Drone și proceduri pentru filmări aeriene

Started by Ciprianul, March 06, 2016, 11:36:26 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Quote from: TibiV on August 08, 2022, 01:53:03 PMDin ciclul "pățaniile unui dronar pasionat"...

De la DASH CAMERA RO, de la filmarea de acum 2 zile pe A0 Sud Lot 1 & Lot 2...


IN CAUTAREA DRONEI (A0 SUD LOT 1) 06.08.2022

(Mi s-a parut si mie ca aterizarea de la final a fost cam necontrolata, dar deh...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mirceaeliade

@Ionut nu stiu daca asta e locul ideal de sugerat, dar daca aveti acces la editori video, cred ca ar putea fi util pentru unele video publicate de API sa fie si cate unele combinate comparativ stanga-dreapta ori sus-jos, cu filmari gen "acum vs acum un an". Sunt mult mai usor de urmarit schimbarile si probabil ca ar fi si utile pentru unele comunicate API (mai ales cand e vorba de mustruluit vreun constructor lenes  :D )

vrd

Quote from: raulbogdan23 on February 01, 2023, 05:37:03 PM^

aparent cu dona se intra sub incidenta zonei militare de la Campia Turzii si trebuie luat legatura cu cei de la MAPN. Nu stiu cum e colaborarea cu ei, cei de la ROMATSA sunt foarte ok. O sa incerc sa dau un mail.





Powered by API/PUM imgur uploader

Pentru operațiuni cu drona în zona de responsabilitate a Bazei 71 de la Câmpia Turzii, vă recomand să vă anunțați intenția de zbor cu 24 h înainte de începerea activității și la currentops_71afb@roaf.ro. (Asta e legatura directa cu oamenii de acolo și evitați ca solicitarea voastra sa se rătăcească pe calea undelor)

raulbogdan23


raulbogdan23

Revin cu un scurt update.

S-a primit aprobare pentru data de 18 martie 2023 pe zona mai sus mentionata (dureaza cam 7-8 zile aprobarea). Am facut o alta cerere pentru 9 aprilie.

ronaldo99

Salut
Nu stiu daca e topicul potrivit sau daca nu exista deja asa ceva si mi-a scapat mie. Sa existe un topic sau o sectiune unde cei care poseda drone sau sunt pasionati de fotografie sa ajute cu materiale in functie de zona de proximitate in care pot ajunge mai usor. Eventual creata o harta cu judetul/zona acoperita unde pot sa ajunga cu drona mai repede atunci cand sunt noutati de surprins.
Asa poate si ei ar stii ce se "cere din piata" a fi filmat/pozat.

raulbogdan23

Quote from: raulbogdan23 on April 10, 2023, 12:54:19 PMPS: cei care aveti drona si zburati in zona, sa obtineti acordul MAPN pentru fotografiere si daca nu sunteti insotit de cineva de la ei sa nu intrati in zona restrictionata (capat A3 Campia Turzii - viitorul pod peste Aries).

Pentru cei care doresc sa ridice drona in zona restrictionata Campia Turzii - Chetani.

Dupa obtinerea acordului din aerofoto.mapn completati informarea de zbor https://www.romatsa.ro/uploads/articole/attachments/6385ceaf34bbb312175565.pdf si o trimiteti la adresa mentionata de @vrd cateva posturi mai sus, dupa care veti avea de urmat inca niste pasi comunicati de cei de la baza aeriana (printre care si o sa fiti insotit in zona respectiva cat filmati si filmarile vor fi verificate)

Quote from: vrd on February 02, 2023, 10:08:40 AMPentru operațiuni cu drona în zona de responsabilitate a Bazei 71 de la Câmpia Turzii, vă recomand să vă anunțați intenția de zbor cu 24 h înainte de începerea activității și la currentops_71afb@roaf.ro. (Asta e legatura directa cu oamenii de acolo și evitați ca solicitarea voastra sa se rătăcească pe calea undelor)

Daca aveti intrebari nu ezitati sa imi scrieti. Va pot ajuta si cu proceduri in zona restrictionata a aeroporturilor si deblocarea zonei.

mirceaeliade

O intrebare din partea unuia care se gandeste sa ia o drona: pentru zone normale (adica nimic special gen MAPN sau aeroporturi) ce fel de autorizatii imi trebuie pentru a avea voie sa zbor o drona tipica?

dumbravaandrei

gasesti procedura de inregistrare in cutia dronei. Cateva formulare de completat online, nimic complicat.

raulbogdan23

^

Verifici https://flightplan.romatsa.ro/init/drones/index daca cumva zona unde zbori se intersecteaza cu o zona restrictionata (ai informatii pentru fiecare zona, pe cine si unde trebuie sa contactezi/informezi). Daca da atunci anunti autoritatile competente pentru a evitat situatii neplacute.

Formulare gasesti:
- pentru zone unde nu ai nevoie de aprobare MAPN/Aerofoto: (revin cu link, momentan am doar fisierul descarcat)
- pentru zone unde ai nevoie de aprobare MAPN/Aerofoto: https://www.romatsa.ro/uploads/articole/attachments/6385ceaf34bbb312175565.pdf