Author Topic: [B] Parcul de vehicule RATB  (Read 14291 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Goldmund

• Hero
  • *
    • Google Maps-Stuttgart
Re: [B] Parcul de vehicule RATB
« Reply #15 on: October 27, 2013, 04:56:44 PM »
Mai e ceva valabil din acest articol din iulie 2013?
"Luând în calcul gradul ridicat de uzură al vehiculelor RATB, noul Consiliu de Administrație (CA) al Regiei a redactat un plan ambițios de investiții, pentru perioada 2013 - 2016, care prevede: înlocuirea a 50% din parcul de autobuze, fabricarea şi înlocuirea a 30% din tramvaie și schimbarea întregului parc de troleibuze din Capitală. Investiția totală numai pentru modernizarea parcului RATB se ridică la 759 de milioane lei. Totuși, planul redactat de reprezentanții CA ai Regiei pare greu de realizat, în contextul în care instituţia are acum la dispoziţie un buget foarte redus, care abia îi permite să facă faţă cheltuielilor de la o lună la alta. UPDATE: Proiectul a intrat astăzi în votul Consiliului General al Municipiului București. Consiliul a cerut revizuirea Proiectului, în concordanță cu posibilitățile bugetare."
http://www.b365.ro/investitii-ratb-tramvaie-noi-autobuze-noi-bucuresti-bugetul-ratb_192071.html

doryan93

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #16 on: November 14, 2013, 02:56:59 PM »
Cum arată linia verde de tramvai de pe Bulevardul Liviu Rebreanu, şi de când va fi gata reabilitarea întregului bulevard?
http://adevarul.ro/news/bucuresti/foto-arata-linia-verde-tramvai-bulevardul-liviu-rebreanu-vin-miile-metri-patrati-gazon-1_5283a61bc7b855ff56efd9c4/index.html

niculaae

• Youngster
  • *
    • Locuri Calatorii
« Reply #17 on: December 23, 2013, 04:55:33 PM »
Si a mai fost cineva de curand pe acolo? Asa cum a zis si jurnalistul (ma rog, a dat de inteles), este cam suspect ca acum cand a venit iarna s-au trezit si astia sa puna gazonul. Ar fi interesant sa ne spuna cine are drum prin zona daca "a tinut" gazonul cum s-a batut cu pumnul in piept administratorul Euro New Garden

ghrt

• Officer
« Reply #18 on: December 23, 2013, 10:11:10 PM »
Este în continuare verde, dacă la asta te referi.
Este ciudat altceva, nu am prins niciodată bulevardul aglomerat... cred că temporizarea semafoarelor e optimizată pentru evacuarea maşinilor.
Ar fi frumos să îl extindă aşa cum este până la 1 Decembrie. Cred că este un proiect să fie continuat până la DN CB.

Goldmund

• Hero
  • *
    • Google Maps-Stuttgart
« Reply #19 on: May 22, 2014, 07:41:19 PM »
"......Edilul şef al Capitalei a mai arătat că speră ca, în viitor, să existe o colaborare în producţia de tramvaie între inginerii români şi cehi, precizând că, de 60 de ani, circulă în Bucureşti tramvaie făcute în fosta Cehoslovacie."...
http://www.zf.ro/auto/in-bucuresti-circula-de-60-de-ani-tramvaie-din-cehoslovacia-12642358

Poza articolului nu are de-a face cu tramvaiele Tatra T4 care intr-adevar au circulat mult timp prin Bucuresti, dar ca de obicei nu are importanta un detaliu(important!)in aceste articole.
Nedumerirea vine din alta parte:
nu lipsa cooperarii inginerilor romani cu inginerii straini  a dus la situatia dramatica actuala in care avem tramvaie vechi, foarte vechi, care si atunci cand au fost 'noi' aratau parca din alt secol(majoritatea, mai putin T4). Din contra! La Arad Siemens construieste unul dintre cele mai moderne tramvaie din Europa de Est...Si?! Pe cine intereseaza? Pe cine intereseaza cum circula milioanele de calatori ale RATB, zilnic? Si nici nu voi comenta starea de sanatate a primarului capitalei, dar Bucuresti are nevoie de cateva sute de tramvaie moderne(si nu e ca la metrou, unde doar unele trenuri trebuie inlocuite cu unele noi, aici toate tramvaiele trebuie inlocuite

cezar-mario2012

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #20 on: October 23, 2014, 07:52:07 AM »
 Problema la RATB este de finanțare, tramvaiele pe care le avem sunt făcute aici la URAC. Bugetul regiei nu permite achitia de mijloace de transport noi. Nu au bani nici de reparații curente,  nepotul meu este șofer pe troleibuz si unele mici reparații le face din bani sai. Marea majoritate a călătorilor nu plătesc abonament sau bilet, pensionari au gratuit (pe unde am fost in afară aveau redus, nu gratuit), s-a întâmplat ca in unele situații sa nu pot ajunge la aparat pentru a valida călătoria, datorita aglomerației. Degeaba face Astra tramvaie,  daca regia nu are bani. Poate sa încerce cu fonduri europene nerambursabile dacă se poate,  nu știu dacă este posibil.

