Asistență tehnică forum și server

Started by Ionut, September 26, 2016, 09:32:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut


frunzaverde

Quote from: HaiRapidu on October 28, 2017, 09:40:48 PM
E destul de incomod pentru ca folosesc un plugin care forteaza totul https si atunci cand vizitez forumul tot trebuie sa il dezactivez, dar daca asta e deocamdata solutia, asa o sa fac pana se remediaza.

SMF, softul de forum folosit pe PUM nu se impaca deloc bine cu HTTPS; nu exista o solutie simpla pentru integrarea continutului HTTP extern (de exemplu imagini trimise necriptat) in forum.

De altfel, e un soft vechi, scris in php4, care are multe alte probleme, nu doar asta (printre altele, foloseste mysql, deci e incompatibil cu php7). In conditiile astea HTTPS nu are cum oferi altceva decat "fake security". Mai mult, Bluehost (hostingul forumului) nu ofera certificate decat pentru Wordpress. Putem folosi Let's Encrypt pentru un certificat semnat, dar atunci cineva trebuie, de mana sa-l reinnoiasca la fiecare 89 de zile.

Inteleg utilitatea HTTPSEverywhere, dar o migrare pe HTTPS nu e triviala din cauza softului de forum, si nu ar aduce mari beneficii de securitate (softul este construit pe tehnologii legacy si are buguri in backend). Ca sfat general: NU folosi parola de pe PUM nicaieri altundeva.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

cristi5

Am o problema cu ultima versiune de Tapatalk, am descris-o pe forumul lor

https://www.tapatalk.com/groups/tapatalksupport/smf-link-to-message-displays-the-topic-instead-t38348.html?sid=fcce34badf5ba7aed455006067abaff8

Orice link la mesaj se transforma in link la topic.

E un bug al lor cred, sa vedem ce zic.

Mersul trenurilor

Salutare, Harta API nu mai merge de vreo 2 zile, adresa "http://cristi.dtdns.net/" nu se incarca  :((

Ionut

Stim. O sa rezolvăm. :) Folosiți direct imgur.com dacă aveți poze de pus.

cristi5

#125
Stimati colegi, "providerul de nume dinamic" pt calculatorul meu de acasa (cristi.dtdns.net) este nefunctional de cel putin cateva ore.

Cu toate ca calculatorul merge, voi nu va puteti conecta la el (proinfrastructura.ro se conecteaza la el cand accesati), asa ca uploader-ul si hartile nu sunt accesibile la ora asta.

O sa incerc sa remediez cumva situatia (mut totul pe un server cu adresa fixa sau folosesc alt provider gen no-ip.com). Sau poate isi revine pana am eu timp :)

mvmocanu

Quote from: cristi5 on February 26, 2018, 03:27:20 PM
Stimati colegi, "providerul de nume dinamic" pt calculatorul meu de acasa (cristi.dtdns.net) este nefunctional de cel putin cateva ore.

Cu toate ca calculatorul merge, voi nu va puteti conecta la el (proinfrastructura.ro se conecteaza la el cand accesati), asa ca uploader-ul si hartile nu sunt accesibile la ora asta.

Cristi, iti pot oferi hosting pentru uploader (si harti) pe un server dedicat.

rizzuh

Si eu pot sa ofer hosting, am 2 servere intr-un datacenter din Craiova, pot face o masina virtuala cu IP static.

Mersul trenurilor

#128
adresa https://www.dtdns.com merge (rectific: cand merge cand nu), dtdns.net e mort complet.

Imi place sa ma holbez la harta aia intruna :))

cristi5

Totul a revenit la normal pt ca dtdns a revenit pana la urma.

rizzuh mi-a pus cu amabilitate la dispozitie un nou server asa ca urmeaza sa mut totul acolo sa nu mai avem probleme...

ca mai sunt si alte riscuri, de exemplu opresc copiii calculatorul...

etravel

Forumul nu se vede ok intr-un browser de telefon mobil sau tableta. Am incercat sa citesc de pe un mobil cu diagonala ecranului de 5.5 inch si iPad 5 si sunt probleme de afisare. Puteti instala un plugin pentru SMF astfel incat sa pot citi forumul si de pe mobil/iPad?

Ionut


etravel


Ionut

Atunci folosesti in continuare forumul in versiunea sa "standard", web.

etravel

@Ionut, exact asta spun, ca web-ul standard ar trebui sa fie responsiv.