Author Topic: [B] Parcul de vehicule RATB  (Read 16143 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

carutasul

• Hero
  • *
Re: [B] Parcul de vehicule RATB
« Reply #75 on: December 26, 2016, 07:11:58 PM »
Frunzaverde, tu ai dreptate.
Dar din alte comentarii citite prin multe părţi, aparent licitaţia era cu dedicaţie; eu nu mă pricep la domeniul ăsta, dar în IT când citeam caietul de sarcini ştiam "din prima" de cine e scris şi pentru cine :)
Aşa că poate că Astra nu a vrut să deranjeze nişte oameni degeaba ( ma refer la eventualii parteneri)  pentru o licitaţie trucată, preferând să "strice jocurile" pe linia DNA unde poate avea nişte "sfori" la îndemână.
Acum, tot ce zic eu aici e speculaţie.... vom vedea la noua licitaţie, sper cât mai curând.

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
« Reply #76 on: December 27, 2016, 06:55:13 AM »
Tramvaie colorate cu graffiti în Capitală la cererea RATB

Sătui să tot vadă tramvaiele mâzgălite cu graffiti, directorii Regiei de Transport Bucureşti au chemat nişte tineri să „picteze” vagoanele, dar așa cum vor ei. Aşa că acum simbolurile Capitalei, Ateneul, Arcul de Triumf şi Lupoaica, se „plimbă” pe una dintre cele mai aglomerate linii din metropolă, spre încântarea călătorilor, potrivit Digi24. Tramvaiele cu graffiti merg pe linia 1 de la Şura Mare spre Şoseaua Ştefan cel Mare. Directorii Regiei de Transport vor să împuşte doi iepuri dintr-un foc: să atragă mai mulţi călători şi să scape de vandali.

„Avem scaune, interiorul vehiculelor vandalizate cu graffiti şi de aceea am încheiat acest protocol pentru a aduce o stare de control asupra acestui fenomen”, afirmă Constantin Tobescu, purtător de cuvânt RATB. Dacă vreţi să vă plimbaţi cu tramvaiul cu graffiti să ştiţi că vagoanele rămân vopsite până în aprilie, după care vor fi deveni din nou albe.

Digi24
Autostrazi: stadiu la zi | in exploatare 747,95 km | contractati 206,33 km | in licitatie 16,30 km!
Evenimente: nimic la orizont

panda_no 5

• Senior
« Reply #77 on: May 24, 2017, 09:11:06 PM »
Autobuzele turistice anul asta Primaria a uitat de ele?

TibiV

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #78 on: May 24, 2017, 09:49:39 PM »
Nu, nu a uitat...

Komunikat al RATB de pe 12 mai....
http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=736
Linia turistică a RATB, relansată luni, 15 mai

Ca în fiecare an, patru autobuze double-decker vor circula zilnic, la intervale de 20-25 de minute, pe traseul cuprins între Piaţa Presei şi Piața Unirii. Având o capacitate de 77 de locuri fiecare, dintre care 50 - pe platformă, autobuzele vor fi la dispoziţia turiştilor între orele 10:00 - 21:00.

Traseul este următorul: Piața Presei, Arcul de Triumf, Şoseaua Kiseleff, Piaţa Victoriei, Calea Victoriei, Palatul CEC, Palatul Parlamentului, cu revenire prin Piata Unirii, Piața Universității, Piața Romană, Piața Victoriei, Piața Charles de Gaulle, Arcul de Triumf, Muzeul Satului, Piața Presei.

Cardul de călătorie poate fi procurat direct din autobuz, la preţul de 25 lei. Pentru copiii cu vârste cuprinse între 7 – 14 ani, preţul acestuia este 10 lei (pentru cei cu vârsta de până la 7 ani, transportul este gratuit).
...
...

Au circulat vreo 2-3 zile...

Deja sambata nu mai era nici unul pe traseu...
Iar komunikatul (cel de la inceputul postarii) a fost sters de pe site-ul RATB...

Eu l-am pus doar ca dovada ca "a existat".
Daca dai click pe el acum... Vei vedea ce se intampla... ;)

Alt "succes de rasunet" marca Firea... :D

Pe modelul benzii unice RATB  :lol: :lol: :lol: