Termene și promisiuni rutiere (ne)respectate

Started by north, August 26, 2016, 01:51:20 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

perfidus

Quote from: north on August 29, 2016, 02:18:57 AM
OK, conform solicitării lui Ionuț am sintetizat în tabel cele propuse.
Deocamdată variantă de lucru, în Excel (poate găsim o variantă de postare de tabele - care să permită acces la link-uri) alta decât cu coduri html din platforma forumului.


Se poate face un excel in Google Docs cu link-uri. Nu stiu exact cum dar am lucrat cu asa ceva postat pe FB intr-un grup.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Ionut

#31
Ce se scoate la licitatie pana la final de an. De notat!
Autostrazi pana la final de 2016
DNCB pana la final de 2016
Centuri pana la final de 2016

Comentati voi, eu ma abtin.

adiarc

#32
Sorin Bușe, ministrul Transporturilor, a declarat marți că licitațiile pentru începerea lucrărilor la primele două tronsoane din autostrada Sibiu-Pitești vor demara în primele zile ale lunii decembrie

pentru secţiunea 4 vor fi terminate aceste foraje şi studii până la jumătatea lunii noiembrie, iar la jumătatea lunii decembrie, deci cu un decalaj de două săptămâni, dorim să scoatem şi secţiunea 4.

http://www.turnulsfatului.ro/2016/10/25/ministrul-transporturilor-primele-zile-ale-lunii-decembrie-scoatem-la-licitatie-sectiunile-1-si-5-ale-autostrazii-sibiu-pitesti/

Restul promisiunilor nu are rost sa le trec,având orizont în 2017,în timpul mandatului unui alt guvern
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ion59

Foarte multe promisiuni!
Poate se alege ceva din ele, totuși!

TibiV

Cand eram eu "doar un copilas" (anii '70) NASA promitea ca pe la 2010-2020 pe LUNA vor exista comunitati in care vor trai 10-20 de mii de pamanteano-selenari...
Ma uit de fiecare data cand este luna plina, dar inca nu i-am vazut...

Si aia erau "americani seriosi"...

Sugestia mea este sa nu bagam la capitolul promisiuni neonorate decat ceea ce este cert, adica in lucru sau aproape.

Exemplu: pentru podul peste Dunare de la Galati/Braaila, orice termene ne-ar da niste "autoritati", alea sunt echivalentul "bazelor lunare" NASA mai sus amintite.
Abia din momentul in care apare in SEAP macar SF-ul (pentru pod, nu pentru baze lunare NASA...) acele autoritati pot fi "imbratisate cu bratele larg deschise" fix pe acest topic... ;)
Dar nu mai devreme.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Nu, trebuie puse aici toate promisiunile si toate termenele asumate public de autoritati.
Ca sa putem avea o evidenta a incompetentei lor.

GDPR

Buse despre LD2: "În luna decembrie 2016, vor fi deschiși circulației 15 km din acest tronson."

Dan_s

QuoteDan Șova: ,,Începem autostrada Comarnic - Braşov şi o terminăm până în 2016, chit că mă mut pe ea. Mă mut cu cortul pe autostrada Comarnic şi tot o termin!"
Victor Ponta: ,,Vă garantez, dacă autostrada Comarnic - Braşov nu e gata până în 2016, eu nu mai candidez!"

Chiar daca este campanie electorala poate este un mod bun de a penaliza declaratile si promisiunile mincinoase.
Sursa

dr4qul4

Mai bine ca nu e gata ca mai aveam 26 de ani de platit rate la ea. Cu dobanda. De fapt plateam mai multa dobanda. Cam cat sa fi facut 7 autostrazi.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Dan_s

#39
^
Corect. Dar promisiunile mincinoase trebuie sa fie sanctionate de noi toti. Cetateanul Ponta s-ar putea intoarce in fruntea guvernului  :bash:

stefanudrea

1 noiembrie A12???

Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk


Ionut


adiarc

ciudat mod de exprimare... :o

...iar până la finalul lui 2016, se va putea circula pe 4 benzi. Deschiderea circulației pe 4 benzi în această zonă este condiționată de furnizorii de utilități...

pai ori spunem ca circulam sigur pe 4 benzi,ori spunem ca deschiderea e conditionata de furnizorii de utilitati.Nu merg amandoua...
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

GDPR

Pai se contureaza strategia de a da vina pe altii, in cazul de fata furnizorii de utilitati. "Stiti, noi am fi vrut, dar nu am fost lasati." Poate la altii merge cu explicatii din astea de gaga, la noi nu.

__dir

Exista un principiu prin IT si cred ca ar merge aici:

QuoteDeschiderea circulației pe 4 benzi în această zonă este condiționată de furnizorii de utilități

"Fix the problem, NOT the blame" (fixeaza problema, nu vina)