Valeantudor

• Youngster
  • *
« Reply #21 on: August 11, 2015, 06:04:52 PM »
Eu sunt din Cluj-Napoca insa m-am mutat in Bucuresti de o luna si jumatate (new job). La munca mergeam cu masina insa am decis sa merg cu autobuzul 135 (e cam acelasi timpul necesar plus ca abonamentul e ridicol de ieftin). In Cluj-Napoca, abonamentul pe o linie e 60 RON, dublu fata de care e pretul aici. Ce ma socheaza e numarul extrem de mic de oameni care isi valideaza cardurile. Poate am crescut eu in alt mediu dar mi se pare o tampenie sa te zgarcesti pentru 30 RON ...

frunzaverde

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #22 on: August 11, 2015, 10:59:53 PM »
Ce ma socheaza e numarul extrem de mic de oameni care isi valideaza cardurile. Poate am crescut eu in alt mediu dar mi se pare o tampenie sa te zgarcesti pentru 30 RON ...

Faptul ca nu se valideaza nu inseamna ca se merge fara bilet ("pe blat")

Calatorii cu abonament, cu foarte, foarte putine exceptii, nu valideaza; regulamentul RATB nu ii obliga sa faca asta (regulamentul spune Cardul Activ, încărcat cu portofel electronic, precum şi cardul Multiplu, încărcat cu un numar de călătorii, vor fi validate în aparatele special montate în acest scop, imediat după urcarea în mijlocul de transport, deci abonatii nu au nevoie sa valideze).

Cand au introdus sistemul cu validatoare electronice, un scurt timp a fost obligatorie validarea inclusiv de catre abonati. Dupa cateva plangeri ale calatorilor care se simteau nedreptatiti ca au fost amendati desi aveau abonament general, validarea obligatorie a fost eliminata.

Cum abonamentul e ridicol de ieftin (50 de lei pe toate liniile; gratuit pentru elevi si studenti prin decontare; gratuit pentru pensionari), majoritatea calatorilor au abonament pe toate liniile, pe care il tin frumos in buzunar in cazul unui control. Foarte putini au abonament pe o linie, iar abonament pe doua eu cel putin nu am vazut in 20 de ani de locuit in Bucuresti.

TibiV

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #23 on: August 11, 2015, 11:18:47 PM »
Eu validez inclusiv abonamentul, în speranța că în felul ăsta ajut RATB să aibă o evidență mai bună a fluxurilor de călători... :)
De fapt ăsta a fost motivul pentru care iniţial era obligatorie validarea abonamentelor, cel puţin aşa anunţase RATB când a lansat cardurile...

dr4qul4

• Legend
  • *
« Reply #24 on: August 11, 2015, 11:23:07 PM »
Pe 135 avem controale non-stop. Sunt putini cei care merg fara bilet.
In schimb in zona de sud e haos. Rahova-ferentari-giurgiului si chiar brancoveanu......mai rar calatori platitori.

A existat si pe 2 linii, cel putin pana acum 15 ani. Doar ca pretul era apropiat de cel pt toate liniile si nu renta.

Ps. Daca la ratb ti se pare ieftin, de metrou ce spui?
My plan:  1. A1  2. A10  3. A3 TgMures-Nadaselu+Suplacu-Bors  4. DX DNCB 5. A7-8 Ploiesti - Iasi 6. A12 7. CoBra

Asteptari 2016: licitatii pt SF-uri noi pt mai mult de 150km, MPGT aprobat, licitatie DNCB SUD si EST, avans dat pt viaduct Gilau, OS3 deschis  circulatiei, licitatie tunele LD3, licitatie pt unul din capetele PiSi (care vor ei).  Asteptari 2017...cucu

frunzaverde

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #25 on: August 12, 2015, 01:02:23 AM »
In schimb in zona de sud e haos. Rahova-ferentari-giurgiului si chiar brancoveanu......mai rar calatori platitori.

De asta si au oferta cea mai mizerabila de transport in comun din oras. Din Ferentari oriunde in centru, singura alternativa e inghesuiala in 117 pana la Unirii. De pe Giurgiului? 7-le, cu ocol, tot doar pana la Unirii. De pe Brancoveanu? Ar fi 116, la fel, doar pana la Unirii (sau, cum fac multi, blat pana la metrou, ca pentru 2 statii...).

