Asistență tehnică forum și server

Started by Ionut, September 26, 2016, 09:32:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Confirm !...
A fost "parfum"... "All day".
Nu am vazut mesajul ala nici macar o singura data... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Allex

Am observat ca la ultima coloana, la "Last Post" apare ultiam postare dintr-un topic din subforum, nu si cele din "Child Boards".

De ex, in poza de mai jos apare ca ultimul mesaj a fost postat in Parcare, desi se mai postase la greu si in Autostrazi.

Nu e o "problema grava", e doar o observatie.

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Asa este softul creat. :)
Puteti folosi linkul "show unread posts since last visit" ca sa va fie usor sa vedeti thread-urile cu mesaje noi.

Xenos

Salut, vreau sa trimit un mesaj privat altui user si mi se spune ca nu am voie...in 2014 s-a putut...au intervenit modificari de setari, vreo sanctiune de care nu stiu?  :)

Ionut

Nu poti trimite mesaj privat daca nu ai 100 de mesaje, postari, pe forum. O masura anti-spam si anti-idioti. Cui vrei sa trimiti?


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

yetiman

Din pacate, in seara asta m-am lovit de foarte multe ori de mesajul nedorit:
QuoteConnection Problems
Sorry, SMF was unable to connect to the database. This may be caused by the server being busy. Please try again later.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

A dat erori, a fost trafic destul de mare. :) Dar per total s-a descurcat bine. Cred ca si astazi va fi trafic destul de mare pentru ca urmeaza deschiderea, update-uri... Per total eu sunt multumit cum s-a comportat. Desi a mai dat erori in varfurile de trafic, si-a revenit in cateva secunde si au fost neplaceri minore.

Ionut

#24
Doar asa, ca fapt divers, ce-a fost ieri in varful de trafic.



Pe seara traficul a fost maricel pentru un forum mic precum PUM. Au fost cateva ore cu multe reprize de 6-8 pageviews/secunda, cu varfuri de 10-11 pageviews/secunda. Aceste request-uri sunt cele care iti rup baza de date si server CPU. Problema este baza de date, de fapt, ca CPU load nu am avut mai mult de 50% chiar si in cele mai mari varfuri.

In aceasta configuratie, forumul poate duce un trafic chiar dublu fara mai probleme. Da, mai sughita, insa nu se merita sa iei o gazduire mult mai puternica doar pentru cateva zile mai pline. Si chiar in varfurile de trafic, daca nu dadea eroare se incarca foarte repede, de cele mai multe ori "instantaneu" (1-1,5 secunde). Pe masura ce traficul de ieri va deveni obisnuit, crestem si puterea serverului si vedem si ce ne facem cu baza de date.

Ieri Google Analytics a raportat 5.721 sesiuni cu 46.465 pageviews fata de recordul absolut din 23 decembrie 2015 cand am avut 5.774 sesiuni cu 50.978 pageviews. Ieri a fost a doua cea mai traficata zi din istoria acestui forum. Sa vedem azi... desi nu cred ca vom bate recordul in ceea ce priveste varfurile de trafic.

dr4qul4

Stai sa vezi cand e gata nodul Turda! Fiind foarte aproape de Cluj, vor fi multi cei care vor iesi la inaugurare. Si cat asteapta, sau dupa, vor da si o fuga si spre Tg Mures si la viaduct la Gilau si spre Alba Iulia.
Sa vezi atunci festival de poze!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Mda, desi nu ma asteptam, ieri am batut recordul absolut pe forum, fiind cea mai aglomerata zi din istorie, depasind chiar si 23 decembrie 2015. Forumul a mers mai prost ca duminica, desi pe seara nu a mai fost super mare traficul.

Vedeti mai jos comparatia dintre ieri si duminica.



Stiu ca a dat des erori, insa doar pentru cateva secunde. Nu inteleg de ce s-a comportat asa rau pe seara, desi traficul nu era mare. Nu e ca si cand oboseste serverul. :lol: Sper ca n-ati avut neplaceri mari. Va rog sa-mi spuneti daca au fost momente cand a crapat mai multe secunde, de genul 30-40 secunde. Erorile de conexiune la baza de date le stiu (si dureaza doar cateva secunde, timp in care dispar SQL request-urile lansate).

Allex

Mie personal la primul refresh imi intra inapoi in forum dupa eroare.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

__dir

Spunei lui nea adminu' sa verifice timeout-ul de la DBMS, sa faca ceva tweaking pe acolo.

Configuratiile la un nou install sunt default, mai trebuie umblat la ele.

Ionut

Am facut o mica setare si ar trebui sa fie eliminate erorile de conexiune la baza de date (connection errors).
Va rog frumos sa fiti atenti daca va mai apare acea eroare (server busy/ connection errors/ too many connections).

:cheers: