentan atat
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mopy

#913
Salut!
Am in plan ruta  Sibiu - Zarnesti, dar vreau sa evit DN1 (pe care am mai fost, si de aceea prefer alternativa unor country-roads mai neaglomerate si pitoresti), astfel, de la Ucea de Jos sa o iau pe DJ105C pana la Victoria, apoi pe DJ104A prin Sambata de Sus - Sercaita - Sinca Veche iar de acolo pe DN73A pana la Zarnesti.
Pe harta calitatii drumurilor nu apar  DJ105C nici DJ104A, stie cineva in ce stare sunt?
Inca o intrebare legata de aceasta ruta (scuze pt. off-topic): DN73A  Sercaia - Zarnesti e chiar impracticabil? (vad ca e rosu cu o mica portiune verde - poate s-a mai carpit intre timp)?

pasadia

Toata portiunea descrisa de tine e in mare masura in aceeai stare: asfaltata, ingusta, cu multe petice, cu acostament zero (si pe alocuri si cu asfalt distrus pe margine), cu marcaj aproape inexistent, foarte putin trafic si acela local (carute, tractoare, rable vechi, caini, copii, etc...).

In mare as zice ca merita galben peste tot. Se poate parcurge intreaga distanta destul de decent  -50km/h, dar trebuie atentie mai ales in sate si la podete. Ca drum de vacanta e ok, peisajul e chiar frumos.