Asistență tehnică forum și server

Started by Ionut, September 26, 2016, 09:32:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Vom discuta aici lucruri care tin de SMF, de diverse chestiuni tehnice ale forumului si de server. Orice tine de infrastructura software sau hardware a forumului. Bune si rele. Propuneri, intrebari, orice.

AdrianB1

#1
Se poate face ceva pentru ca filmele embedded sa nu mai afiseze mesajul "Adobe Flash Player is missing. Install Flash"? Tot mai multe dispozitive si browsere renunta la Flash, Opera nu il are, Chrome a inceput sa il evite si o sa treaca treptat la masuri mai dure, dar instructiunile din pagina de asistenta de pe forum cer Flash.

Macar unii utilizatori pun si link catre Youtube ca sa nu deschizi pagina in alt browser care inca are Flash, ca alt mod de a afla ID-ul filmului nu exista. Dar nu o fac toti.

LE: Chiar si postul asta imi apare cu un mare dreptunghi negru despre Flash.

Ionut

#2
Trebuie mod separat... si ma feresc.
Dar nu cred ca mai e scapare.

Asa ca de acum inainte puneti direct linkul youtube in forum si soft-ul il ia automat si-l face embed.

https://www.youtube.com/watch?v=QR1lMsDNTvE

https://www.youtube.com/watch?v=QR1lMsDNTvE

Ia vezi, acum merge? :)

Mie pe mobil nu-mi apare embed, imi apare linkul Youtube si trebuie sa dau click pe el pentru a-mi deschide aplicatia mobila Youtube. Nu stiu la altii cum e. In fine, e mai OK asa, avand in vedere ca tehnologia flash a fost omorata de ceva vreme.

AdrianB1

Asa merge bine pe Chrome, Edge, Opera si Internet Explorer 11; in Safari apare doar ca link, dar il deschide fara probleme.

iuli

Eu am incercat sa pun doar link-ul de YouTube si in Preview imi arata doar link-ul, nu il converteste in embed. Sau in preview nu merge ideea?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

In preview nu merge probabil. Dar in rest merge foarte bine, inclusiv link-urile scurte sunt puse embedded. Si vimeo functioneaza la fel.

iuli

Am verificat si merge. Good addition!  8)

In plus merge si varianta scurta a link-ului de genul:

https://youtu.be/PFKN1JjUGLw
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

In seara asta (21:30-21:50) am facut un pic curatenie. Am observat ca forumul merge fff greu si am facut un SQL table optimize. Teoretic ar trebui sa isi revina complet si sa mearga bine. Sa-mi spuneti daca observati orice probleme legate de timpul de incarcare al forumului. Ar trebui sa mearga brici, rareori sa mai aiba un pic de lag (timp de incarcare mai mare).

Adica n-ar trebui sa stea 4-5-6-10 secunde sa incarce o pagina. Ar trebui in 1-2 secunde sa incarce.

:cheers:

TibiV

Asta daca ne "duce" coneziunea noastra...
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

#9
^ Corect, daca e vorba de o conexiune buna (acasa si la job). Daca vorbim de mobil... poate fi o incarcare mai dificila, 2-3 secunde. Dar chiar si asa tot nu trebuie sa stea multe secunde, gen 10-15 si sa dea erori de conexiune la baza de date sau ceva.

Va rog frumos sa raportati pe acest thread ORICE lucruri necurate legate de forum. :)

Edit, ora 22:08
Stati ca nu e singura problema: s-au trezit si baietii in US ca trebuie sa faca nu-stiu-ce-update pe server si de-asta se mai misca prost. In fine. Cateva ore ar trebui sa dureze. :)

dr4qul4

Azi am primit de 4-5 ori mesajul:
QuoteConnection Problems

Sorry, SMF was unable to connect to the database. This may be caused by the server being busy. Please try again later.

La refresh s-a incarcat, dar parca mai greu ca inainte!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Tot mai sunt probleme, nu stiu exact de ce... Refresh deocamdata :)

TibiV

Mi-a aparut acelasi mesaj in cel putin 25% din cazuri... :(
De regula F5 rezolva, dar de cateva ori a fost nevoie de 2-3 F5-uri
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Parca astazi nu au mai fost asa probleme cu load time ca ieri si erori de database connection, corect? Si am avut ceva trafic si azi, ca in fiecare zi de altfel.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024