Si situatia asta mizerabila e asa de zeci de ani, practic de cand au scos sinele de tramvai in zona Unirii, la mijlocul anilor '80 (inainte, si Rahova si Ferentariul erau muuuult mai bine legate la lume - 8-ul ajungea la Piata Unirii si la Tribunal, 2-ul traversa orasul, legand Rahova de piata Unirii, Splai, Cismigiu si Gara de Nord etc. etc.

Rahova cel putin are 32-ul, dar, chiar si la inceputul anilor 2000 era control cam la fiecare al doilea tramvai (nu cred ca s-a schimbat in ultimii 8 ani, de cand nu mai stau in Bucuresti). Si mai e si 226-le, care vine rar, si pe care, cel putin in zona Unirii e mereu control.

Dar pana la urma, ce controlor are curajul sa se bage in control pe 139 sau pe 220? Acolo doar duba de jandarmerie rezolva treaba...

A existat si pe 2 linii, cel putin pana acum 15 ani. Doar ca pretul era apropiat de cel pt toate liniile si nu renta.

Exista si acum minunatia de abonament pe doua linii in oferta RATB. Dar nu cred ca au vandut vreunul in ultimii 15 ani...

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
« Reply #26 on: August 12, 2015, 06:38:02 AM »
Am organizat un pic board-ul RATB, va rog mutati discutia in topicul diverse sau in topicul pentru trasee, discutam pe acest thread doar despre parcul de vehicule. Daca vom avea multi doritori de discutii, mai facem thread-uri, dar deocamdata e suficient.

:cheers:
Autostrazi: stadiu la zi | in exploatare 732,95 km | contractati 221,33 km (fara Centura Bacau) | in licitatie 15,50 km!
Evenimente: deschidere A1 Dumbrava-Margina posibil 20-25 februarie!

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
« Reply #27 on: August 13, 2015, 01:12:32 PM »
Apar primele tramvaie RATB cu aer condiţionat pentru pasageri, în Bucureşti
Potrivit unui anunţ de participare lansat în Sistemul Electronic de Achiziţii Publice (SEAP) de către Regia Autonomă de Transport Bucureşti (RATB), instituţia de transport public intenţionează să doteze o parte din tramvaiele din parcul circulant cu aparate de aer condiţionat în saloanele pentru pasageri. Astfel, persoanele care utilizează mijloacele de transport în comun ale RATB vor scăpa de temperaturile ridicate din vagoane şi vor putea beneficia de un transport civilizat.

Conform sursei citate, echipamentele de climatizare salon pasageri vor fi instalate în tramvaiele BUCUR LF-CA . De altfel, directorul general al RATB, Vincenţiu Daniel Antonescu, a anunţat încă din primăvară că Regia va dota cu aer condiţionat trei dintre tramvaiele RATB care vor fi modernizate în acest an. "Pe partea de investiţii vom avea trei tramvaie noi pe anul 2015, iar alte trei tramvaie din parc, model V3A, vor fi modernizate. În aceste tramvaie care vor fi modernizate se va monta aer condiţionat, se va coborî podeaua la 85% din suprafaţa de utilizare şi vor avea trapă pentru persoane cu dizabilităţi. Tramvaiele noi vor fi livrate spre sfârşitul anului, pentru că achiziţia pieselor este de durată", a declarat, pentru B365.ro, şeful RATB, Vincenţiu Daniel Antonescu.

B365
Autostrazi: stadiu la zi | in exploatare 732,95 km | contractati 221,33 km (fara Centura Bacau) | in licitatie 15,50 km!
Evenimente: deschidere A1 Dumbrava-Margina posibil 20-25 februarie!

cezar-mario2012

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #28 on: August 13, 2015, 09:22:51 PM »
RATB- ul este varza la ora actuala,  tramvaiele actuale au cam 20 de ani si cade rugina din ele. Nepotul meu este șofer pe troleibuz
a fost in concediu si i-au dezmembrat vehiculul sa puna pe altele piese. Nu au bani pentru piese de schimb, anvelopele sunt uzate... Dacă s-ar face un control RAR, mai mult de jumătate din vehicule nu ar mai ieși pe strada.Tramvaiele ar trebui schimbate in totalitate si nu modernizate la URAC.

Telvanni

• Senior
« Reply #29 on: August 14, 2015, 10:43:02 AM »

Foarte putini au abonament pe o linie, iar abonament pe doua eu cel putin nu am vazut in 20 de ani de locuit in Bucuresti.

Gresit! Este foarte util abonamentul pe 2 linii iar eu l-am folosit cu succes pentru naveta casa-munca. Depinde de nevoi.
Alt avantaj al abonamentului pe una sau doua linii este faptul ca poti folosi orice alt mijloc de transport care circula pe acel traseu (dar fix pe traseu, fara abatere) insa trebuie sa stii sa-l validezi ca sa nu-ti ia din portofel (apesi pe 2 inainte si-ti da mesajul ca o faci pe propia raspundere)