News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[SV] Centura Falticeni

Started by rota, April 23, 2020, 12:57:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

rota

Pe site-ul CNAIR apare un proiect legat de centura Falticeni si sunt alocati bani in 2019. Am cautat prin presa nu am gasit informatii, stie cineva daca s-a semnat contract pt SF? SURSA
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Gendan

Sa punem si plansa de acum 11 ani cu pasajul de la iesirea spre Suceava. E cam singurul document pe care l-am vazut vreodata.



Ar mai fi un raspuns la o adresa formulata de @disney acum 5 ani:

Quote from: disney on April 06, 2015, 11:46:37 PM
Aveti mai jos raspunsul CNADNR la intrebarile pe care le gasiti aici.




Licitatia pentru SF+PT DX Pascani-Suceava e inca in desfasurare, au avut o clarificare pe 10.04.2020.
Dar sincer, nu cred ca se asteapta cineva sa treaca cu drumul express via Falticeni, ar trebui sa taie vreo 3 vai serioase, cea mai adanca fiind fix cea a Somuzului.
E posibil sa iasa ca varianta la AMC1 dar mai mult ca sigur DX va trece pe valea Siretului spre Suceava, via Dolhasca.

In rest, ma astept sincer ca Falticeniul sa vada centura dupa 2030.

Topicul asta e fix motivul pentru care m-am inscris pe forum acum 5 ani: de loc sunt din Falticeni si chiar cred ca orasul are nevoie de centura asta. Interesul insa, chiar si cel local, e minim.

rota

apropo de centura asta, i-am scris si lui Bogdan Gheorghiu(Ministerul Culturii) care e de loc din Falticeni si nu am primit raspuns.
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

voicul

O fi Covid-ul o mare problema, dar si "plansa de acum 11" sa fie de actualitate iti da fiori!

rota

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Senerslav

Eu sunt din Falticeni si sunt martor zilnic la ce trafic infernal este mai ales pe bulevardul 7 Noiembrie, zilnic vad si cate 5-6 tiruri la rand in trafic , asfaltul este denivelat mai mult de 8 cm(sper sa pun maine o poza) in schimb despre proiectul de V.O. Falticeni nu se aude nimic pe plan local...nici aspiratii nici dorinta din partea autoritatilor ...doar necesitatea  pe care o observ zilnic. 

KnX

Se pare că Proiectul Centurii ocolitoare de la Fălticeni începe să avanseze.
Mai jos, un link cu un articol de astăzi din ziarul Monitorul de Suceava:

https://www.monitorulsv.ro/Local/2021-04-21/Parteneriat-cu-CNAIR-pentru-varianta-ocolitoare-a-municipiului-Falticeni

Imaginea din articol cu nodul rutier de la Știbina este destul de veche. Are cineva dintre colegi ceva imagini cu acest proiect?

Gendan

#7
Nodul se vrea la ieșirea spre Suceava, intersecția cu DJ209A, imaginea e de prin 2009. Vezi că am postat-o in rezoluție mai buna pe pagina asta, e al doilea* comentariu.

Aliniamentul e cunoscut. Trebuie SF, PT, exproprieri, relocari, tot pachetul. Flutur încearcă să-și salveze imaginea după ce s-a lăudat in toamna că trage A7 pe la Fălticeni și, surpriza pentru nimeni, nu se va întâmpla. Până nu avem licitație de SF măcar, nu își face nimeni iluzii cu proiectul ăsta.

hvm

Nu prea vad eu cum se poate termina centura pana la final de 2023 cand ei nu au aproape nimic acum... Daca pana in 2024 intra in executie e mare realizarea.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

NGC

Alaltaieri a fost lansata licitatia [CN1038323] "Revizuire Studiu de Fezabilitate, Elaborare Proiect Tehnic, Proiect pentru autorizarea executării lucrărilor și Asistență Tehnică ,,Varianta de ocolire Fălticeni"".

Valoare estimata: 2.181.872,00 RON fara TVA

Durata contractului: 53 luni (din care revizuire SF 8 luni, PAC 3 luni, PT 3 luni)

Finantare: Fonduri bugetare

Termen depunere oferte: 08.02.2022

tom_sawyer

^

1. Asociere : RUTIER CONEX XXI S.R.L. (Leader), ROUTTE-CONSTRUCT

2. Asociere : DRUM POD INVEST (Leader), SEARCH CORPORATION


https://www.e-licitatie.ro/pub/procedure/statement/view/100156432

Senerslav

Ar trebui sa dureze mai mult de 2 luni evaluarea ofertelor ?

Senerslav

#12
Ceva noutăți? Cunosc pe cineva care deține un teren mare in livada cu meri, și mi a zis că nu poate construi nimic pe acolo pentru că cei de la primărie i-au transmis că se vor face exproprieri pentru VO Fălticeni!

tom_sawyer

A fost semnat contractul cu Asocierea : DRUM POD INVEST (Leader), SEARCH CORPORATION

https://www.e-licitatie.ro/pub/notices/ca-notices/view-c/100304340