[PH] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Ploiesti

Started by Ionut, September 27, 2016, 03:29:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

fuscobal

Ce se mai aude pe aici ? Intram in iunie si nimic, desi sunt foarte aproape de finalizare de ceva luni !

TibiV

http://www.observatorulph.ro/exclusiv/80353-deschiderea-pasajului-vest-blocata-de-concediul-unui-functionar

Quote
Deschiderea pasajului de la Gara de Vest riscă să nu aibă loc joi, 1 iunie, după ce un funcționar public, a cărui semnătură trebuie să apară în documentele oficiale a plecat în concediu. 

La ședința Consiliului Local de astăzi atât primarul Adrian Dobre cât și mai mulți consilieri locali comentau despre faptul că deschiderea pasajului de pe strada Mărășești ar putea fi pusă în pericol de faptul că inspectorului ITSC, Marian Anisie, delegat cu recepția lucrărilor este plecat în concediu.

Surse din administrație ne-au declarat că inspectorul ITSC care ar trebui să fie prezent joi pentru inaugurarea pasajului nu are de gând să-și întrerupă concediul pentru a participa la eveniment. Pe de altă parte, directorul ITSC, Gelu Paraschiv consideră că din moment ce Anisie a urmărit evoluția lucrărilor el trebuie să fie prezent și nimeni altcineva.

Romania...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

si daca murea, tot el trebuia sa fie prezent?
Functionarul asta a supervizat lucrarile dupa ureche? sau dupa niste proceduri pe care trebuie sa le poata urma orice angajat ITSC?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Dan_s

In sfarsit  :banana:
QuoteDupă lungi așteptări și după ce marea inaugurare era să fie ratată și de această dată din cauza unui funcționar plecat în concediu, joi, 1 iunie, ora 12, se va deschide oficial pasajul de la gara de vest.  Primăria Municipiului Ploiești anunță finalizarea proiectului cu titlul "ACCESIBILITATE ŞI FLUIDIZARE TRAFIC CĂTRE ZONA INDUSTRIALĂ PLOIEŞTI VEST ŞI PLATFORMA INDUSTRIALĂ BRAZI (PASAJ SUPRATERAN PESTE CALEA FERATĂ BUCUREŞTI - BRAŞOV)" din Ploiești. Festivitatea de inaugurare a "Pasajului Mărășești" va avea loc joi, 1 iunie a.c., începând cu ora 12.
Sursa

fuscobal

Tocmai am trecut pe el. Asfaltul este destul de bun (planeitate buna) si rosturile  nu se simt rau. Incerc si o filmare peste cateva ore !

TibiV

Pana la urma s-a deschis pe 1 iunie...
https://www.ziarulincomod.ro/cum-arata-pasajul-de-la-gara-de-vest-foto-video/

Mi se pare foarte eleganta solutia asta:

Panouri tranparente cu dublu rol, antifonic si anti-sinucigasi ...

... dar nu e pe toata lungimea pasajuluui, ci doar in zona cea mai apropiata de blocuri.

De ce or fi lasat o "gaura" intre panouri si plasa ?.... Inteleg ca plasa este doar deasupra liniilor CF, dar puteau totusi sa mai puna fie in panou, fie o bucata de plasa...


Si un video cam prost, dar lamuritor...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


fuscobal

#22
Calitatea generala mi-a parut buna. Era ideal inca 1m pe fiecare parte pentru o pista de biciclete care sa mearga pana la Strejnic (desi la intersectia cu centura, fara un alt pasaj peste, ar fi fost o problema). De asemenea, mi s-a parut putin cam mica raza de virare spre pasaj cand am venit pe soseaua vestului (din gmaps, se vede un unghi de 75-80 grade intre soseaua vestului si pasaj) dar nu prea aveau ce face pentru ca pasajul a fost si asa destul de inghesuit. La iarna vom vedea si daca vor fi ceva probleme din cauza faptului ca ia altitudine destul de in scurt (nu stiu cat e panta).

PS : Sunt curios cum va influenta pasajul celelalte noduri (iesiri/intrari din oras), mai ales supraaglomerata iesire de la Podul Inalt.


Dan_s

Imagini cu cel mai nou drum din Prahova. Va lega zona comercială Auchan-Jumbo de centura Ploieștiului

Quote"Drumul de legatură între DJ 156 și DN 1 prinde contur.

Finanțarea Ministerului Dezvoltării Regionale în valoare de peste 6.000.000 lei și parteneriatul cu Consiliul Județean în valoare de 1.000.000 de lei ne vor ajuta ca, în maxim două luni să putem circula pe acest nou drum.





Sursa: www.observatorulph.ro

Aici se conecteaza cu centura de vest.

catalin_i

Este vreun pasaj/pod acolo pentru a ieși spre București?


Sent from my iPhone using Tapatalk

dr4qul4

da, prin breteaua actuala care iese la Mol si DJ156/DN72.
Daca o vor face dublu sens (momentan e sens unic, dar are 2 benzi)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Dan_s

Quote from: catalin_i on April 20, 2018, 03:51:32 PM
Este vreun pasaj/pod acolo pentru a ieși spre București?

Pe sub acest pasaj se doreste a se amenaja o bretea care sa permita iesirea spre Bucuresti, dar acel teren apartine de primaria Paulesti care nu are niciun interes sa investeasca. Poate o sa-i convinga cei de la CJ Prahova si abia atunci o sa dea acestui drum cu adevarat o utilitate de intrare/iesire din Ploiesti, acum are utilitate pentru centrul comercial si pentru comuna Blejoi care vrea sa dezvolte zona care ii apartine.

Dan_s

QuotePână la sfârșitul acestei luni, CNAIR va începe lucrările de amenajare a unui sens giratoriu pe Centura de Vest a Ploieștiului, în dreptul stației de carburanți Lukoil.
Pe perioada lucrărilor, traficul în zona șantierului va fi parțial restricționat, autoritățile județene avansând luna august ca termen de finalizare a investiției finanțată de la bugetul de stat.

După ce acest sens giratoriu va deveni funcțional, accesul din DN 1, spre Ploiești, în dreptul magazinului Metro, va fi închis, aici producându-se nenumărate accidente rutiere.

Sursa

Ionut

Oh ce veste minunata! In sfarsit si-au dat seama cat de periculos e punctul ala! Sper doar sa nu faca giratoriul din bidoane.

Dan_s

Deoarece nu am gasit niciun plan, am cerut pe legea 544 / 2001 o copie a proiectului. Sa vedem cand si ce raspund.