DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Aici vom pune informatii, noutati si updateuri despre drumurile judetene si cele de interes local (DC - Drumuri Comunale).

Ionut

QuoteMinisterul Dezvoltării a mai atribuit trei contracte de 330 de milioane de euro pentru drumurile judeţene




Ministerul Dezvoltării a atribuit până în prezent contracte de 3,8 mld. lei (circa 900 mil. euro) pentru reabi­litarea drumurilor judeţene şi locale, proiect evaluat la circa 2,6 mld. euro. Marii câştigători sunt Spedition UMB (Dorinel Umbrărescu) şi Romstrade (Nelu Iordache). Continuă seria atribuirilor de contracte pentru modernizarea de drumuri judeţene şi locale, anunţând câştigătorii reabilitării şoselelor din judeţele Hunedoara, Timiş, Arad, Bihor, Tulcea şi Galaţi.

Ministerul va plăti aproape 2,6 mld. euro fără TVA pentru cei circa 8.600 km de drumuri judeţene şi locale pe care i-a scos la licitaţie în perioada aprilie-mai, potrivit calculelor ZF care iau în considerare estimările ministerului cu privire la costul fiecărui pachet. Până în prezent au fost atribuite 7 din cele 20 de pachete de drumuri pentru toate judeţele ţării, cu o valoare totală de circa 3,8 miliarde de lei (900 de milioane de euro).

Spre deosebire de alte lucrări de infrastructură, finanţarea reabilitărilor de drumuri judeţene şi locale se va face iniţial de către constructori, urmând ca din 2013 guvernele viitoare să achite valoarea lucrărilor pe măsură ce vor fi finalizate. Acesta ar fi primul program prin care statul se angajează să plătească mai târziu cu doi ani furnizorii de lucrări. Deşi au existat discuţii potrivit cărora astfel de proiecte nu ar fi bancabile, constructorii contrazic această poziţie şi spun că au găsit soluţia de finanţare pentru aceste lucrări.

"Lucrările pot fi începute imediat, pentru proiectare şi execuţie, având în vedere că se va lucra pe baza unui credit furnizor. Noi luăm credit de la bănci în baza unei scrisori de garanţie emisă de Eximbank. Într-adevăr, a fost o discuţie lungă pe acest subiect, cum că aceste proiecte nu ar fi bancabile, în contextul în care condiţiile din contracte nu ar fi convenabile pentru bănci, dar atât timp cât ai o scrisoare de garanţie de la o bancă de stat, aceste contracte vor fi finanţate", a declarat Florea Diaconu, omul de afaceri care controlează firma Delta ACM 93. El a mai spus că în mod sigur va găsi un creditor, deşi nu se află încă în poziţia de a cere o scrisoare de garanţie, pentru că nu a fost anuţat încă oficial de câştigarea contractului pentru reabilitarea drumurilor judeţene în Tulcea şi Galaţi.

sursa: ZF

Ionut

QuoteAlte cinci drumuri judeţene intră în reabilitare

Administraţia judeţeană va semna până la finele acestei luni contractul de lucrări pentru alte cinci drumuri din cadrul programului de modernizare a 420 de kilometri de drumuri judeţene câştigat de Kiat.

Săptămâna următoare se vor anunţa şi câştigătorii licitaţiei pentru reabilitarea altor 317 kilometri de drumuri judeţene pentru care Consiliul Judeţean (CJ) a primit oferte de la 16 societăţi şi consorţii.

S-a început cu tronsoanele DJ109C Gherla - Ţaga - Cămăraşu, DJ 150 Viişoara - Ceanu Mare - Frata - Mociu, 109A Chinteni - Vultureni - Recea Cristur - Dealu Jurcii, DJ 107M Luna de Sus - Săvădisla - Băişoara - Iara - Buru - limita jud. Alba şi DJ107P DN 1 Gilău - Someşul Rece - Mărişel. "Am început cu aceste tronsoane, fiind cele mai lungi drumuri din cadrul contractului. Până la finalul acestei luni vom da ordinul de începere a lucrărilor pe următoarele cinci drumuri. Este vorba despre fiecare al doilea drum din cele cinci loturi ale programului 420 de kilometri", a explicat preşedintele CJ Cluj, Alin Tişe.

