News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Stiri si discutii diverse despre STB

Started by Ionut, August 12, 2015, 06:36:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AndreiB

#330
Integrarea cu calendar merge si cu CityMapper. Ca time to depart, nu evenimente. De pozitionarea statiilor nu stiu.

Mie ce imi place cel mai mult la CityMapper sunt modurile mixte - e.g. iti da solutii de metrou/bicicleta/lime + Uber pentru last mile.

Ma rog, recunosc ca e si chestie de obisnuinta. Eu foloseam CityMapper exclusiv in Londra si de facto si in Bucuresti.

Oricum din partea mea - la cat mai multe. Open source is best.

nirolf

Asociația pentru transportul public în București-Ilfov a creat o aplicaţie care transmite date despre poziţia în timp real a vehiculelor de transport în comun

QuoteAsociaţia de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public Bucureşti – Ilfov (TPBI) a creat, prin resurse proprii, o aplicaţie care transmite în timp real datele referitoare la poziţiile vehiculelor.

,,Astfel, începând cu data de 29 martie 2023, călătorii pot vedea în aplicaţia Google Maps atât timpul rămas până la sosirea vehiculelor în staţie, cât şi diferenţa faţă de timpul programat. Aplicaţia prezintă staţiile, poziţia exactă a tuturor vehiculelor şi oferă cele mai bune rute pe care le pot alege călătorii până la destinaţia finală, incluzând atât metroul, cât şi trenul în opţiunile propuse", se arată într-un comunicat al TPBI, preluat de Agerpres.

În plus, Asociaţia a dezvoltat, tot cu resurse proprii, încă o aplicaţie ce poate fi utilizată gratuit de operatorii de transport public din regiune care au vehicule dotate cu ecrane de informare în salonul pentru călători. Aplicaţia, unică în acest moment în România, îi anunţă pe călători despre traseul urmat de vehicul, despre liniile comune din fiecare staţie de pe traseu, dar şi despre timpul de trecere prin staţii a mijloacelor de transport în comun cu care există legături. Aceasta poate fi utilizată gratuit de către operatorii de transport din regiune, urmând ca fiecare dintre ei să decidă dacă o vor folosi.

O altă variantă a acestei aplicaţii va fi folosită în staţiile de transport public, în cadrul proiectului de informare a călătorilor ,,Sistem ITS integrat Smart & Green Mobility pentru Regiunea Bucureşti – Ilfov". Datele în format deschis puse la dispoziţie de TPBI vor fi disponibile după ce infrastructura IT va permite acest lucru, precizează sursa citată.

Partea subliniată ar fi utilă, pe-afară am văzut în mai multe orașe sistemul. Rămâne de văzut dacă STB va implementa și această facilitate, au destule mijloace cu afișaje interioare (și o să mai vină). Cel mai util însă cred că ar fi la metrou, să vezi în cât timp vine tramvaiul/autobuzul cu care schimbi și dacă e cazul să te grăbești când cobori. Doar că nu avem afișaje în metrou (sper că cele pentru M5 vor avea totuși), dar chiar și-așa s-ar putea pune ecrane în stații pe direcția de ieșire (în Paris au așa pe motiv de rame vechi).

lucian

EXCLUSIV Circulația tramvaielor pe linia 25, suspendată pe perioada verii

Circulația tramvaielor pe linia 25, cea care leagă vestul de sudul Capitalei, va fi suspendată pe perioada acestei veri pentru lucrări de modernizare a Magistralei I Vest de termoficare Informația a fost dezvăluită în exclusivitate de directorul Termoenergetica, Claudiu Crețu, într-un interviu acordat pentru Mainnews.ro.

Proiectul presupune înlocuirea a 3,6 km de conductă, aflată sub linia de tramvai, între centrele intersecțiile cu strada Brașov, respectiv bulevardul Doina Cornea.

,,Pe bulevardul Timișoara este un proiect foarte ambițios. Se va lucra între mall AFI și mall Plaza va trebui să facem o lucrare în această vară. Conducta este sub linia de tramvai", a declarat directorul Termoenergetica.

Pentru a suplini suspendarea circulației tramvaielor Societatea de Transport București va introduce o rută specială de autobuz.

,,Am vorbit la STB. În locul tramvaiului va fi introdusă o linie de autobuz. Călătorii vor circula cu autobuzul în locul tramvaiului, pe perioada de vară când copiii nu merg la școală și traficul în București este mai lejer. Am încercat să sincronizăm aceste lucrări pe perioada de vară", a declarat Claudiu Crețu, în interviul acordat Mainnews.ro.

https://mainnews.ro/exclusiv-circulatia-tramvaielor-pe-linia-25-suspendata-pe-perioada-verii/

carutasul

și ce fac cu tramvaiele noi? Nu le bagă pe 32? :)

reiny2000

QuoteVă invităm să răspundeți la întrebările din chestionarul pe tema mobilității. Datele rezultate din această cercetare ne vor folosi la actualizarea Planului de Mobilitate Urbană Durabilă (PMUD). Acesta este un document strategic prin care se stabilesc direcțiile clare de acțiune pe care va trebui să se concentreze dezvoltarea sistemului de transport din București și județul Ilfov în următorii ani.

În plus, informațiile colectate vor contribui la identificarea preferințelor de călătorie și la dezvoltarea noilor propuneri de proiecte care să încurajeze mobilitatea activă a cetățenilor din Capitală și din localitățile învecinate.

Chestionarul reprezintă prima etapă a consultării publice și poate fi accesat până pe 30 noiembrie 2023 la următorul link:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSerREarDhF0O8fvCRiFEMhgDe12iy1TV0nNO4A2XMXPP3QOlw/viewform?fbclid=IwAR2A1GlaSg1q-JnooPAVEsEZtbDvGgrxldzl8SK0t5ZhMT3RPITEe0duddU
Sursa: Facebook/PMB

La final există și o rubrică unde se pot scrie propuneri la liber.

TVlad

Sper ca pentru datele origine - destinatie nu se bazeaza doar pe aceasta sursa.


Telvanni

Ca sa automatizeze procesul, era mai bine sa introduci locatiile pe o harta si eventual traseul, astfel le puteai ei centraliza fara nicio prelucrare manuala.

voicul

Am si eu o intrebare: in interior mijloacele de transport STB sunt macar spalate odata ... in ciclul lor de viata?
Ca nu prea pare sa fie prietene cu apa si sapunul. Noroc ca sunt gri si se vede greu jegul.
Deci nu maturate - aici se vede o curatenie. Spalate.