News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Asistență tehnică forum și server

Started by Ionut, September 26, 2016, 09:32:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristi5

#60
OK sunt pe cale sa ma dau batut :)

La nivel PHP ar mai fi o idee: un find/replace automat dupa mysql_connect() in toate sursele si schimbat in alta metoda (sa zicem my_connect()), care face treaba cu coada de asteptare si apeleaza mysql_connect() original.

In felul asta, daca se face update la SMF, se face acel find-replace automat (de ex cu awk in unix), si se adauga fisierul care defineste my_connect().

DanCld

Presupunand ca avem doar spike-uri izolate, se poate inlocui intr-adevar rutina de conectare la baza de date cu o bucata de cod un pic mai complex, cu retry-uri si random wait - bine, intr-o anumita limita. Asta ar masca eroarea cu costul intarzierii incarcarii anumitor pagini, plus ca upgrade-ul la softul de forum nu va mai fi simplu (patch-ul va trebui aplicat si testat la fiecare upgrade).

cristi5

#62
Pai spike-uri sunt, ca in 99% din cazuri nu apare eroarea. Dar cred ca e mult mai bine sa astepte utilizatorul cateva zecimi de secunda decat sa primeasca o eroare...

Eu ma gandeam la o coada de 15 resurse cu sincronizare intre thread-uri, dar cu retry si random wait e si mai simplu, buna idee :) . Merge si cu conexiuni persistente cred.

Un find-replace bun (in perl ma gandesc ca e mai simplu) se aplica rapid, nu cred ca e o problema la SMF upgrade. Si nici nu stiu cat de des face Ionut upgrade la SMF. Din cate inteleg, acum e ultima versiune pt ca e o instalare noua.

stangabriel

Server busy azi jumate din incarcari. Eroare noua. Probleme?

Ionut

E aceeasi eroare, am schimbat eu textul. :lol:
Serverul merge execrabil. Nu stiu de ce uneori merge mult mai prost decat ar trebui. O sa ne mutam in curand.

NGC

Si eroarea asta e cunoscuta? Mi-a aparut de 2 ori cand am incercat sa fac login si nu m-a lasat sa intru.

Quote
Service Unavailable

The server is temporarily unable to service your request due to maintenance downtime or capacity problems. Please try again later.

Ionut

E de la server aia, cred. :) posibil sa fi fost ceva cateva secunde.

NGC

Quote from: Ionut on October 21, 2016, 04:46:45 PM
Am facut o mica setare si ar trebui sa fie eliminate erorile de conexiune la baza de date (connection errors).
Va rog frumos sa fiti atenti daca va mai apare acea eroare (server busy/ connection errors/ too many connections).

Ai zis ca se va muta forumul, asa ca nu imi este clar daca mai trebuie sa iti spunem daca mai vedem erori sau nu?

Nu de alta, dar azi am avut "Wait 3 seconds and reload the page. Server busy, SQL database connection problems", si cred ca eroarea este cunoscuta.

Ionut

Stiu ca da erori, in unele zile merge foarte prost, da erori.

NGC

In momentul de fata este o setare care permite doar 5 mesaje private pe ora. Se poate face asta eventual in functie de vechimea sau karma utilizatorului?
Acum trebuie sa astept sa treaca 1 ora ca sa pot raspunde la niste mesaje.

Ionut

Hmm cred ca pot găsi o soluție. Caut.

anacronox

a mai patit cineva ca pe ipad formul sa aiba mai nou o forma foarte neprietenoasa? Ma refer aici la afisare plaintext. Fundal alb.

Ionut

Mai precis? Cum forma neprietenoasa? Poti face un print screen?

de-sters

Am primit azi de nenumarate ori eroarea asta asa ca a trebuit sa imi fac cont ca sa va zic de ea.

Quote
Not Acceptable!
An appropriate representation of the requested resource could not be found on this server. This error was generated by Mod_Security.

A mai avut cineva problema asta?

P.S. Contul se poate sterge.

Ionut

Cum ai primit eroarea aia? Pur si simplu? Sau la login? Spune-mi ce user ai pe forum.