sursa: Ziua de Cluj

iuli

Am fost aseara pe DJ592 intre Timisoara si Lugoj prin Buzias, inclusiv pe centura Buziasului. Drumul e superb... Mai e foarte putin de lucru la reabilitarea lui, marcaje, drenaj si parapeti dar asfaltul e impecabil. Varianta asta e preferabila daca vreti sa evitati DN6, localitati mai putine (4 vs 7), fara camioane si TIR-uri, drum in general drept, pentru vitezomani nu prea sunt radare decat, poate, prin Mosnita.
Sper ca intr-o saptamana sa vin si cu o surpriza de pe traseul asta  8)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

WOW! Stirea asta de la tine vine la fix, saptamana viitoare vin in Timisoara si voiam sa o iau pe drumul "clasic", pe nord, prin Izvin/Remetea. Dar daca tot zici ca e facut bine, trec si eu prin Buzias, mai ales ca e mai scurt drumul cred decat pe nord.

Super, merci!

PS: ce surpriza? :D

iuli

Pai daca e supriza... cum sa o zic?  8)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

davyl

Quote from: iuli on March 11, 2012, 07:44:46 PM
Pai daca e supriza... cum sa o zic?  8)
Atunci asteptam cuminti supriza, iuli.
Multumim de info. E bine de stiut, ca o alternativa la DN6.

MHN

Quote from: Ionut on March 11, 2012, 06:53:23 PM
WOW! Stirea asta de la tine vine la fix, saptamana viitoare vin in Timisoara si voiam sa o iau pe drumul "clasic", pe nord, prin Izvin/Remetea. Dar daca tot zici ca e facut bine, trec si eu prin Buzias, mai ales ca e mai scurt drumul cred decat pe nord.

Super, merci!

PS: ce surpriza? :D
Sper ca de data asta ne intalnim!
Dar cum sa fie mai scurt prin Buzias? Te referi la timp sau? Caci tu parca ai treaba in nordul Timisoarei...

@ iuli, bine ca am vazut abia azi postul tau despre surpriza, astfel scapand de 3 din cele 7 zile de "chin si asteptare" :)

Ionut

Quote from: MHN on March 14, 2012, 12:00:17 PM
Sper ca de data asta ne intalnim!
Dar cum sa fie mai scurt prin Buzias? Te referi la timp sau? Caci tu parca ai treaba in nordul Timisoarei...

Nu am drum in nord runda asta, ci relativ prin centru, deci e mai scurt pe Buzias (asa zice Google). Oricum diferenta nu e mare si daca e un drum nou de testat, eu zis sa-l testam! :D

E posibil sa pot pe vineri seara sa ne vedem la un suc sau ceva. :) Sambata si duminica nu am cum...

MHN

Fixand o locatie in centrul TM, distanta dintre Lugoj si aceasta apare mai scurta prin Buzias deoarece google maps te baga pe centura Lugojului la varianta prin Recas.
Pentru intalnire, tinem legatura.

iuli

Quote from: MHN on March 14, 2012, 12:00:17 PM

Sper ca de data asta ne intalnim!
Dar cum sa fie mai scurt prin Buzias? Te referi la timp sau? Caci tu parca ai treaba in nordul Timisoarei...

@ iuli, bine ca am vazut abia azi postul tau despre surpriza, astfel scapand de 3 din cele 7 zile de "chin si asteptare" :)

Din pacate "surpriza" se mai amana din motive tehnice :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Nu-i bai, asteptam!
Pana una-alta, maine ajung eu in zona si fac poze. Sper sa fie bun drumul si soare. :D

:cheers:

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

iuli

Nu stiu ce parere sa imi dau despre acest proiect. As fi pentru ca imi place sa conduc mai ales prin asemenea peisaje dar as fi si contra ca ma gandesc ce giboni care vor face praf muntii.
Apoi, in realitate e doar un vis... asa cum zicea unul dintre intervievati "sper sa nu se fi pierdut mapa pe birou la dna Udrea". Pai daca au dat doar o mapa cu proiectul fara nimic atasat fi tu sigur ca nu e de mult pe birou ci la gunoi.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

nenea_hartia

Am găsit câteva poze, făcute acum mai bine de un an, pe DJ764D şi DJ764 Borod-Beiuş. Pe atunci încă se mai lucra în 1-2 locuri (o parte din drum fusese anterior drum forestier), dar peisajele erau de o frumuseţe rară: